Jadeit Taşı Faydaları Nelerdir ?

Beğendiysen Oy Ver

JADEİT TAŞI

Değerli taşlar ailesinin bir ferdi olan bu jadeit taşları yapısı gereği harika bir görünüme sahiptir. Farklı kişiler tarafından jadeit taşının bir başka ismi olan şahane yeşim taşları olarak bilinen bu taşlar, doğada genel olarak siyah renkte, mor renkte, kahverenginde, yeşil renkte, sarı renkte, kırmızı renkte ve beyaz renkte bulunmaktadırlar. Bu jadeit taşalrının en değerli olan taşlarının renkleri ise yeşil ve mordur. Doğada dağ kısımlarında meydana gelen volkanit patlamalar ve ya volkanik bir kısım olaylar sonucunda meydana gelmektedirler. Jadeit taşlarının en değerli renkte olanlarının yeşil ve mor renge sahip olduğunu söyledik. Bunu da sadece en değerli taş kategorisine indirgemek gerekirse koyu renkte olan jadeit taşları muazzem bir değere sahiptir. Başta Japonya, Çin ve Kore gibi Uzak Doğu ülkeler grubunda yer alan bu ülkelerde bu taşlar önceden beri bilinmesinin yanında farklı yerler ve farklı alanlarda da kullanılmaktadırlar. Jadeit taşlarının iç kısımlarında bulunan tanecikler hem güzel bir görüntü oluşturmasının yanında hem de bu taşların işlenme amaçlarına göre kullanılmalarında oldukça zorluklar yaşanmaktadır. Bu taşların işlenme sırasında geçirilen uygulamaların büyük maliyetler taşıması amacıyla bu taşa olan ilginin artmasıyla birlikte değerinin de oldukça fazla bir artış göstermesi normal olarak karşılanmaktadır. Değerli taşların hepsinin birer sertlik seviyeleri bulunuyor. Jadeit taşlarının sertlik seviyelerinin 7 derecede olduğunu söylemeliyim. Ve değerli taşlar hemen hemen dünyadaki her ülkede çıkarılma oranı bir hayli fazladır. Bu taşın yapısı sert olması ve dayanıklı bir yapıya sahip olması sebebiyle işlenişi kısmında da zorluklar meydana gelebilmektedir. Bu taşların oluşma nedenlerinin en başında minerallerin bağlanması sonucu meydana gelmesi olarak da tanımlayabiliriz.

Jadeit Taşlarının Faydaları Nelerdir ?

  • Dış dünya ile içli dışlı olduğumuz için ortam ve çevre gereği vücudumuz üzerinde meydana gelen kirlenmelerin temizlenmesinde oldukça büyük bir rol oynar.
  • Çikolata veya şeker gibi çok tatlı ürünlerin yenmesi durumlarında dişlerde veya diş etlerinde meydana gelen çürüklerin giderilmesinde kullanılır.
  • İç dünyanızda oluşturmuş olduğunuz bir takım duyguların dengelenmesinde kullanılır. Bu sayede ruhun rahatlamasına yardımcı olur.
  • Dikkat dağınıklığı veya odaklanma sorunu yaşayanlar için birebir ilaç görevini bu değerli taşlar üstlenmektedir.
  • Soğuk kış aylarında bu değerli taşları yanınızda taşımanız durumlarında soğuk olan elinizde tutarak ve bir süre bekleyerek ısınması sağlanır. Bu sayede vücut ısınızı artırmanıza yardımcı olur.
  • İyiye iyi kötüye kötü, haklıya haklı ve haksıza haksız diyebilmek adına adalet duygusunu ön plana çıkarma görevini de üstlenir.
  • Ön yargı ve kibir gibi oldukça zararlı ve kötü davranışlar sergilenmesinin önüne geçerek bu kötü davranışlardan sizi uzak tutar.
  • Herhangi bir sosyal ortamda veya kalabalık bir ortamda çekimser ve utangaç bir konuşmacı modeline sahip iseniz bu taş sayesinde hem kendinize olan güven sıkıntısının önüne geçilir hem de konuşacağınız cümleleri seçerek düzgün akıcı bir şekilde konuşmanıza yardımcı olur.

Gerçek Jadeit Taşı Nasıl Anlaşılır ?

Jadeit taşı satın almak isteyen kişiler için en korkulu ihtimal olan sahtesini almak sıkıntılı bir durum olmaktadır. Satın alma işlemi yapılmadan önce satın alınacak olan mağaza veya herhangi bir satış noktasının iyi araştırılıp güvenilir bir iş yapıp yapmadıkları belirlenmelidir. Belirlenen mağaza da bulunan jadeit taşlarının sahte olup olmadığını anlamaya geçelim. İlk başta elinize aldığınızda jadeit taşına özgü olan renk direk olarak size ipucu verecektir. Eğer ben gözümle jadeit taşının rengine bakarak anlayamam diyenlerdenseniz haliyle haklı sayılırsınız şu aşamaları yapmakta fayda var. İlk aşama olarak elinize almış olduğunuz değerli taş olan jadeit taşının herhangi bir yerinden küçük olacak şekilde kırmayı deneyin. Kırılan parçayı bir kenara koyun. Kırılmış olan büyük kısıma bakın. Jadeit taşının üst yüzeyi ile iç kısmının renkleri birbiri ile uyuşuyor ise gerçek jadeit taşıdır. Burada önemli olan detay iç ve üst yüzey kısımlarının uyuşma sağmasıdır. Tam olarak bir uyuşma sağlanması durumunda o taşın gerçek jadeit taşı olduğundan şaşmayın. Eğer kırarak da anlayamadığınızı varsayalım şimdi de yapmanız gereken olay ise elinize bir çakmak veya kibrit almanızdır. Bu elinize almış olduğunuz çakmak veya kibrit ile jadeit taşının alt yüzeyine ateşi tutunuz. Jadeit taşının genel yüzey kısımlarına toz serpilmiş olabiliyor veya boya ile boyanma durumları olabiliyor. Boya ile boyanması veya toz serpilmesi durumları direk olarak jadeit taşının sahte olduğu anlamına geliyor. Gelelim çakmak veya kibrit ile ısıtma yöntemimize; ısıtılan jadeit taşının üzerinde toz veya boya var ise akmaya ve damlamaya başlar. Bu gibi durumlarda jadeit taşının sahte olduğu hemen anlaşılır.

Jadeit taşı veya herhangi bir değerli taş ismine layık görülmüş olan taşların illa ki birer faydaları bulunmaktadır. Bu faydaları arasında fiziken olmasa da ruhen faydaları yadsınamayacak derece de fazladır .Bu değerli taşlara gösterilen özen taa atalarımızdan beri gelmektedirler. Onlarda bu değerli taşların hem fiziken hem de ruhen oldukça faydalı olduklarını bilemktedirler ve buna göre yaşamlarında bu değerli taşlara yer vermektedirler. Dediğim gibi bu değerli taşlardan ruhen olarak fayda görmek isteyen ve bekleyen kişilerin bu taşlara yönelik araştırma yapmaları ve durum ne gerektiriyorsa ona göre inancında yer ayırmalıdır. Makalemizin üst kısımlarında bahsetmiş olduğum bu değerli taşların fiziki hastalıklara iyi geldiğini söylemiştim. Tabiki de bu değerli taşlar birer sihirli taşlar olmadıkları için hastalığı anında veya kesin geçirecek demek doğru olmaz. Ama bu değerli taşlar hem bilim açısından faydaları olduğu kanıtlanmıştır hem de dinimizde de faydalı birer taşlar oldukları bilinmektedir.