Gül Suyu Kokusunu Kaybetmeden Nasıl Muhafaza Edilir, Nasıl Saklanır?

Beğendiysen Oy Ver

Gülün damıtılması neticesinde elde edilen gül suyu, E, B ve C vitaminleri sayesinde cilt için oldukça faydalıdır. Cilt losyonu olarak sıkça tercih edilen gül suyu, mevlitlerin olmazsa olmazıdır. Antibakteriyel özelliği olan gül suyu, besleyici olmasının yanında, iltihap sökücüdür. Ayrıca, rahatlatıcı etkisi ile baş ağrılarını hafifleten gül suyu, içerdiği E vitamini sayesinde cilt yenileyicidir ve siyah noktaların azalmasında etkilidir. Bunların yanında çatlak önleyici ve kırışık karşıtı özelliği de bulunmaktadır.

Sayısız faydası nedeni ile kadınlar için büyük öneme sahip olan ve en güzel çiçeklerden yapılan gül suyu mükemmel kokusu ile adeta ruhumuzu okşamaktadır. Peki, gül suyu kokusunu kaybetmeden nasıl muhafaza edilir, nasıl saklanır?

Steril Ortamda Üretim Şart

Steril ortamda üretilmeyen gül suyu bozulmaya mahkumdur. Ne kadar iyi saklanırsa saklansın muhakkak bozulacaktır. Gül suyu kokusunu kaybetmeden nasıl muhafaza edilir, nasıl saklanır? Evde yapılan gül suyu cam şişede muhafaza edilmelidir. Nem, ısı ve ışık gül suyunun ömrünü kısaltan faktörlerdir. Bu nedenle gül suyu serin ve ışık görmeyen alanlarda muhafaza edilmelidir. Hava geçirmemesi için ise ağzının sıkıca kapatılmış olması gerekmektedir.

Gül suyu hava ile temas ederse kokusu değişir ve bozulmaya başlar. Gül suyu kullanıldıktan sonra ağzı sıkıca kapatılmalıdır. Ayrıca buzdolabında muhafaza edilen gül suyu daha uzun ömürlü olmaktadır.