İnci Çiçeği Nedir, Faydaları Nelerdir

Beğendiysen Oy Ver

Botanik bir bitki olan İnciçiçeği özellikle kalp sağlığı için son derece etkili bir bitkidir. Zambakgiller familyasından biri olan inciçiçeği, bahar aylarında yetişmektedir. Bu çiçek ülkemizde özellikle Toros Dağları’ nda yetişen bir çiçektir.

İnciçiçeğinin yaprakları ve çiçeği kurutularak günlük olarak tüketilmesi gerekmektedir. Kaynar su ile çiçeğin yapraklarını ve çiçeğini demleme işlemi yaparak ve bir kaşık bal ile tüketebilirsiniz.

Kalp sağlığı için inciçiçeğini kalp damarlarında daralma olan kişiler bu çayı tüketebilirler. Kalp çarpıntılarında da etkili olan inciçiçeği kalp dostu olan bitkiler arasında ilk sırayı almaktadır.

İdrar söktürücü birçok bitkinin yanı sıra inciçiçeği de idrar söktürücü etkiye sahiptir. Vücutta biriken fazla ödemi atmak için de yardımcı olmaktadır. İnciçiçeği bitkisi müshil görevi görerek bağırsakların temizlenmesinde yardımcı olur.

İnme gibi felç rahatsızlıklarında tedavi etkiye sahip olan bu bitki günlük üç bardak bitki çayı olarak tüketilebilmektedir. Ayrıca sara nöbetleri geçiren kişilerde nöbetlerin oluşumuna engel olarak sinirsel hastalıkların da önüne geçmektedir.

İnciçiçeği sağlık alanında kullanıldığı gibi ayrıca esans ve parfüm olarak da tercih edilmektedir. Birçok kokuda inciçiçeği eklenerek kokunun daha sade olmasında yardımcı olmaktadır. Özellikle meyveleri toplanarak esans ve parfüm yapımında kullanılmaktadır.

İnciçiçeği insan sağlığında kalbin güçlenmesini sağlayarak daha iyi çalışmasına yardımcı olur. Böylelikle kalp sağlığı için vazgeçilmeyecek bitkilerden biridir. Damarların iyileştirilmesinde de tercih edilerek vücut sağlığı korunmuş olur.