Kader Taşı (Gök Yakut) Faydaları ve Özellikleri

Beğendiysen Oy Ver

Genellikle safir olarak bilinen değerli taşın diğer isimleri gök yakut ve kader taşıdır. Kimyasal grubu oksitlerden oluşan kader taşının sertlik oranı 9’dur. Bakıldığında huzur verici etkisi olan gök yakut, dünyanın en değerli taşları arasında yer almaktadır. Bulunması çok zor olduğundan değeri de yüksektir. Yüksek ısılara dayanıklı olmasının yanında, elmastan sonra en sert kristal olma özelliği taşımaktadır. Gök yakut olarak da isimlendirilmesinin nedeni etkileyici mavi rengidir. Gökyüzünün güzelliğini yansıttığı düşünüldüğü için göklerin taşı olarak adlandırılmaktadır. Meditasyona meraklı olan kişiler tarafından da sıklıkla tercih edilmektedir. Bunun nedeni sezgileri kuvvetlendirme özelliğinden kaynaklanmaktadır.

Ana rengi mavi olan kader taşının mavi ile siyah arasında geniş bir renk skalası bulunmaktadır. Mavinin yanı sıra nadir olarak sarı ve yeşil tonlarında da bulunabilir. Değişik renklerde bulunmasının nedeni ise özünde bulunan safir kristali elementine bağlı olarak değişmektedir. Kader taşının yapısında bulunan titanyum taşa mavi renk verirken, krom elementi ise kırmızı renk vermektedir. Bünyesinde krom elementi barındıran kader taşı, kırmızı renk olur ve kristal yakut olarak isimlendirilir. Safir ile yakut aynı kristal cinsine ait olmakla birlikte farklı elementler nedeniyle birbirlerinden ayrılmaktadır.

Kader Taşının Özellikleri

Safir olarak bildiğimiz, hatta sık sık reklamlarda duyduğumuz bu taş aslında kader taşıdır. Çıkarıldığı ülkeler; Hindistan, Tayland, Brezilya, Pakistan ve Afganistan’dır. Mücevherat sektörü için çok değerlidir. Ancak dünyanın en değerli safiri Hindistan’dan çıkarılmaktadır. Saydam ve yarısaydam görünüme sahip olan kader taşı, elmas gibi sert olmakla beraber camsı yapıya sahiptir. Kader taşı ya da gök yakut taşının asıl rengi gece mavisidir. Safir olarak isimlendirilmesinin nedeni bu rengine bağlıdır. Gece mavisi kader taşının asıl rengi olmasına rağmen başka renklerde de bulunabilmektedir.

Sadakat, aşk ve özlem duygularının sembolü kabul edildiğinden dolayı takı sektörü için vazgeçilmez bir mücevher niteliğindedir. Isıya dayanıklı olması, takı sektöründe kolaylıkla işlem görmesine olanak tanımaktadır. Şekillendirmesi kolay yapıldığından ve ısıya maruz kaldığında bozulma göstermediğinden takı sektörünün gözde taşlarından biridir. Özellikle hakiki rengi olan gece mavisi rengindeki kader taşları dudak uçuklatan fiyatlara satılmaktadır. Temsil ettiği duygular bakımından özellikle eşler arasında manevi değeri çok yüksektir. Kadınları mutlu etmek adına en anlamlı armağanların başında gelmektedir.

Kader Taşının Faydaları

Eski çağlarda kutsal taş olarak kabul edilen kader taşının bu denli değerli olmasının nedeni insanlara sunmuş olduğu sayısız faydadan kaynaklanmaktadır. Özellikle ana rengi olan mavi renkli kader taşları telaşlı ruh haline iyi gelir ve dinginlik sağlar. Ayrıca intikam ve nefret benzeri kötü duygulardan arınmaya yardımcı olmaktadır. Mavi renkli kader taşı: sevinç, huzur ve sevginin sembolüdür. Kader taşının bunların yanında çeşitli psikolojik ve fizyolojik faydaları bulunmaktadır:

Kader taşı böbrekleri ve kalbi kuvvetlendirir.
Özellikle siyah renkli olanlar; fiziki tehditlere karşı vücudu koruyarak, bedensel sağlık sunmaktadır.
Mavi renkli safir: olumsuz duyguları defederek, manevi dinginlik vermektedir.
Sadakati simgelemesinden dolayı, aşk ve sevgi duygularını güçlendirmektedir.
Kişilere güven duygusu aşılayarak, mutluluğun kapılarını aralar.
Şefkat hissiyatını arttırarak, huzur verir.
Manevi duyarlılığı arttırır.
Kuşkuları bertaraf eder.
Sezgileri güçlendirmekle birlikte, psişik yetenekleri tetikler.
Konsantrasyon problemlerine iyi gelir.
Ruhsal rahatlamanın yanında sinirleri yatıştırmaktadır.
Büyü ve kötülüklerden korumaktadır.
Salgı bezlerini aktifleştirir.
Algılama gücünü arttırarak 6. Hissin güçlenmesini sağlar.
Kullanan kişiye güzellik ve zarafet katar.
Şans getirdiğine inanılır.
Belleği temizleyerek, bilgeliğe giden yolu açar.

Dünyanın En Büyük Kader Taşları

Dünyanın en pahalı taşları arasında bulunan safir ya da diğer ismiyle kader taşı ışıltılı mavi rengi ve aydınlık görüntüsü ile diğer taşlardan ayrılmaktadır. Elmastan sonra en sert taş olma özelliği gösteren kader taşı, zor bulunan mücevher çeşididir. Dünyadaki en büyük kader taşı 563 kırat olup, paha biçilemez değerdir. Hindistan Yıldızı olarak isimlendirilen, dünyanın en büyük kader taşı New York Doğal Tarih Müzesi’nde sergilenmektedir.

Bilinen bir diğer büyük kader taşı ise Asya Yıldızı olarak isimlendirilmiş olmakla birlikte 330 kırattır. Asya Yıldızı da paha biçilmez değerdedir ve Washington DC’de sergilenmektedir. Taşlarla ilgili en dikkat çekici detay her ikisinin de Amerika’da sergilenmesidir.

Kutsal Koruyucu: Kader Taşı

Kendine özgü güzellikte olan kader taşı, tarih boyunca değerli sayılmıştır. Canlı görünümü ve büyüleyici ışıltısı ile her daim dikkat çekmiştir. Batılı krallar tarafından kutsal sayılan kader taşı, koruyucu olarak kullanılmıştır. Kötülük ve ihanetten koruduğuna inanılan kader taşı, bir dönem yalnızca krallar tarafından kullanılmıştır. Krallar dışında, başkalarının kullanması yasak olan kader taşı daha sonra yüksek zümre tarafından kullanılmaya başlamıştır. Halk tarafından kullanımına ise yüksek maddi değeri nedeniyle pek rastlanılmamaktadır.

Büyü bozma gücünün olduğuna inanılan kader taşı, eski inanışlara göre yenilgilerden de korumaktaydı. Bunun yanı sıra Hristiyan dünyasında papalık makamının sembolü olarak kabul edilmiştir. Yüksek manevi gücü nedeniyle Osmanlı sultanları tarafından da kullanılmıştır. Ormanlı sultanlarının kader taşını tercih etme nedenleri arasında güç vermesi, yenilgilere karşı koruma sağlaması bulunmaktadır.

Evlilik Teklifi İçin En İdeal Taştır

Gerçek bütünleşme ve samimiyet sağlamasından dolayı, birbirini seven çiftle için çok önemli bir taştır. Maddi gücü yeten erkekler evlenme teklifini kader taşları ile yapmaktadır. Kader taşının sadakat ve sevgiyi temsil etmesinin ilişkileri güçlendireceğine inanılmaktadır. Maddi değerinin yüksek olması her ne kadar alım gücünü azaltsa da eşlere hediye edilmek için ideal bir taştır.

Kalıcı aşkı simgelediğine inanıldığı için kadınlar kader taşına ayrı bir önem vermektedir. Güvenilirliği arttırdığı ve sağlıklı birliktelik ilişkilerinin kurulmasını sağladığı için erkekler, eşlerine hediye etmek için özel günlerde safir taşına yönelmektedir.