Kanvas Tablo Nerelerde Kullanılır?

5 (100%) 1 vote

Kanvas tablolar, son yıllarda dekorasyon amacıyla yaygın bir şekilde kullanılıyor. Peki kanvas tablo nedir kanvas tablo nerelerde kullanılır? Kanvas Tablo Nedir?

Kanvas kelimesi, İngilizce bir kelime olan ‘’canvas’’ sözcüğünden dilimize geçmiştir. Dilimize kanvas olarak geçen bu kelimenin esas anlamı tuval demektir. Kanvas kelimesi ise; dijital baskılar yapan firmalarca kullanılır. 90’lı senelerden beri de kanvas ifadesi kullanılmaktadır.

Günümüzde Kanvas Tablolar

Günümüzde dijital baskı makinelerinin gelişimiyle beraber, dijital tablo kaliteleri de artmıştır. Kanvas tablolar da; kalitesi artan bu ürünlerin başında gelmektedir. Bu tablolar, çoğunlukla bez ya da benzer pürüzlü ve göze hoş bir biçimde hitap eden yüzeylere basılır. Bu baskı türü insan gözüne hoş gelmektedir.

Kanvas Tablolar Nerelerde Kullanılıyor?

Oldukça popüler bir hale gelen kanvas baskı tabloları, hem ofis hem de evsel ortamlarda dekorasyonun vazgeçilmez bir ögesi olmuş durumda. Kanvas tabloların kullanım alanları ise başlıca şunlardır;

Mutfaklar, evlerin salonları, hastaneler, alışveriş merkezleri, ofisler, kafeler ve okullar olarak sayılabilir. Yani kanvas tablo kullanımı, hemen her alanda oldukça yoğundur.

Kanvas Tablo Çeşitleri Neler, Nerelerde Kullanılır?

Kanvas tabloların çok geniş bir ürün yelpazesinin olmasının yanında, çeşitleri de fazladır. Kullanılacak olan odaya ya da alana göre olduğu kadar, kullanım amacına göre de pek çok tablo çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan biri parçalı kanvas tablolardır.

Parçalı Kanvas Tablo Nedir?

Son zamanlarda, parçalı kanvas tablo olarak adlandırılan bir tablo modeli ön plana çıkmış durumdadır. Parçalı kanvas tablo olarak isimlendirilmiş olan bu tablolar normalde bütün bir halde olan resmi dört beş parçaya ayırarak kullanılır. Parçaları birbiriyle birleştirmeden ama yakın ve düzenli bir biçimde sabitlemek mevcut resmi tamamlayarak insan gözüne çok daha farklı ve ilgi çekici görünür.

Parçalı Kanvas Tabloların Tercih Edilme Nedeni

Bu parçalı kanvas tabloların daha çok dikkat çekmesinin nedeni, insan gözünün tabloyu; üç boyutlu bir biçimde algılamasıdır. Bu tür tabloların genellikle salonlarda ya da ofislerde kullanılması önerilir.

Sanatsal Kanvas Tablolar Nerelerde Kullanılır?

Sanatsal kanvas tablolar çoğunlukla bir ressamın fırçasından çıkmış olan tabloları, gerçeğe en uygun şekilde basılmış modellerinden oluşmaktadır. Sanatsal tablolar çoğunlukla kafa dinlemek için ya da sakin, rahat ve sessiz ortamlarda tercih edilmektedir. Aynı zamanda bu tablolar, bekleme odaları ya da bekleme salonları gibi ortamlara koyularak; bireylerin içindeki aciliyet duygusu azaltılabilir.

Hipnotik Kanvas Tablo Modelleri

Hipnotik kanvas tablolar da günümüzde oldukça popüler bir konuma gelmiş durumdalar. Bu tarz tablolar, insanlarda hipnoz etkisi yaratıyor. Bekleme odaları tarzı yerlerde bu tip tablolar kullanılırsa, beklemekten sıkılan insanların dikkatini çekerek mevcut süreyi daha kısa hissetmeleri sağlanabilir.

 

Gerçek Sokak Resmi Bulunan Kanvas Tablolar

Kanvas tablolarda en yaygın biçimde kullanılan resimlerin başında benzersiz sokak resimleri olan tablolar gelmektedir. Sokak resimli olan kanvas tablo modelleri evin her odasında rahatlıkla kullanılabilir.

İstanbul Manzaralı Kanvas Tablolar

İstanbul’u her zaman karşınızda görmek istiyor olabilirsiniz. Türk insanı için, İstanbul’un yeri bambaşkadır. İstanbul’un özellikle gece çekilmiş görsellerinden oluşan kanvas tablolar odanızdaki atmosferi bütünüyle değiştirecektir. Misafir odalarında, salonlarda ya da ofislerde bu tip tablolar kullanılabilir.

Salonlar İçin Farklı Bir Alternatif

Doğa ya da orman manzarası olan tablolar, odalar ve özellikle salonlar için tercih edilebilir. Özellikle de doğayla haşır neşir olan, şehir hayatının içinde doğa özlemi çekenler için güzel bir teselliye dönüşecektir.

Mutfaklarda Kanvas Tablo

Mutfağa yakışabilecek en güzel dekorasyonlardan biri de kanvas tablolardır. Kahve çekirdeklerinin yakından çekilmiş fotoğrafından oluşan bir tablo, mutfağın ruhuyla kusursuz bir bütün oluşturacaktır.

Kanvas Tablolar İçin Öneriler

Kanvas tablolar kolayca temizlendiği için her evde, her odada gönül rahatlığıyla kullanılabilir. Bu noktada dikkat etmeniz gereken şey, tabloları güneşten uzak tutmanızdır.