Huzur Taşı (Havlit Taşı) Faydaları ve Özellikleri Nelerdir ?

Beğendiysen Oy Ver

Adını simgelediği huzurdan alan taş, havlit taşı olarak da isimlendirilmektedir. Yalnızca beyaz renkte bulunmaktadır. En dikkat çekici özelliği üzerinde bulunan biçimsiz siyah çizgilerdir. Orijinal huzur taşını anlayabilmek için dış yüzeyinin incelenmesi yeterlidir. Diğer çoğu taştan farklı olarak maddi değeri düşüktür. Genel değerlendirme yapıldığında çok fazla bilindiği söylenemez. Taşın temel kullanım alanı imitasyondur. Çeşitli renklere boyanan huzur taşları, değerli taşların taklitleri olarak piyasaya sürülmektedir. Taşlar hakkında yeterli bilgi sahibi olmayan çoğu insan ise bu tuzağa düşerek dolandırılmaktadır. Değerli taşların yerine satılırken durumun anlaşılamamasının nedeni, huzur taşının gözenekli yapısıdır. Renklendirmesi kolay olduğu için boya taşın üzerinde doğal bir görünüm yaratmaktadır.

Piyasada huzur taşı isminde çok çeşitli taşlar satılmaktadır. Ancak asıl huzur taşı, üzerinde siyah çizgileri olan beyaz renkli havlit taşıdır. Taş adını beyaz renginden almaktadır. Özellikle insan psikolojisine sunduğu faydalar, havlit taşının huzur adını almasını sağlamıştır. Agresif ve sinirli insanların havlit taşımaları önerilmektedir. Taşın faydaları, yapılan bilimsel incelemelerle de kanıtlanmıştır. Huzuru simgelemesi nedeniyle, önce kişilere huzur vererek ardından psikolojik rahatlama sunmaktadır.

Huzur Taşının Özellikleri

En fazla 3,5 sertliğe sahip olan huzur taşı naif taşlar arasında yer almaktadır. Sertlik derecesinin az olması, taşın kırılgan yapısının bir göstergesidir. Kolay kırılması sebebiyle, genellikle koruyucu aparatlarla kullanılmaktadır. Taş yumuşak yapısının yanında, gözeneklidir. Kalp ve kök şakralarıyla uyumludur ve beyaz renklidir. Taş, adını iç rahatlatan ve saflığı simgeleyen beyaz renginden almıştır. Diğer adı havlit olan huzur taşı, piyasada maviye boyanmış şekilde de satışa sunulmaktadır. Maviye boyanarak satılan huzur taşı, turkuaz olarak isimlendirilmektedir. Maddi değeri çok düşük olan bu taş, kolay renklendirilmesinden dolayı çoğu değerli taşın imitasyonu olarak piyasaya sürülmektedir.

İkizler, yengeç ve aslan burçlarının uğurlu taşı olarak kabul edilmektedir. Bütüncül parçalardan oluşan huzur taşı, opak görünüme sahiptir. Kristal yapısı, oldukça az miktardadır. Taşın en belirgin özelliği, üzerindeki düzensiz siyah çizgilerdir. Çoğu taştan farklı olarak, huzur taşının düzenli aralıklarla temizlenmesi gerekmektedir. Taşın uzun süre kullanılması negatif enerji ile dolmasına neden olmaktadır. Zaten negatif enerjiyi çeken bir yapıya sahiptir. Bu nedenle taşın, etkisinin azalmaması ve yüklenmiş olduğu negatif enerjiyi kişilere aktarmaması adına temizlenmesi şarttır.

Huzur Taşının Faydaları

Havlit, olarak da bilinen huzur taşı beyaz renkli ve opak görünümlüdür. Üzerindeki siyah çizgilerle ayırt edilen huzur taşının insan sağlığına çeşitli faydaları bulunmaktadır. Sanat ve huzur iç içe olan kavramlardır. Bu nedenle huzur taşı kullanan insanların sanatsal duyarlılıkları artış göstermektedir. Ayrıca ifadeyi güçlendirmesi bakımından, sanatsal üretim sürecini hızlandırmaktadır.

  • Vücudun kalsiyum dengesini korur
  • Kemik ve diş yapısına faydalıdır
  • Ruh halini dengeler, kişilerin kendileri ile barışık olmalarını sağlar
  • Engellerle mücadele gücünü arttırır
  • Ani psikolojik değişimleri yatıştırır
  • Öfke ve kızgınlık hallerinde yatıştırıcıdır
  • Duyarlılık ve ifade kuvveti verir
  • Huzur ve sakinliğin kapılarını aralar
  • Bencillikle mücadelede etkili bir silahtır.
  • Stresi azaltır

Gerçek Huzur Taşı Nasıl Anlaşılır?

Huzur taşı, gözenekli yapısı sebebiyle, renklendirilmesi çok kolay olan bir taştır. Boyandıktan sonra turkuaz taşı olarak satışa sunulmaktadır. Ucuz olduğu için de pahalı taşların rengine boyanarak da satılmaktadır. Orijinali bozulan huzur taşının etkileri azalmaktadır. Doğal ve şifalı taşlara ilgisi olan kişiler, taşın sunduğu faydalardan yararlanmak için işlem görmeyen taşları tercih etmelidir. Doğallığı ile oynamayan taşların etkileri daha yüksek olmaktadır.

Değerli taşın en önemli özelliği doğal ve işlenmemiş olmasıdır. Huzur taşı almak isteyenlerin de taşın faydalarından yararlanmak için mutlaka beyaz renkli olanları tercih etmeleri gerekmektedir. Üzerinde rastgele siyah çizgiler bulunan taşlar, doğal huzur taşıdır.

Huzur Taşının Kullanım Alanları

Huzuru simgeleyen ve ruhsal dinginlik veren huzur taşı takı ve aksesuar olarak kullanılmaktadır. Maddi değerinin düşük olması bakımından her kesim tarafından ulaşılması mümkündür. Bu durum taşın halk arasında da popüler olmasını sağlamıştır. Huzur taşının takı sektöründe kullanılması ise karışık bir süreçtir. Maddi değerinin düşük olması bakımından, değerli taşların taklitleri olarak satılmaktadır. Gözenekli yapısı nedeniyle boyayı sıkı tutan huzur taşı, piyasada imitasyon taşı olarak bilinir.

Yapı itibariyle yumuşak olan huzur taşının kullanım alanları kısıtlıdır. Hal böyle olunca havlit taşına, aksesuar ve takı seçenekleri kalmıştır. Siyah damarlı yapısı ilgi çekici kolyelerin ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Kendiliğinden beyaz yapısı üzerinde bulunan siyah damarlı çizgiler, taşın mermere benzemesine neden olmuştur.

Huzur Taşı Uykuyu Düzenler

Uyku problemleri yaşayan insanlar, huzur taşı ile bu sorunların üstesinde gelebilirler. Huzur ve dinginlik veren taş, sinir ve stresi azaltarak uykuya dalma sürecini hızlandırmaktadır. Sakinleşmek isteyenler taşı özellikle yastık altına koymalıdır. Zihni yatıştıran huzur taşı, kişilerin yavaş yavaş uykuya geçmelerini sağlamaktadır. Duygusal kargaşayı engellemenin yanında, yorgun beynin dinlenmesi ve uyku sürecine hazırlanma evrelerinde önemli işleve sahiptir.

Huzur taşı uyku problemlerine iyi gelmenin yanında uykudan sonraki süreçle de ilgilenmektedir. Rahat uyku evresi geçiren kişiler uyandıkların, kendilerini daha huzurlu ve mutlu hissetmektedir. Sağlıklı uykular, bedenin ve beynin gerçekten dinlenmesini sağlar. Uykudan maksimum düzeyde verim alınması, uyku mahmurluğu, uyanamama gibi sorunların yaşanmasını engellemektedir. Huzur taşı bu yönü ile çok önem taşımaktadır. Aktif iş hayatında bulunan çoğu insan uyku problemlerinden dert yanmaktadır. Sabah erken kalkan bireyler, uykudan sonraki süreçlere adapte olamadıklarından iş hayatında elde edilen verim oranı da düşük olmaktadır. Uyanma ve ayılma güçlüğü çekenlerin mutlaka huzur taşından yararlanması gerekmektedir. Bunların yanında rüyaların hatırlanmaması durumu da ortadan kalkmaktadır. Yastığının altında huzur taşı bulunduran kişiler, uyandıklarında ve gün içerisinde rüyalarını rahatlıkla hatırlar ve bunun psikolojik ağırlığından kurtulmuş olur.