Jaspis Taşı (Jasper Taşı) Faydaları ve Özellikleri Nelerdir ?

5 (100%) 2 votes

Kristal kuvars grubuna bağlı olan jaspis taşı, jasper, jasp isimleriyle de bilinmektedir. Jaspis taşı çok kuvvetli bir taştır. Sabit rengi olmayan jaspis taşı, değişik renk ve tonlarda bulunabilir. Alacalı renkleri sayesinde değerli süs eşyalarından birini oluşturmaktadır. Sofistike ya da entelektüel tarzın tamamlayıcısı olan jaspis taşı, takı olarak kullanılmanın yanında sehpa ve komodinlerin üzerini süslemektedir.

Yüksek tedavi gücü sebebiyle özellikle alternatif tıpta sıklıkla kullanılmaktadır. Toprak elementini simgeleyen jasper, sevgi ve inancın simgesi kabul edilmektedir. Farklı farklı şekillerde olan jasper taşları, birbirlerine benzememeleri ile dikkat çekmektedir. Aynı renk ve desenlerde bulunması çok güç olan jasper taşı genellikle kırmızı, kahverengi ve sarı tonlarındadır. Uzun süre kullanıldığında enerjisini yitiren bu taş, belirli aralıklarla temizlenmelidir.

Jaspis Taşının Özellikleri

Sevgi ve inancı sembolize eden jasper taşları, diğer değerli taşlardan farkı olarak benzersizdir. Taşları benzersiz kılan özellik aynı renk ve desende olmamalarıdır. Hormon sisteminin dengelenmesi sağlayan jasper, toprak elementinin temsilcisidir. Dünyanın çoğu ülkesinde çıkarılan jasper taşlarının başlıca çıkarıldığı ülkeler; Almanya, Hindistan, Fransa, Rusya ve Venezuella’dır. Akik taşı ile karıştırılarak kullanıldığından etkisi artmaktadır.

Ocak ve Ekim ayları ile özdeşleşen taş, koç, aslan, başak, akrep, terazi ve oğlak burçlarının uğurlu taşları arasında bulunmaktadır. Ayrıca toprak elementini simgelemektedir. Sembolize ettiği sevgi ve inanç sayesinde, pozitif insanların vazgeçilmezleri olmuştur.

Jaspisin Faydaları

Huzur veren taşlar arasında bulunan jaspis, insan sağlığına birçok fayda sağlamaktadır. Taşın en dikkat çekici faydalarından biri de panzerin olarak kullanılmasıdır. Yılan sokmaları ya da örümcek ve böcek zehirlenmelerinde kullanılmaktadır. Psikolojik ve fizyolojik olmak üzere değişik faydalarını bulunmaktadır.

 • Sindirim sistemini güçlendirir.
 • Karaciğer, dalak ve mesane üzerinde olumlu etkisi vardır
 • Safra kesesini güçlendirir
 • Vücutta hormanal sistemin dengelenmesini sağlar
 • Fiziksel direnci arttırır
 • Erkeklerde üreme hormonlarının daha etkin çalışmasını sağlar
 • Taşı kullanan kişinin, kendini daha dinç ve sağlıklı hissetmesini sağlar
 • Kişiye psikolojik olarak kuvvet verir
 • Sakin ve soğukkanlı olmaya yardımcı olur.
 • Mantıklı adımlar atılmasında etkilidir
 • Kişilere cesaret verir.
 • Entelektüel zekayı yükseltir
 • Bereket getirdiğine inanılır

Antik Dünyanın En Değerli Taşı

Jaspis taşının değeri tarih öncesine dayanmaktadır. Antik dünyada, değerli taşlar arasında en favori olanların başında gelmekteydi. Özellikle kağıdın icat edilmemiş olması, taşların değer kazanmasını sağlamıştır. İnsanlar yazı ve resim yapmak için taş plakaları kullanmıştır. Günümüzde ortaya çıkan tarih kalıntıları ise yüzde 90 oranında taşlardan oluşmaktadır. Bu durum taşlara verilen önemi göstermektedir.

Kalsedon taşının opak türü olan jaspis ya da jasper, uygun fiyatlara satılmaktadır. Tek renk üzerinde, değişik renkte desenler vardır. Alacalı renk yapısıyla dekoratif bir taş olan jaspis, huzur ve enerji vermesi sebebiyle antik dünyada değerli sayılmıştır. Sevgi ve inancı simgelemesi, antik dönemin değerli taşları arasına girmesini sağlamıştır.

Güç Ve Cesaret Taşı: Jaspis

Günümüzde insanların en çok ihtiyaç duyduğu şey: güç ve cesarettir. Yaşamak, hızlı akan hayatta başarılı olmak, iş hayatında rakipler karşısında direnebilmek için cesarete ihtiyacımız vardır. Jaspis taşı bu özellikleri bizlere sunması bakımından değerlidir. Yaşamın çok fazla hızlanması, kalabalık ortamlar ve bozulan sosyal ilişkiler bireylerde psikolojik sorunlara neden olmaktadır. Kalabalıklar içerisinde yalnızlaşan insanlar, giderek kendi içlerine kapanmakta ve özgüvenlerini, cesaretlerini kaybetmektedirler.

Jaspis taşı, güç ve cesaret vermesiyle yalnızlaşan bireylerin enerji kaynağı olmaktadır. Kararlılığı simgeler ve verdiği cesaret sayesinde, bireylerin daha güçlü duruş sergilemelerine yardımcı olur. Kişisel bağımsızlık sağlanması ve toplumda farkındalık yaratılması bakımından güç kaynağıdır. Bedeni toksinlerden temizleyerek, daha zinde duruş sergilenmesine yardımcı olmaktadır.

Erkeksi Özellikleri Artırıyor

Jaspis taşının insan hayatına sunduğu çok fazla fayda bulunmaktadır. Ancak taş erkekler üzerinde daha etkili olmaktadır. Erkeklerin üreme hormonlarını hızlandırmanın yanında, erkeksi özelliklerin artmasını sağlamaktadır. Pasif kalan, kendini ifade edemeyen ve karşı cinsle sağlıklı iletişim kuramayan erkekler için bu taş birebirdir. Kadınların ilgisini çekmek isteyen erkekler, jaspis taşından yapılma takılardan faydalanabilir. Özellikle yüzük ve bileklik olarak tercih edilmesinin yanında, kişinin tarzına göre küpe olarak da kullanılabilir. Jaspis taşı, erkeklerin özgüven duygusunu arttırarak, onlara daha güçlü ve kararlı bir duruş sunmaktadır. Erkeksi özellikleri ve çekicilikleri artan erkekler, girdikleri ortamlarda dikkat çekmeyi başarmaktadır.

Vücudun kan yapmasını sağlamakta ve dinçleşme hisse vermektedir. Vücut hormon dengesinin kurulmasına yardımcı olurken, erkek bireylerin erkeksi özelliklerinin ön plana çıkmasına yardımcı olmaktadır. Çakralar arasında uyum kurulmasına yardımcı olan jaspis; kök, alt karın, güneş sinirağı çakraları ile uyumludur. Sertlik derecesinin yüksek olması bakımından çeşitli endüstri alanlarında da kullanılmaktadır. Ama genel olarak erkek takı sektöründe tercih edilmektedir. Yüzük, bileklik ve kol düğmelerinde jaspis tercih edilmektedir.

Jaspis Taşı Nasıl Temizlenir?

Hayatımızda bulunan çok çeşitli değerli taş vardır. Değişik özelliklere sahip olan taşların kullanım şekillerinde farklılık göstermektedir. Örneğin; bazı taşlar enerji kaynağı olarak kabul edilirken, bazı taşların enerjisi zaman içerisinde azalmaktadır. Enerjisi azalan taşların, eski güçlerine kavuşmaları için temizlenmeleri gerekmektedir. Temizlenmeden kasıt, taşların yüklenmiş olduğu negatif ve kötü enerjiden arındırılmasıdır.

Taşlar uzun süre kullanıldığında insan bedenindeki kötü enerjiyi bünyesinde toplamaktadır. Negatif enerji yüklenen taşlar temizlenmediğinde, insan vücuduna olumsuz enerji akışına neden olmaktadır. Bu sebeplerden dolayı taşların uzun süre kullanımları yanlış bir uygulamadır. Belirli zaman aralıkları ile taşın dinlendirilmesi ve enerji toplanması sağlanmalıdır. Jaspis taşı da akan suyun altında temizlenmelidir. 10 dakika boyunca akan suyun altına bırakıldığında negatif enerjisini atmaktadır. Suyun altında temizlendikten sonra güneş ışığında yarım saat boyunca kurumaya bırakılmalıdır. Uygulanan bu son yöntem, taşın yitirdiği enerjiyi yeniden toplamasını sağlamaktadır.