Granat Taşı ( Nar Taşı ) Faydaları ve Özellikleri Nelerdir ?

1 (20%) 1 vote

Kırmızı, mor ve eflatun renklerinde bulunan granat taşı, nar taşı, lal taşı ve grantum isimleriyle de bilinmektedir. 6 ve 7 sertliğinde olan granat, sinir ağı ile kalp şakralarıyla uyumlu doğal bir taştır. Çıkarıldığı ülkelerin başında; Brezilya, Kanada, Madagaskar, Hindistan, Amerika ve Çekoslovakya gelmektedir. Opak, saydam veya yarısaydam görünümünde olan granat taşının kimyasal grubu silikat olmakla birlikte camsı parlaklığa sahiptir.

Nar taşı ismiyle bilinmesinin nedeni taşlarının nar tanelerini andırmasıdır. Görünüm itibariyle değerli süs eşyası olarak kabul edilmektedir. Yalın halde süs eşyası olarak kullanıldığı gibi bunun yanı sıra bir takım süs eşyalarının işlemelerinde de tercih edilmektedir. Özellikle ahşap ve vazo benzeri ev aksesuarları ve eşyalarının işlenmesinde granat taşından yararlanılmaktadır. Süs eşyası olma özelliğinin yanı sıra insan sağlığına da çok fazla faydası bulunmaktadır.

Granat Taşının Özellikleri

Sıcak renkleri ile ilgi çeken granat taşının alt türlerinde; almadin, pirop, grossular bulunmaktadır. Koç, aslan, kova, oğlak ve akrep burçlarının uğurlu taşları arasındadır. Çeşitli renklerde bulunsa da asıl rengi koyu kırmızıdır. Sevgi ve şefkati simgelemesi taşın manevi değerini arttıran en önemli unsurdur. Genellikle dairesel ve oval biçimlerde olan bu taş erkek ve dişi türde bulunmaktadır. Granat taşının erkek türü koyu kırmızı iken, dişi türü ise açık kırmızıdır.

Halk arasında hayal kuran ya da merhamet taşı olarak da bilinmektedir. Bunun nedeni Kuran’da şifalı taş olarak adının geçmesinden kaynaklanmaktadır. Soyunda mineral grubu bulunmayan bağımsız bir taş türüdür. Granat taşı diğer taşlardan farklı olarak zımpara kağıdı ve bileyi taşı yapımında kullanılmaktadır. Renk skalası kimi zaman turuncuya kadar uzanabilmektedir. Genellikle saydam olmakla birlikte toprak unsuru ile uyumludur. Ayrıca kristal kuvars taşı ile birlikte kullanımı etkisini arttırmaktadır.

Nar Taşının Faydaları

Granat veya nar taşının insan sağlığı açısından çeşitli faydaları bulunmaktadır. Bir takım hastalıklara iyi gelmesiyle birlikte psikolojik faydalarıyla da ön plana çıkmaktadır. Beden sağlığının korunmasına yardımcı olurken, kişinin ruhsal sağlığına da pek çok faydaları vardır.

 • Hormonal dengenin sağlanmasına yardımcı olur.
 • Bulaşıcı hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır.
 • Kalp sağlığını korur ve kalp hastalıklarına iyi gelir.
 • Akciğer hastalıklarına karşı koruyucu ve iyileştirici etkiye sahiptir.
 • Damar sağlığı açısından oldukça faydalıdır.
 • Cinsel gücü ve duyarlılığı arttırıcı etkisi vardır. Özellikle kasıkların üzerine koyulduğunda üreme gücünü arttırdığı bilinir. Ayrıca cinsel dengesizliğe karşı koruma sağlar.
 • Kadınlarda ise rahim üzerine konulduğunda üreme gücünü arttırarak, adet sancılarına iyi gelir.
 • Bel üzerine konularak bekletilmesi ile ağrıları geçirir.
 • Granat taşını taşıyan kişi beden zayıflığı ve acımasızlıklara karşı korunur.
 • Kişilerin sosyalleşmesine katkı sunar.
 • Zeka kıvraklığı ve kurnazlık verir.
 • Anlama ve kavrama gücünü kuvvetlendirir.
 • Yatak ve yastık altlarına konulduğunda, kabuslardan ve karabasanlardan korur.
 • Bedeni temizler ve canlılık özelliği katar.
 • Sevgi ve şefkati sembolize eder ve hayal gücünü harekete geçirir.
 • Heyecan ve ruhsal bunalım gibi aşırı uç duygulara kapılan kişiler üzerinde pozitif tesir yapar.
 • Aşırı sinir ve baş ağrılarıyla mücadele gücü vardır.
 • Kişilere dinginlik vererek, günlük hayatın stresinden uzaklaştırır.

Acımasızlıklara Karşı Korur

Granat taşının faydaları arasında en dikkat çeken özellik acımasızlıklara karşı korumasıdır. Gerek iş, gerek arkadaş, gerekse aile ortamında çoğu zaman acımasızlıklara maruz kalırız. Her insanın yaşadığı bu zor süreç, psikolojik sorunlara yol açmaktadır. Ancak granat taşı kişileri acımasızlıklara karşı korumakta ve psikolojik kalkan işlevi görmektedir. Haksızlığa uğrayan ve kendini gerektiği gibi ifade edemeyen insanların granat taşından faydalanması gerekmektedir.

Bazı iş kolları ne yazık ki acımasızlıklarla doludur. Acımasız sektörlerde çalışanlar granat taşı ile kendilerini koruyabilirler. Haksızlığa karşı koruma sağlayan granat taşı aynı zamanda sosyal ilişkilerin gelişmesine de yardımcı olmaktadır. Acımasızlıklara uğramayan kişiler, kendilerini daha huzurlu ve güvende hissedeceği için ilişkilerini güçlendirme şansı yakalamaktadır. Taşın özellikle tene değecek şekilde taşınması etkisini arttırmaktadır.

Takı Sektöründe Granat Taşı

Sayısız faydası bulunan granat taşı, görünümüyle de ilgi odağı olmayı başarmıştır. Granat taşı, mücevherat sektöründe yarı değerli olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle uygun fiyatlara granat takılar bulmak kolaydır. Özellikle insan sağlığına sunduğu faydalar nedeniyle gözde taşların başında gelmektedir. Bu durum takı sektöründe granat taşının değerini arttırmaktadır. Nar tanelerine benzemesi bakımından nar taşı olarak da isimlendirilen granat taşı çeşitli takılara dönüştürülerek kullanılmaktadır.

Küpe, yüzük, bileklik ve kolye olarak kullanılmasının yanında erkekler tarafından tespih şeklinde de kullanılabilmektedir. Kısırlığa iyi gelmesi bakımından kasık üzerinde bekletilerek kullanılan granat taşı, bütün ve işlenmemiş şekilde alınabilir. Ancak kısırlık sorunu olmayan kişilerin granat taşını rahat bir şekilde üzerlerinde bulundurabilmeleri için takı olarak tercih etmeleri gerekmektedir. Granat taşı en çok küpe olarak kullanılmaktadır. Hoş rengi ve dikkat çekici güzelliği, sunduğu faydaların yanı sıra şık görünüm yaratmaktadır. Kombinin tamamlanması ve kadınların kendilerini daha güzel hissetmesinde bu takının rolü büyüktür.

Kişisel Özelliklerle Uyuşması Gerekir

Granat taşı alacak kişinin, taşın özellikleri hakkında bilgi sahibi olması gerekmektedir. Taş alınmadan önce hakkında araştırma yapılması gerekmektedir. Genellikle hediye olarak tercih edilmesi, taşın yanlış kullanımlarını beraberinde getirmektedir. Sırf rengi ve görüntüsü güzel diye takı olarak kullanılması doğru değildir. Kişilerin karakter özellikleri ile taşın uyuşması gerekmektedir. Aksi takdirde taşı üzerinde bulunduran kişi taşın özelliklerinden olumsuz etkilenebilir.

Granat taşından oluşan takıların satın alınması genellikle erkeklerin eşlerini mutlu etmek amacıyla gerçekleşmektedir. Satın alma aşamasında yalnızca aksesuar olarak değerlendirilmemeli ve insan sağlığına faydaları bilinmelidir. Granat taşını taşıyan kişinin karakter özellikleri ile taşın anlam ve insan sağlığına faydaları kesinlikle uyuşmalıdır.