Fıstık Çamının Faydaları Nelerdir ?

5 (100%) 10 votes

Herkesin bildiği üzere çam ağaçlarının altına dökülüp, toplanıp bir taş yardımı ile yediğimiz çocukluk lezzeti fıstık çamı sağlığımı içinde oldukça faydalıdır. Çam kozalaklarının arasında saklanan fıstık çamı, dolma fıstığı olarak da bilinmektedir. Fıstık çamı birçok yararlı besin gibi vücudumuza yararlı besinler arasındadır. Fıstık çamı protein ve mineral bakımından oldukça değerlidir.

Kalori değerinin fazlaca olması nedeniyle dikkatli tüketilmesinde de yarar vardır. Fıstık çamının kalori değerinin fazla olması iştahı arttırarak, kilo almaya yardımcı olur. Kilo alamayan kişilerin çam fıstığı tüketmeleri oldukça yararlı olacaktır. Ancak obezite sınıfına giren kişilerde dikkatle tüketilmediği takdirde hızlı kilo alımına neden olur. Bu yüzden fıstık çamı tüketirken bu noktayı göz ardı etmemek gerekir.

Fıstık çamı faydaları hakkında bilgi vermek gerekirse, yüksek enerji değeri olduğundan yorgunluğu giderir. Yorgunluğa bağlı halsizlik, bitkinlik gibi sorunları ortadan kaldırarak kişilere canlılık katar. Bu canlılık kişilerin ruh haline de yansıyarak ruhsal dengesizliği giderir.

Enerjik ve besin değeri fazla bir besin olduğundan bağışıklığı düşüren göğüs hastalıklarında örneğin verem, tüberkiloz ve zatüre gibi rahatsızlıklarda kullanıldığında hastaya doping olur. Bu hastalıklarda kilo alımı büyük önem taşıdığı için, çam fıstığı sayesinde hasta hızla kilo alarak hastalığını yenecek kıvama gelir. Bunun yanı sıra göğsü yumuşatarak rahatsız edici öksürükleri giderir. Enerji verici etkisi ile cinsel gücü arttırır. Fıstık çamı ayrıca vücutta bulunan iltihaplara da iyi gelmektedir.