Kanvas Tablo Seçmenin 13 İpucu

Beğendiysen Oy Ver

Kanvas tablolar boş duvarları hareketlendirmek, evin dekorasyonunu güçlendirmek ve uyum algısını arttırmak için kullanılan en güzel dekorasyon ürünlerinden biridir. Her konuda olduğu gibi kanvas tablo seçmenin de bazı önemli önemli noktaları vardır. İşte kanvas tablo seçmenin 13 ipucu!

1.Tablonun Odaya Göre Boyutu

Bir çok farklı ebatta satışa sunulan kanvas tabloların boyutu oldukça önemlidir. Küçük bir oda için tablo alacaksanız tablonun boyutunu çok büyük tutmak alanınızı daha çok küçük gösterir. Tabloyu asacağınız duvardaki boş kısmın çoğunu kapatmamak gerekir. Böylece mekan algınız daralmamış olur. Aynı zamanda çok küçük boyutlarda tablolardan kaçınmak gerekir. Bu tür tablolar duvarda tek başına kullanıldığında oldukça anlamsız bir görüntü oluşturur.

2.Tablonun Odaya Göre Renk Uyumu

Kanvas tablo seçerken yapılan en büyük hatalardan biri de oda ile renk uyumunun sağlanamaması. Tabloların rengi, deseni, teması özenli bir şekilde seçilmediğinde odayı dekore etmekten ziyade göz yoruyorlar. Genelde yapılan hata ise odada hangi renk ağırlıklı ise o renk baskın olan tablolar seçmek. Asıl yapılması gereken ise odada baskın olan rengin çok az geçtiği ve odadaki renkleri karşılayan renkteki tabloların seçilmesidir.

3.Asılacağı Duvarın Önemi                  

Tabloyu duvara asmak için çivi kullanılır. Dolayısı ile delik açmayı göze aldığınız bir duvarı tercih etmelisiniz. Eğer duvarın önünde çok fazla eşya var ise daha boş görünen duvarları tercih ederek görüntü kalabalığından kaçınmalısınız.

4.Dijital Baskı Mı Yağlı Boya Mı?

İki farklı şekilde sunulan tablolardan hangisinin görünüşünü ve dokusunu beğendiğinizi düşünüp size uygun olanı seçmelisiniz. Görüntü olarak da klasik bir odaya sahipseniz dijital baskılı tablolar tercih etmemelisiniz.

5.Dijital Baskıda Görüntü Kalitesi

Dijital baskı bir tablo seçtiyseniz görüntü kalitesinin HD olmasına dikkat etmelisiniz aksi taktirde duvarınızda çok kalitesiz bir görünüme neden olacaktır.

6.Kanvas Kağıdının Kalitesi

Kağıdın kalitesi tablonun albenisini arttırır ve göze daha çok görünür. Bir çok farklı kalitede kanvas kağıdı bulunur. En iyi görünümü veren kağıt pamuk astarlı olandır.

7.Mürekkep ve Verniğin Önemi

Kalitesiz mürekkepler zamanla dökülme ve solma yapabilir. Aynı şekilde kalitesiz vernik tabloyu korumaz ve görüntü kalitesi zamanla değişir. Tablonuzun uzun ömürlü olmasını istiyorsanız bu iki noktaya dikkat etmelisiniz.

8.Kasnağın Önemi

Ucuz olduğu için üreticiler suntadan kasnak yapar ve zamanla tabloların arka kısmı nem, rutubet ısı gibi dış etkenlere maruz kalarak tablonun kullanım ömrünü kısaltır. Bu nedenle kasnağın yapıldığı malzemeye dikkat edilmelidir.

9.Tablonun Yaptığı Çağrışımlar

Tabloları yaşam alanlarınızda kullanacağınız için kasvetli tablolar yerine daha canlı tablolar seçmek ruhunuza iyi gelecektir.

10.Yeni Moda Parçalı Kanvas Tablolar

Parçalı kanvas tablolar daha modern ve farklı durduğu için modaya uyarak parçalı modellerden seçmeniz daha modern bir odaya kavuşmanıza olanak sağlar.

11.Çerçeve

Kanvas tabloları çerçeveleyerek farklı bir görünüme kavuşturabilirsiniz. Önemli olan çerçevenin deseninin ve renginin tablo ile uyumu.

12.Temizlenebilir Olmalı

Tablolar odanın dikkat çeken unsurlarından olduğu için ilk bakılan yerlerden olacaklardır. Bu nedenle temizlenebilir olması önemlidir.

13.Tablonun Kalınlığı

Kalınlık olarak çok kalın tablolar kaba durabildiği ve odayı daraltabildiği gibi çok ince tablolar da dayanıksız olabiliyor. Bu nedenle orta kalınlıkta bir tablo seçmek tablonun ve mekanın derinliği için önemlidir.