Hatmi Çiçeği Faydaları Nelerdir ?

Beğendiysen Oy Ver

Yaz aylarının güzeller güzeli çiçeklerinden biri olan hatmi birçok derde de deva olarak bilinmektedir. Hatmi çiçeği Akdeniz bölgesinde yetişen bir bitkidir. Hatmi çiçeği insan vücudu için o kadar yararlıdır ki ismi şarkılara dahi geçmiştir. Hatmi çiçeği özellikle göğüs hastalıkları için çok yararlı bir bitkidir. Hatmi çiçeği faydaları hakkında bilgi vermek gerekirse, öksürük illetinden rahatsız olanlar için ideal bir rahatlatıcıdır.

Öyle ki eskiden hatmiyi sigara bantlarına sarıp öksürüğe deva niyetine içerlermiş. Birde hatmi süt ile kaynatılıp göğüs hastalıklarına deva olmaktadır. Bunun yanı sıra hatmi çiçeğini idrar zorluğu çeken kişiler için birebir bir söktürücüdür. Ayrıca sindirim sistemindeki hazımsızlıkların giderilmesinde önemli bir rol oynar.

Bununla beraber hatmi çiçeği faydaları olarak vücut iltihaplarına karşı güçlü bir antioksidandır. Kadınlarda özel günlerde söktürücü olarak kullanılmaktadır. Kadın hastalıklarından korunmaya yarar. Hatmi çiçeği erkeklerde ise meniyi çoğaltarak erkek sağlığına da katkıda bulunmaktadır. Prostat önleyicidir. Elbette ki hatmi çiçeği faydaları bu kadarla sınırlı değildir. Hatmi çiçeğini kişisel sağlıkta da kullanmak mümkündür. Hatmi çiçeği ayrıca cilt dostu olarak kendini göstermektedir. Ciltte bulunan yaraların ve sivilcelerin yok etmek isteyenler hatmiyi tedavi amaçlı kullanabilirler. Hatmi ayrıca saç sağlığında da önemli bir rol oynamaktadır. Saçlara parlaklık katarak daha sağlıklı görünmesini sağlamaktadır. Diş sağlığında da hatmi kullanılmaktadır. Ancak hatmi çiçeği hamile kadınların kullanması olumsuz sorunlara yol açabileceğinden doktora sormadan tüketilmemesi gerekir.