Fitilli Kadife Kumaş Nasıl Temizlenir?

5 (100%) 4 votes

Günümüzde çokça merak edilen kumaş temizliği konularından biri de fitilli kadife kumaş temizliği konusudur. Dilerseniz makalemizde bu konu hakkında bilgiler sunalım. Öncelikle ipekli kadife kumaşa kuru temizleme uygulanmamalıdır. Pamuk, sentetik, elyaf, naylon ve suni ipek türündeki kumaşlar genellikle yıkanarak temizlenmektedirler. Bu tür kumaşların dış kısmında bulunan etiketlerde kuru temizlemeye veya ev temizlemeye uygundur şeklinde uyarı yazıları bulunmaktadır.

Tüylü Kumaşlar

  • Bu kumaş türünün yıkanmasında ilk olarak rüzgarlı günlerin tercih edilmesi gerekmektedir.
  • Bu sayede kumaş daha hızlı ve zarar görmeden kolaylıkla kuruyabilmektedir. Bu kumaşın yıkanmasında ise özellikle soğuk su ve kaliteli deterjanlar tercih edilmelidir.
  • Kumaşın tamamen temizlenmesi için suyun içerisinde iyice dolaştırılması gerekmektedir.
  • Bu işlem sonrasında ise minimum 3 defa durulanmalıdır. Hemen sonrasında ise temiz bir ipe asılmalı ve kurutulmalıdır.
  • Son olarak da kumaşın tüylerinin çıplak eller ile düzeltilmesi ve iyice çırpılması gerekmektedir.

Yukarıda da görüldüğü üzere fitilli kadife kumaşların temizliği oldukça basittir. Sizler de fitilli kadife kumaşların pratik yönden temizlenmesini isterseniz yukarıdaki uygulamaları hayata geçirebilirsiniz. Makalemizde fitilli kadife kumaş temizliği hakkında bilgiler sunduk. Umarız bu anlamda faydalı olabilmişizdir. Ancak fitilli kadife kumaşın temizliği konusunda zorluk çekerseniz yapmanız gereken en doğru şey bir kuru temizlemeye göndermektir. Bu sayede kumaşınızın tahrip olmasının önünü de kesmiş olursunuz. Dolaysıyla bu ayrıntı hakkında da sizleri bilgilendirmekte fayda görmekteyiz.