Hayıt Tohumu Nedir, Faydaları Nelerdir

Beğendiysen Oy Ver

Hayıt mineçiçeğigiller familyasına ait olan ve çoğunlukla batı ve güney Anadolu bölgesinde yetişen bir ağaç türüdür. Hayıt ağacı haziran – temmuz ayları arasında mor renkli çiçekler açar ve dallarında, yapraklarında uçucu ve sabit yağ, tanen, sineol, şekerleri kristalize maddeler ve bir glikozit bulunmaktadır. Hayıt bitkisinin tohumları ise tam bir şifa kaynağıdır.
Hayıt tohumunun bilinen bazı faydaları ise şu şekildedir; Hayıt tohumu idrar söktürür, sancıları azaltır, aybaşı kanamalarını düzenleyici özelliktedir, bebek emziren bayanların sütünü arttırır, hazımsızlık problemlerine iyi gelir, ayak şişleri için faydalıdır, böcek sokmalarında etkili özelliktedir, karında oluşan ağrıları keser ve ishali keser.

Peki bin bir derde deva olan hayıt tohumu bozulur mu?

Düşük bir ihtimal olsa da uygunsuz saklanma koşulları altında her tohumun olduğu için hayıt tohumunun da bozulma ve özelliğini kaybetme ihtimali vardır. Ayrıca çok fazla nem oranının olduğu ortamlarda tohumların bozulmasına neden olan en büyük etkendir. Çünkü nemin fazla olması tohumun içerisinde bulunan besin maddelerinin tükenmesine, ısınmaya ve bunun sonucunda da tohumun bozulmasına yol açabilir.