Gotu Kola Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

Beğendiysen Oy Ver

Antibiyotik kadar etkili olan,’’Gotu kola’’ insan hayatında çok faydalı bir bitki olduğu söylenmektedir. Bu bitki, Sri Lanka ve Çin ‘de sebze olarak tüketilmektedir. Özellikle beyin fonksiyonlarına oldukça iyi gelen, tonik olarak kullanılan güçlü bir bitkidir. Hindistan da genellikle huzur verdiğine inanılan, meditasyonda kullanılan bir bitkidir.

Özellikle dengeyi sağ ve sol küresinde sakinleştirilerek derin düşünme içinde kullanılan, huzur verici bir etkiye sahip olduğu inanılmaktadır. Bileşeninde glikozid olan bu madde, antibiyotik görevi üstlenmekte ve idrar söktürücü olarak kullanılmaktadır. Kola asidi kesinlikle kafein içermez. Bu yüzden sağlık konusunda tıbbi görevler olarak kullanılmaktadır. Hekimler ve uzamanlar gotu kolanın içeriğinde bulunan mineraller ve vitaminler sayesinde ilaç kadar yararlı olduğunun kanısındadırlar.

Gotu Kolanın İnsana Sağladığı Faydaları Nelerdir?

Vücudun hangi kesiminde olursa olsun, ağrı oluşan yerlerde etkili bir antibiyotik görevi görmektedir. Bakterileri önceden tespit ederek, antioksidan görevini yapmaktadır. Vücutta var olan toksinleri dışa atarak, tonik olarak kullanılan güçlü bir bitki olduğunun kanısına varılmıştır.
Kafein içermediğinden ve içinde asit bulunmadığından hiçbir zararı yoktur.
Gaz sorunlarına, mide ağrılarına endişedir.
Baş ağrıları, migren gibi rahatsızlıklarını hafifletir.
İdrar enfeksiyonlarını giderir. Aynı zamanda iyi bir idrar söktürücüdür.
Meditasyon özelliğine sahiptir. Kişiyi sakinleştirerek mutlu olmasını sağlar.
Kansere karşı koruyucudur. Lenf dokularını korur. Gotu Kola oldukça sağlıklı bir bitki olduğu söylenir.