İyolit taşı faydaları ve Özellikleri Nelerdir ?

Beğendiysen Oy Ver

İyolit taşları doğal taşlar kategorisinde gösterilen ve görsel açıdan da oldukça güzel bir görünüme sahip olan taşlardandır. Doğada doğal halde bulunan bu taşlar genelde masif veya granül hallerde bulunduğunu da söyleyelim. Bu doğal taşın tabanı eş kenar dörtgen şekline sahipken, prizma şeklinde olan yapısında ise kristal maddeler bulunmaktadır. Bu değerli taşların renk seçenekleri de bir hayli fazladır. Ama genel olarak düşündüğümüzü varsayarsak, mavi rengin ağır bastığı ve giderek mavinin de gri renklere dönüştüğü renk karmaşası içinde olduğunu belirtelim. Bu doğal taşlar dağlarda meydana gelmesinin yanında başkalaşım halinde oluştukları için şekil açısından da gayet hoş bir görüntü meydana getirmiş oluyorlar. Taşa ait olan renklerin oldukça fazla olduğundna bahsetmiştik. Ama doğada bulunan en çok ön plana çıkan renkleri arasında kahverengi, mavi ve mor renkleri bulunuyor. İyolit taşları dünyanın birçok ülkesinde hem çıkarılıyor hem de çıkarıldığı bölgede işlenerek satışa sunuluyor. Çıkarıldığı ülkelerden başlıcalarını söylemek gerekirse; Brezilya, Hindistan ve Amerika ön plana çıkan ülkelerdir diyebiliriz. İyolit taşlarının insan açıdan hem fiziken hem de manevi açıdan faydalarını saymakla bitiremeyiz ama en çok bilinen faydalarından bahsedelim.

İyolit taşı 1

İyolit Taşları’nın Faydaları Nelerdir ?

  • İnsan vücudunun hayati önem taşıyan en önemli noktası tabiki de beyinlerdir. Bir insan beyni olmadan yaşayamayacağı gibi beyninde oluşan hasarlar nedeni ile de çok sıkıntılı zamanlar geçirdiğini az çok çevremizden veya haberlerden görüyor ve biliyoruz. Beyin insan vücudunda bulunan birçok sistemi de harekete geçiren en önemli husustur. Beynin zedelenmesi durumlarında insanda gerçek anlamda sağlık problemlerinin başladığı anlamı belirir. Beyin fonksiyonlarında zedelenme, hasar görme veya herhangi bilinmedik nedenden dolayı sıkıntılar var ise İyolit taşlarının kullanılmaları halinde beyinde meydana gelen genel anlamdaki sıkıntıların ortadan kaybedilmesi sağlanır. Bu sayede insan sağlığına da kavuşmuş olur.
  • Günlük hayat içerisinde insanoğlu hep bir koşuşturma içindedir. Bu koşuşturma içeriisndeyken de binbir türlü olay veya durumlar ile karşılaşır. Karşılaşmış olduğu bu olay veya durumların büyük çoğunluğu da insanın yorulmasına neden olan olaylardır. Durum böyle olunca da insanda sıkıntıların ve problemlerin arttığı da görülmektedir. Bu durumlarda insan sıkıntılı dönem içerisine girmesi olağan bir durumdur. Sıkıntılı zamanlar geçiren kişiler de hayata pozitif yönden bakamazlar. Bu gibi durumlar yaşayan kişiler hem kendilerine hem de çevresindeki kişilere zararları oldukça fazla olur. İyolit taşlarını yanında taşıyan ve kullanan kişiler bunlar gibi sıkıntılı problemlerini azaltarak zamanla da tamamen ortadan kaybederek sağlıklı günlerine kavuşma imkanı yakalarlar.
  • Hayatta insan açısından kullanılmaması veya yasaklanmış olan ne varsa insanlar onları yapmaktan oldukça zevk alırlar. Buna örnek verecek olursak; alkol içimini gösterebiliriz. Alkol kullanmak gerek normal hayatta gerekse de trafik halindeyken insanı çok kötü durum veya olaylar içerisine sokan kötü bir alışkanlıktır. Bu alkol yüzünden çoğu insan ailesini kaybediyor, arkadaşlarını kaybediyor ve en önemlisi de kişi için verilmiş olan zamanı kötüye kullanmasına neden olur. Bu insanlar hayatta her zaman kaybetmeye mahkum olan insanlar oluyorlar. Alkol veya alkol gibi kötü alışkanlıkları olan insanların İyolit taşlarını kullanmaları halinde zamanla alkolden uzaklaşmaları sağlanıyor. Bu sayede de insanın sağlıklı ve güzel bir ömür sürmesinin yolu açılmış oluyor.
  • Dünyaya gelen ve yaşamını sürdüren her insanın bir hayali vardır. Bu hayallerini gerçekleştirmek içinde bir plan ve hedef koyar önüne. Koymuş olduğu hedeflere ulaşmak için de doğru yolda ilerleme kaydetmeye özen gösterir. İyolit taşlarını kullanan kişilerin hayal güçlerinde oldukça fazla genişlik olduğu saptanmıştır. Bu sayede kişide gelişen hayal gücü sayesinde iş başarma oranı da yüksektir.
  • Kişilerin yaşamış oldukları yer veya çevre nedeni ile içine kapanık veya çok özgüvenli olarak yetişmeleri görülmektedir. İçine kapanık olan bir kişide özgüven eksikliği de bulunur. Bu özgüven eksikliği kişinin kendi içine kapanık olmasına ve sosyal çevresi ile iletişim kuramamasına neden olur. Durum böyle olunca da o kişi hem kendine hem de çevresine hiçbir şekilde yararı dokunamaz. Ama İyolit taşlarının kullanılması halinde kişide bulunan özgüven eksikliğinin yerine özgüven aşılaması yapılarak hayatta daha iyi yerlere gelmesi sağlanır.

İyolit taşlarının temzilenmesi hakkında bilgi vermek gerekirse; ilk olarak bu değerli taşları toz bezi ile silerek üstünkörü temizlememiz gerekiyor. Sonrasında ise akan su altında ortalama olarak 5 dakika süre ile bekletmemiz gerekiyor. Bunun haricinde ise sirkeli bez ile veya tuzlu bez ile 10 dakikaya yakın değerli taşı sarmalayarak bekletmek ile de temizliğini yapmış oluyoruz. Ayriyetten 1 gün süre ile güneş altında tutarak veya yine 1 gün süre ile toprak altına gömerek bekleterek temizliğinin yapıldığını da söyleyebiliriz.

Gelelim bu değerli taşları satın alma işlemlerinde neler olduğu konusuna. Bu değerli taşların doğada doğal halde bulunduğundan bahsetmiştik. Bu taşlar işlenerek piyasaya satış için sunuluyorlar. Piyasamızda sahte taşları orjinal taşlar gibi göstererek satış yaparak para kazanan kişiler de oldukça fazladır. Bu kişiler yapmış oldukları satışlar sayesinde haksız kazançta sağlamış oluyorlar. Bu gibi sıkıntılı durumlara düşmemek için ilk başta yapılması gereken olay satın alınacak olan değerli taşı satan kişi veya kurumlar hakkında detaylı bir şekilde araştırma yapmak gerekiyor. Araştırmalar sonucunda elde edilen veriler doğrultusunda güven duygumuzu sağlayan yerlerden alışveriş yapmak da oldukça önemli bir hale gelmiş oluyor. Sahte taşları orjinal taşlar olarak gösterirken uyanık olan kişiler bu sahte taşların üzerlerini yapışkan toz ile yapıştırıyorlar ve gerçek değerli taş havası veriyolar. Bunun yanı sıra da sahte taşların üzerlerini taşın orjinal rengine göre boyama yaparak piyasada kolaylıkla satış yapmaktadırlar. Satın alma işlemlerinde bu gibi durumlara dikkat etmek gerekiyor.