Gotu Kola Bitkisi Nedir ve Faydaları Nelerdir

Beğendiysen Oy Ver

Bu bitki yapısında fazlaca bulunan triterpenoid’ler sayesinde cildin derinlemesine güçlenmesini sağlamakta, deri tabakalarında zararlı antioksidanların Sayısını artırarak , vücutta kan dolaşımını arttırıcı etkisi ile ayrıca problemli dokuların iyileşmesini (tip I kollajen oluşumunu arttırma yolu ile)hızlandırmaktadır. Bu etkileri nedeniyle, yanıklarda, sedef hastalığının hafiflemesinde ve doğum sonrasında ve ameliyatlar sonrasında vücuda iz kalmaması için çok uzun süredir kullanılmaktadır.

Gotu Kola Bitkisi

Bitki Sri Lanka‘ da bir sebze olarak, Çin‘ de uzun süredir beyin için düzenleyici bir kuvvetlendirici (Tonik) olarak kullanılmaktadır. Gotu Kola üzerinde yapılan modern çalışmalarda üç ana etken madde içerdiği bulunmuştur. Bunların başında, bir triperten bileşiği olan ve Antibiyotik olarak sınıflandırılan asiaticoside gelir.

Gotu kola kan damarlarını güçlendirir ve kan akışını artırarak varis oluşumunu geciktirir.. Yapılan araştırmalar sonucunda, Gotu kola‘ nın varisli hastaların iyileşmesinide desteklediği görülmüştür.Gotu Kola özellikle bacaklardaki kan akımını arttırmaktadır. Gotu Kola, vücudda kan akışı dengelemesi sayesinde hafıza zayıflığı, unutkanlık ve konsantrasyon sorunları çözümünde destekleyici olarak kullanılmaktadır. Gotu Kola üzerine yapılan araştırmalarda, sağlıklı ve güzel görünümlü bir cilt ve hücre zarı üzerinde önemli etkileri olduğu bulunmuştur. Yapılan bazı Araştırmacılar sonucu bu bitkinin yaraları iyileştiren ve iltihap atıcı etkileri olan glozit içerdiğini de bulunmuştur.