Farklı İsimlere Sahip Şifalı Bitkiler Nelerdir

3 (60%) 1 vote

İlginç isimleriyle hepimizin ilgisini çekmeyi başaran bazı şifalı otlar ve bitkiler tarih öncesinden günümüze kadar ve günümüzde de halen daha birçok rahatsızlığın tedavisi için kullanılmaktadır. Bir çoğu doğadaki çeşitli şeylere benzetildiği için o isimle anılmıştır.

Örneğin adam otu adını insana benzediği için ya da fare kulağı bitkisi yine fare kulağına benzediği için o isimle anılmıştır. Her ne kadar isimleri tuhaf olsa da bu şifalı bitkiler egzama, baş ağrısı, soğuk algınlığı, migren, göz ağrıları ve daha birçok hastalığın tedavi edilmesinde kullanılan şifa kaynaklarıdır.

Bazı Tuhaf İsimli Şifalı Bitkiler Ve Faydaları;

– Ayı Üzümü: İshal kesici ve idrar yollarını temizleyen bir etkisi bulunmaktadır.

– Abdestbozan Otu: Mide rahatsızlıklarında faydalıdır.

– Darifülfül: Keskin ve yakıcı bir tadı olan bu şifalı bitki baharat ya da ilaç olarak tüketilebilmektedir.

– Dulavrat Otu: Çoğunlukla romatizmal ağrılar için kullanılmaktadır.

– Geyikdili Bitkisi: Geyikdili bitkisi çoğunlukla idrar söktürücü olarak anıldığı gibi aynı zamanda hafif olan ishali giderici ve vücutta oluşan yaraların iyileşmesine yardımcı olma gibi olumlu etkileri de vardır.

– Danabağırtan: Çeşitli hayvan hastalıklarında kullanılan şifalı bir bitkidir.

Zararları Var Mı?

Birçok bitki çeşidine ev sahipliği yapan ülkemizde bu tür şifalı otları bulup kullanmak oldukça kolaydır. Çoğunu hemen hemen her yerden kolaylıkla temin edebilirsiniz. Yalnız burada dikkat etmeniz gereken en önemli konu bu şifalı bitkileri kullanırken mutlaka bir uzmana danışmalı ve belirtilen ölçülerin ve tariflerin dışında kesinlikle kullanamamalısınız. Bu şekilde kullandığınızda bu bitkilerden daha verimli bir sonuç alabilirsiniz.