Hemimorfit Taşı Faydaları ve Özellikleri Nelerdir ?

Beğendiysen Oy Ver

Hemimorfit taşları genel anlamda doğa üzerinde çok rastlanılan taşlar arasındadır. Bu değerli taşın içeriğinde genel olarak çinko kullanılır. Çinko kullanılmasında da anlaşılacağı gibi işlenmesi açısından oldukça zor bir taş olduğunu söyleyebiliriz. Dağlarda bulunan kalker tipli taşların arasında meydana geliyor ve görsel açıdan da oldukça güzel görünüme sahip olan bir taştır. Birden fazla mineralin birleşmesiyle oluşurlar. Bu minerallerden olan kalsit ve smitsonit içerik açısından zenginlik katmaktadır. Bu değerli taşın içerisinde oldukça fazla mineralin bulunmasından dolayı isim olarak da hemimorfit minerali de diyebiliriz. Dağlardaki taşlar arasından çıkarılan bu taşların birden fazla da çeşiti bulunuyor. Renk açısından da fazla seçenek sunan bu değerli taşların sarı ile sarımsı çeşitleri, yeşile çalan renkleri, pembemsi renkleri gibi daha çok renk çeşitleri vardır. Diğer değerli taşların genel anlamda kendine özgü şekilleri olmasının yanında bu hemimorfit taşlarının kendilerine ait belli bir şekilleri yoktur. Ama doğada yumru şeklini andıran ve şişik bir şekilde bulunması bu değerli taşın az da olsa kimliğini belli etmesine yardımcı oluyor.

Bu değerli taşların çıkarıldıkları yerlerde bir hayli fazladır.Avrupa kıtasından saymak gerekirse; Avusturya, Belçika, Rusya, Almanya, İtalya ve İrlanda gibi ülkelerde ufak tekef de olsa çıkarılmaktadır. Avrupa dışında kalan ülkelerden ise Amerika, Meksika, Kanada, Arjantin ve Hindistan gibi kendilerini tüm dünyaya kanıtlamış olan ülkelerde de bu değerli taşların çıkarılması söz konusudur.

Hemimorfit Taşının Faydaları Nelerdir ?

  • Ruhsal açıdan sıkıntılı olan kişiler için oldukça önemli bir taştır. Ruhunda bütünleşme sorunu yaşayanlar için birebir gelen bir taştır ve ruhun genişletilmesi, ferah bir düzeye getirilmesi için kullanılır.
  • Kişinin kendisini çevresine veya kendi kendine kanıtlamasında yani kişisel gelişiminde etkisi fazlasıyla vardır. Bu taşın kullanılması halinde kişide kendine olan özgüvenin üst seviyelere çıkarılması sağlanır.
  • Bizim Türk örf ve adetlerinin getirmiş olduğu çevreye saygılı olma ve sevgili davranma özelliğini kişiye aşılar. Bu sayede kişi bu değerli taş sayesinde hem kendine hem de çevresindeki kişilere saygılı olur. Bu sayede sosyalleşme sürecini de hızlandırmış olur.
  • Günlük yaşam koşuşturması içinde insanlar genelde yorgun ve sinirli oldukları gözlemlenir. Bu durumda insanda oluşan sinir ve nefret duygusu gerek kendisi için gerekse de çevresi için iyi bir durum oluşturmaz. Bu durumlarda kişi çevresine fazlasıyla rahatsızlık verebilir. Bu değerli taşları kullanmaları sayesinde gün içerisinde oluşan sinir ve nefret duygularının da önüne geçilmiş olur.
  • Genelde bir yere giderken veya herhangi bir durum veya olay karşısında midesi kolay bulananlar için bu taşın kullanılması mide sıkıntısı olan kişiler için iyi geldiği bilinmektedir. Fakat mide sıkıntılarına iyi geliyor denmesi tabiki de doğru ama kişiden kişiye farklılıklar gösterdiğini de unutmamak gerekiyor.
  • Dünyanın kişi açısından en büyük sorunlarından biri olan fazla kilolu olma problemin karşı bu değerli taşlar iyi geldiği bilinmektedir. Bu değerli taşlar sayesinde fazla kiloları olan kişilerin ideal kilolarına dönmelerine olanak sağlar. Bunun yanında ne yerse yesin kilo alamayan kişiler içinde bu taşlar iştah açıcı görevini kısmen de olsa görmektedir. Ve bu sayede kilo almak adına iştah açıcı niyetine kullanılır.
  • Bu değerli taşlar vücudumuzda bulunan milyonlarca hatta milyarlarca hücrenin tamamen yenilenmesi ve daha sağlıklı görünmesine yardımcı olur. Bu sayede insan kendini daha dinç ve daha atletik hissetmesine yardımcı olur.

Hemimorfit Taşının Orjinal Olduğunu Nasıl Anlarız ?

Hemimorfit taşının kendine ait renginin olduğunu söylemiştik. Bu değerli taşı elinize aldığınızda zaten rengini iyi bilenler orjinal olup olmadığı konusunda fikir sahibi olurlar. Bu değerli taşı satın almak isteyenlerin ilk başta yapmaları gereken olay satın alacakları yeri mutlaka detaylı bir şekilde incelemeleri gerekmesidir. Piyasada değerli taş satan birçok mağaza var ve bu mağazalardan çoğu sahte taşları değerli taşlar adı altında satıp gelir elde ediyorlar. Bu gibi sıkıntılı durumlara maruz kalmamak için araştırıp ona göre gitmek oldukça önemli olacaktır. Gelelim mağazaya gittiğimizdeki işlemlere . . Mağazada hemimorfit taşını mağaza çalışanından istediğimizde bize gelen taşın ilk başta renginin nasıl olduğuna gün ışığında dikkatli bakarak test etmeliyiz. Böyle anlayamıyorsak taşın herhangi bir köşesinden çok ufak bir şekilde kırmak gerekiyor. Kırılan bölgeden bakıldığında taşın iç kısmının rengi apaçık ortaya çıkacaktır. Taşın üst yüzeyindeki renk ile kırılan yerden bakılan yerin renk uyumu birbiri ile örtüşüyor ise orjinallik söz konusudur. Eğer her iki renkte farklılıklar var ise sahtesinin yapıldığını anlarız.

Piyasada sahte taşlar adı altında satış yapan birçok satış yerleri var. Bu sahte taş satan yerlere denk geldiğimizde bize sunulan taşlara genelde üzerlerine tozları bir yapışkan yardımıyla monte ediyorlar. Ve sahte olan taşı orjinal bir taş gibi sunuyorlar. Bizim bu aşamada yapmamız gereken olay ise cebimizden çıkaracağımız çakmak veya kibrit ile değerli taşın alt kısmından yakarak taşın üzerinde bulunan tozların yanması sağlamak olacaktır. Eğer taşın üzerindeki tozlarda yanma meydana geliyor ise bu taş sahte taştır. Bunun haricinde taşın üzerlerini genellikle yapay boyalar ile boyayarak orjinalmiş süsü veriyorlar. Bu gibi taşların da orjinal olup olmadığını anlamak için toz işleminde yaptığımız gibi çakmak veya kibrit ile yakma yöntemini kullanabiliriz. Bu amatör işlemlerden bir sonuç alamaz isek ve bu taşın orjinal olup olmadığı konusunda tereddütümüz var ise değerli taşlar araştırma enstitüsü var. Oraya götüreceğimiz bu değerli taşların incelemesi yapılacaktır. İnceleme sonucunda değerli taşın sahte veya orjinal olup olmadığı çok basit bir şekilde anlaşılacaktır. Bu taşların Türk insanları açısından önemi oldukça büyüktür. Genelde manevi katkı sağladıkları unutulmamalı ve manevi yardımın haricinde ise fiziken yardımlarından da yukarıdaki faydalar kısmında bahsettiğimizi hatırlatmak isterim.