Halit Taşı Faydaları ve Özellikleri Nelerdir ?

Beğendiysen Oy Ver

Halit taşı değerli taşlar arasında gösterilen ve görsel açıdan harika bir görünüme sahip olan taştır. Bu değerli taşın bir başka ismi de halite taşı olarak bilinmektedir. Kaya tuzundan oluşan taşlar arasında kendine yer bulur. Bu taşların ülkemizde sıklıkla çıkarıldığı yer Niğde’dir. Çıkarılmasının yanında işleyip görülmesi de Niğde’de yapılır. Ülkemiz haricinde ise dünyadaki birçok ülkede bu taşların çıkarılması ve işlenip kullanılması yapılmaktadır. Japonya’dan Almanya’ya, Mısır’dan Çin’e, Arjantin’den Fransa’ya gibi dünyanın her ülkesinde neredeyse hemen hemen çıkarılmaktadır. Bu değerli taşın kendine özgü bir rengi bulunmuyor. Ama içindeki mineraller sayesinde minerallerin rengine göre bünyesinde renkler bulunduruyor. Bünyesinde bulundurduğu renkler gri, pembe, mavi, turuncu vs renklerdir. Denizlerde bulunan suların kuruyup çekilmesi ile tabakada oluşan bu taşlar meydana gelir. Tabiki de değerli taşlar denildiğinde akıllara hemen faydalarının neler olduğu geliyor. İnsanlar açısından geçmiş zamanlardan şimdiki günümüzdeki zamanlara dek süre gelen bu taşların hem fiziken hem de manevi açıdan yararları saymakla bitmez. Bu değerli taşların hem yararları hem de görsel olarak bizlere sunmuş oldukları faydaları göz ardı edilecek türden değildir.

İnsanoğlu gün içerisinde koşuşturma içerisinde oluyor. Bu koşuşturma da yaptığı hareketlere bağlı olarak vücudunda bir takım elektriklenme olayları meydana geliyor. Meydana gelen elektriklenme olayları insana zarar da vermektedir. Bu gibi zararların meydana gelmesini önlemek adına halit taşı vucuttaki elektriklenmeyi alarak kendi bünyesi içerisine çekmeyi başarıyor. Bu sayede insanın vucudunda oluşan elektriklenmeye bağlı olarak oluşan stres ve sıkıntılarının da önüne geçmiş oluyor. Taşın kendine özgü bir enerjisi vardır. Bu değerli taşı kullanan kişiye de kendi enerjisini geçirerek kişinin enerjisini yukarı çeker. Enerjisi yukarı çekilen kişi de pozitif açıdan gelişme gözlemlenir. Ruhen sıkıntılı günler geçiren ve buna bir çözüm arayışı içerisine giren bir kişinin bu taşı alıp kullanması durumunda ruhunda rahatlama meydana gelebileceği gibi ruhun tazelenmesine de katkıda bulunur.

Halit Taşı’nın Faydaları Nelerdir ?

  • İnsanda manevi olarak oluşan duygu karmaşasını çözüme kavuşturur. Çözüme kavuşması sağlanan manevi duygular ise insanda rahatlamaya ve tazelenmeye katkı sağlar.
  • Manevi açıdan katkısının yanı sıra insanın soğuk kış günlerinde üşümesini engelleyen vücut derisinin kendini yenileyerek değişimini sağlar.
  • Evin içerisindeki oda veya salon kısımlarına konulmaları durumunda içeride oluşan karbondioksit içeren havayı alıp onun yerine oksijen ve temiz hava değişiminin yapılmasını sağlar. Bunun yanında sahip olduğu parlaklık ve berraklık sayesinde karanlık bir oda içerisine konulması ile odada parlak bir görüntü sağlamasıyla aydınlık verici özelliği de bulunur.
  • Genellikle spor ile profesyonel açıdan ilgilenen kişiler kaslarının daha kuvvetli olmasını ve gelişmesini isterler. Bunun için fiziken yapmadıkları egzersiz kalmaz. Bu egzersizler zamanla ve düzenli çalışma ile kasların daha sağlıklı olmasını sağlar. Halit taşısayesinde ise kasların hem dengede tutulması hem de daha fazla gelişerek kuvvetlenmesi sağlanır.
  • İnsna vücudunun içerisinde yüksek oranda bulunan kan, bir insanın yaşaması için gerekli olan sıvılar konumundadır. İnsna vücudunda kanların kesme veya yaralama durumunda eksilmesi durumunda insana sıkıntılı zamanlar yaşatır. Bu değerli taşlar sayesinde insan vücudundaki kanlar yenilenme aşamasına girerek görevini tamamlarlar. Yenilenmiş ve tazelenmiş kanlar ise insanı daha sağlıklı ve dayanıklı olmasını sğalar. Yani insanın hastalanmaya karşı daha fazla dirençli olmasını destekler.

Bu değerli taşların temizliğini yapmak isteyen kişilerin halit taşlarına su değdirmemeleri gerektiğini söyleyebilirim. Çünkü bu taşlar o kadar narin yapılı taşlardır ki su değdirilmeleri halinde taşlarda erime meydana gelebilir. Temizliği yapılması istenilen bu değerli taşlara su yerine toprak yardımı ile işlemlerin yapılması gerekir.

Halit taşları veya bu taşlar gibi değerli taşlar adı altında kendilerine yer bulan taşlar, eskilerden günümüze kadar gelen taşlardandır. Bu taşların maddi yararları olduğu gibi manevi yararları da saymakla bitmez. Manevi açıdan oldukça fazla öneme sahip olan bu taşlar, inancında sağlam olan kişiler içinde vazgeçilmez bir yere sahiptir. Manevi olarak bu değerli taşlardan fayda görmek isteyen kişiler inancı doğrultusunda doğru hamlelerde bulunmalıdırlar. Ve bu hamleler doğrultusunda oluşan sonuçlarına göre hareket etmelidirler. Yukarıdaki yazımızda değerli taşların faydalarından bahsettik. Bu taşların yararlarının saymakla bitmeyeceğini de söyledik. Ama bu taşları satın alıp kullanmaya başladığınızda içinizde bu taşlara dair az da olsa inanç yok ise bu taşları kullanmanızın da bir anlama gelmeyeceğini bilmeniz gerekir.

Bu değerli taşlar o kadar yararlı ve görsel açıdan oldukça fazla muhteşemliğe sahiptirler ki hemen heen herkesin almak isteyeceği taşlardandır. Durum böyle olunca da bu değerli taşlara olan ilginin artmış olması kaçınılmaz bir gerçektir. Bu değerli taşları satın alıp kullanmaya niyetlendiğinizde, niyetiniz de bu taşları alıp hastalıklarıma şifalı gelsin diye bir düşünceniz var ise Allah’ın izniyle şifayı bulacaksınız. Burada önemli olan niyetin ne kadar içtenlik ile edileceğidir. Değerli taşlardan olan zümrüt taşları, mercan taşları ve inci taşları o kadar önemlidirler ki Rahman suresidne bile isimleri geçer. Bu taşları kullanmaya başlamadna önce ne amaç ile kullanılması gerektiğinin belirlenmesi lazımdır. Ynai herhangi bir hastalığa karşı nasıl kullanılması gerektiğinin planının yapılması gerekir.

Halit taşı gibi birçok değerli taşlar vardır ve bu değerli taşların fiyatları fazladır. Bu taşların sahtelerini yaparak haksız kazanç sağlamak isteyen kişiler piyasada fazlasıyla var. Bu gibi insanlara dikkat ederek değerli taş satın alma işlemlerini yapmak gerekir. Burada dikkat edilmesi gereken olay ise satın alınacak değerli taş hakkında taşı satan kişi veya kurum hakkında detaylı bir incelemenin yapılması olacaktır.