Kanvas Tablo Yırtılırsa Ne Yapmalısınız?

Beğendiysen Oy Ver

Elinizde tablodaki bir resim ya da resim yaparken kullanacağınız bir malzeme olsun, zarar görmüş bir kanvas tabloya sahipseniz, tuvalin onarılmasına dair belli adımları izleyebilirsiniz. Hasarlı tuval, çalışmak için zor bir malzeme olabilir, ancak bu hasar düzeltilebilir. Kanvas tablo yırtılırsa ne yapmalısınız? Rehberinde verdiğimiz adımları izleyerek, profesyonel bir tamir işlemi yapabilirsiniz.

1- Hasarın Nedenini Anlamak

Tuvalin durumunu inceleyin ve hasar görmesinin nedenini öğrenin. Bazı hasar örnekleri arasında güneş ışığına maruz kalmadan kaynaklanan bozulmalar, keskin nesnelerden oluşan yırtıklar ya da yırtıkların tuvalin çerçeveye veya bağlantı parçalarına sürtünme hasarının meydana gelmesinden kaynaklandığı görülmektedir. Hasarın boyutunu ve nedenini tespit etmek, nasıl bir yöntem izleyeceğinizi size gösterecektir.

2-Tuvali Onarmak İçin Tamir Malzemesi Satın Almak

Tuval tamir takımı satın alarak tuvali kendiniz onarabilirsiniz. Kitler genellikle kumaş renk örnekleri, iğne ve iplikler içerir. Kumaş renklerini yıpranmış veya yırtılmış alana dikin. Hasar gelecekte kendini tekrar edebilir, bu nedenle aşınmış alanı deri veya balık tutkalı adı verilen malzeme ile takviye etmeniz tavsiye edilmektedir. Tuvalde dikişlerin yırtılması, kesilmesi ya da bozulması durumunda, bir iplik ve iğne ile birlikte dikiş yaparak tamir etmeye çalışın. Takviyeyi güçlendirmek ve daha fazla hasarın oluşmasını önlemek için başka tuval üzerinde dikiş işlemi uygulayarak alanı düzeltebilirsiniz.

3- Tuvali Tamir Etmesi İçin Profesyonel Yardım Alın

Kanvas tablonuzda yırtık, yıpranma ya da hasar varsa bu durumda tuvali tamir etmesi için profesyonel yardım almayı düşünebilirsiniz. Tuval tamiri yaptırabileceğiniz firmalar vardır. Bu profesyonel yardımdan yararlanmanızın maliyetinin biraz yüksek olabileceğiniz unutmamanız gerekir.

4- Marine Kanvas ile Profesyonel Bir Görünüm

Marine kanvas, birçok malzeme ve substratları ifade etmek için kullanılan bir terim olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu malzemelerde UV ve UVB direnci bulunmasından kaynaklı olarak su direnci ya da su geçirmezlik su geçirmezlik elde etmenizi sağlar. Böylelikle temiz dikişler ve su geçirmez bir yüzeyin tablonuzda elde edilmesini sağlayabilirsiniz.

5- Onarım İçin Gerekli Malzemeleri Toplamak

Onarım için gerekli malzemeleri satın alarak tuval üzerinde onarıma başlayabilirsiniz. Alacağınız malzemeler palet bıçağı, keten kumaş, yağlı boya, akrilik alçıtaşı, termoplastik film gibi malzemeler olmalıdır. Keten kumaşları iki adet temin ederseniz, bunlardan ilkini ısı transferinde ve diğerini de yama yapma işleminde kullanabilirsiniz.

6- Keten Yaması Uygulama

Keten yamayı yırtığın üzerine ya da arka kısmına yerleştirin. Daha sonra termoplastik film ile keten yamanın tuval üzerinde sabitlenmesini sağlayın. Keten şerit ile termoplastik filmin aynı boyutlarda olması için ölçüm alarak işlem yapmalısınız. Yırtık ya da yıpranmış kısmın üzerine düzgün şekilde yerleştirdiğinizden emin olmalısınız.

7- Yapışma İçin Isıtma İşlemi

Termoplastik filmin tam anlamıyla yapışması için ısı vermeniz gerekir. Bu ısıtma işlemini ütü gibi bir cihaz yardımıyla yapabilirsiniz.

8- Film Desteğini Çıkarmak

Keten parçaya ve tuvale iyice yapışan termoplastik filmin üzerindeki polyester desteği çıkarın ve yapışmanın tam olarak sağlanıp sağlanmadığını kontrol edin. Tablonun arka yüzerinden uygulanacak olan işlemler derin bir yırtık söz konusu ise ön kısımda renksiz bir yüzeyin gözükmesini sağlayacaktır.

9- Akrilik Alçıtaşını Uygulamak

Tablonun ön kısmında görünen geniş kısmı aldığınız akrilik alçıtaşıyla boya için hazırlayın. Akrilik alçıtaşının yırtık alan ile tuvalin aynı seviyeye gelmesini sağlayacak bir doldurma işlemi olduğunu düşünebilirsiniz.

10- Boyayla Onarım

Akrilik alçıtaşı kuruduğu zaman hasarlı alanın rengine uygun olarak boyalar ve ince bir fırça yardımıyla onarımı tamamlayın.