Kanvas Tablo Baskı Aşaması Neledir?

Beğendiysen Oy Ver

Kanvas tablo baskıları, gerilmiş tuval üzerine yerleştirilen fotoğraf ya da diğer görüntüler ile elde edilen tablolardır. Sanat becerilerinizi pratiğe dökmek istiyorsanız, bu durumda kanvas tablo baskılarını kendiniz yapabilirsiniz. Bunun için belli aşamaları takip etmek gerektiğinden, kanvas tablo baskı aşaması neledir? sorusuna adım adım işlemlerle değinmemiz gerekiyor.

 

1- Tuvale Fotoğraf Baskısı İçin Malzemeler

Tuval üzerine fotoğrafı doğrudan basmayı düşünüyorsanız, bu durumda bazı malzemelere sahip olmanız gerekiyor. Sarf malzemeleri, birçok mağazanın el işi ve hobi bölümlerinden temin edilebiliyorlar. Bir projede ihtiyacınız olacak malzemeler ise boş tuval paneli, fotoğraf kağıdı üzerine basılan bir fotoğraf, dekopaj yapıştırıcı, merdaneli fırçalar, köpük fırçaları, tuval panelinin kenarlarına bütünlük katmak için akrilik boyalar gerekecektir.

2- Baskı İçin Fotoğrafı Hazırlamak

Kanvas tablo için isterseniz elinizde bulunan küçük boyutlu bir fotoğrafı, isterseniz de daha büyük boyutta olması için fotoğrafın büyütülmüş bir baskısını kullanabilirsiniz. Ancak resmi basma aşamasında, resmin çözünürlüğünün 300 dpi değerinden düşük olmamasına dikkat etmelisiniz. Resmi basarken, fotoğraf kağıdı kullanmanız, kaliteli sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

3- Bütünlük İçin Tuval Panelinin Kenarlarını Boyamak

Resim ile bütünlük sağlamak istiyorsanız, bu durumda elinizdeki resmin tonlarında akrilik boyalar ile tuval kenarını boyayabilirsiniz. Fotoğrafı işledikten sonra tablonun çerçevelenmesi sırasında yaklaşık 0.5 inç’lik bir boşluk oluşacaktır. Bu boşluğun tabloda çirkin bir görüntü yaratmaması için çabuk kuruyan akrilik boyalar ile tuval kenarlarını boyayabilirsiniz.

4- Tuvali Tutkallama

Bir köpük fırçasının yardımıyla dekopaj tutkalını tuvalin ön yüzüne uygulayın. Dekopaj tutkalı çabuk kuruyan bir materyal olduğu için, hızlı şekilde işlemler yapmanız gerekecektir. Beyaz renkte olan bu sıvıyı hobi dükkanlarında bulabilirsiniz. Dekopaj tutkalı tercih etmiyorsanız, ahşap tutkalı da kullanabilirsiniz.

5- Fotoğrafı Tuvale Yerleştirme

Elinizdeki fotoğraf baskısını dekopaj tutkalı kurumadan önce dikkatle tuvalin ön kısmına yerleştirin. Resmin ön yüzü yukarı bakacak şekilde bir yerleşim yapılması gerekiyor. Baskının tuvalin kanarlarıyla aynı hizada olmasına dikkat etmelisiniz, yani baskı tuval ile aynı boyutlarda olmalıdır.

6- Baskıyı Sabitleyin

Baskıyı düzgün şekilde yerleştirdiğinizden emin olduktan sonra, baskının iyice yapışmasını sağlamak için yukarıdan aşağıya doğru olarak sıkıca bastırmanız gerekiyor. Baskı alanının tamamının tuvale yerleştiğinden emin olun. Eğer baskı ile tuval arasında hava kabarcıkları bulunuyorsa, bu kabarcıkları çıkarmak için baskı uygulayın. Tuvali ters çevirerek sert bir yüzeyde durmasını ve iyice yapışmasını sağlayabilirsiniz.

7- Baskıyı Tutkalla Kaplayın

Baskı yapıştıktan sonra köpük fırçası yardımıyla fotoğrafın ön yüzünü kullandığınız tutkal ile kaplayın. Bu tutkallama işleminde düz vuruşlar kullanın ve az miktarda tutkal kullanmaya dikkat edin. Baskıyı beyaz bir yüzey altında bırakıyor gibi görünebilir, ancak tutkal tamamen kuruduğu zaman parlak bir görünüm kalacak ve beyazlık olmayacaktır.

8- Doku Eklemek

Hurda bir kanvas kumaş ile tabloya doku ekleyebilirsiniz. Tutkal hala kurumamışken bu işlemi yapmanız gerekiyor. Ön yüze hurda kanvas kumaşı koyun ve yavaşça kumaş üzerine bastırın. Ardından kumaşı hızlı bir şekilde çekmelisiniz. Bu işlem, simüle edilen tuvalde bir doku elde etmenizi sağlayacaktır. Eğer doku eklemek istemiyorsanız, bu işlemi yapmak zorunda değilsiniz.

9- Eskitme İçin Soyma Tekniği

Eskitme görüntüye sahip olan bir kanvas tabloya sahip olmak istiyorsanız, bu durumda resmi tuvale ön yüzünden değil ters olarak yapıştırmalısınız. Nemli bir sünger ile beyaz yüzeyi ovalarsanız, eskitme tarzında bir tabloya sahip olabilirsiniz.

10- Çerçeveleme

Kanvas tablonuzu tamamladıktan sonra, baskınız artık çerçevelenip asılmaya hazırdır. Çerçeveye gerek duymuyorsanız, tabloyu tuval haliyle evinizde istediğiniz bir yere asabilirsiniz.