Evinizi Güzelleştirecek Dekorasyon Önerileri

Beğendiysen Oy Ver

Her ev güzel dekore edilmeyi ve şık, uyumlu görünmeyi hak eder. Ne de olsa evler yaşam alanlarıdır ve uyku saatleri de dahil olmak üzere bir insanın hayatının yarıdan fazlası evinde geçer. Bilhassa hafta sonları evden çıkmayı anlamsız kılacak derecede evinizi güzelleştirecek dekorasyon önerileri de birkaç madde halinde, şu şekilde sıralanabilir…

Tercihlerinizi Uyumlu Renklerden Yana Kullanın

Evlerin dekorasyonunda birbiri ile uyumlu olmayan renkler kullanmak evi hem dağınık hem de özensiz dekore edilmiş gösterecektir. Bu nedenle ev dekorasyonunda uyumlu renkleri tercih etmek lazımdır. Ancak bu renk seçiminde şahsi zevkler de önemli rollere sahiptir. Örnek olarak açık renkleri tercih eden bir kimse beyaz tonlarının yanına gri ya da krem rengi kullanabilir. Ancak siyah ya da kırmızı gibi karşıt renkler tercih edilmesi her daim karmaşaya yol açacaktır.

Renk Cümbüşünden Uzak Durun

Evleri güzel gösterecek olan en önemli özelliklerden bir diğeri ise sadeliktir. Sadelikteki güzellik sözünü tam olarak hayata geçirmek için de çok karmaşık renkler tercih etmek doğru değildir. Her ne kadar bazı otantik tarzlarda kullanılması mümkün olsa dahi genel manada kırmızı, yeşil, sarı, mavi gibi renklerin bir araya gelmesi gözü yoracak ve bir yerden sonra sıkıcı bir yaşam alanı meydana getirecektir. Bundan dolayı da renk tercihi mutlak suretle az sayıda olmalı ve karmaşık renklerden mümkün mertebe uzak durulmalıdır. Mutlaka farklı renklerden yana tercih kullanılmak isteniyor ise de uyumlu renkler tercih edilmelidir. Örnek olarak kırmızı ve mavi ya da sarı ve yeşil gibi birbiri ile alakası dahi olmayan renkler pek çok zaman sadelikten uzak olacaktır.

Fazla Eşyadan Sakının

Çok fazla eşya olması evleri genel olarak dağınık gösterecektir. Buna ek olarak eşyaların fazla olması sadece görsel açıdan olumsuzluklar ile de sınırlı kalmayarak temizliği de zorlaştıracaktır. Bundan dolayı da mümkün mertebe minimal ya da başka bir deyiş ile sade, asgari bir dekorasyon tercih edilmelidir. Bu sayede yaşam alanları çok daha nezih gözükebilecek ve huzur verici olacaktır.

Duvar Kağıtları Keyifli Alanlar Yaratabilir

Unutulmamalıdır ki duvar kağıtları sadece duvarları kaplamak için değildir. Pek tabii dolapların içlerinde de kullanılması söz konusu olabilmektedir. Buna ek olarak duvar kağıtları ile bazı yüzeyleri kaplamak da şahane dekorasyon önerileri arasında yer alacaktır. Örnek olarak eskimiş bir masanın üst kısmını şık ve uyumlu renklere sahip bir duvar kağıdı ile kapladıktan sonra farklı bir tarz yaratmak zor olmayacaktır.

Çiçekler Neden Evde Bakılmasın?

Evde bazı zamanlarda çiçekler de son derece başarılı dekorasyon önerileri sunabilir. İşte bu dekorasyon önerilerinin başında ise salonun ya da mutfağın bazı köşelerine renkli görünümlere sahip çiçekleri yerleştirmek oldukça hoş bir detay olabilir. Hatta konservelerin de arasında yer aldığı eski kutulardan saksılar yapmak da bu çiçekleri çok daha ilgi çekici gösterecektir.

Eskiyen Perdeleri Atmayın

Eskimiş ya da bir şekilde kullanılamaz hale gelmiş olan perdeler her zaman için atılmak zorunda değil. Elbette düz renge sahip olanların pek de fazla bir işlevi olmayabilir ancak renkli ve desenli perdeler için her daim farklı bir alternatif olacaktır. İşte bunların arasında en işlevsel olanı da şüphe yok ki eski perdelerden yastık kılıfı yapmaktır.

Kara Tahtalar Sadece Okullar İçin Değildir

Elbette her evde belirli ihtiyaçlar vardır. Ancak bu ihtiyaçlar ya buzdolabına bir kağıt yazılara asılır ya da unutulup gider. Ancak bu ihtiyaç listesini kara tahtaya tebeşir ile yazmanın bu denli nostaljik ve bir o kadar da havalı olmayacağını kim iddia edebilir ki? He ne kadar okullardaki boyutlarda olmasa dahi daha küçük bir kara tahta ve bir parça tebeşir son derece başarılı bir dekorasyon fikri olabilir.

Eskimiş Sandalyeler Yeniden Hayat Bulabilir

Eski sandalyeleri atmak pek çok zaman iyi bir fikir olmayabilir. Öyle ki tabureler dahi yeniden hayata döndürülebilir. Tek yapılması gereken birkaç fırça darbesi ile eskiler renklendirmektir. Aynı zamanda bu sandalyelerin yeniden kaplanması da nostaljik bir görünümün aynı zamanda şıklık ile buluşmasına ortam hazırlayacaktır.

Aydınlatmaya Dikkat Edilmeli

Aydınlatma bir evin en çok dikkat edilmesi icap eden özelliklerinden bir tanesidir. Aynı zamanda evin her odasının farklı aydınlatılması da gerekebilir. Örnek olarak mutfak pek çok zaman parlak ışıkla aydınlatılmaya ihtiyaç duyarken, okuma ya da çalışma odalarında göz yorucu ışıkların ye almamasına dikkat edilmesi, nispeten loş ortamları yaratılması gerekecektir.

Ev Sadece Tek Bir Odadan İbaret Değildir

Şayet bir renk uyumu ya da bir konsept yaratılmak isteniyorsa bu konseptin tüm ev için aynı olması lazımdır. Örnek olarak belirli bir renk tonu üzerinde çalışılacak ise tüm evin aynı renk tonu ile dekore edilmesi her zaman için çok daha huzurlu ve çok daha şık bir yaşam alanı yaratılmasını sağlayacaktır.

Eşyalar Odaların Ortasında Durması Kimseye Zarar Vermez

Yukarıdaki maddede ifade edilen minimal evler ile alakalı olan bu madde de son derece önemli. Duvarlara dayanmış eşyalar yerine odanın ortasında yer alan eşyalar her zaman için çok daha şık görüntüler sunacaktır. Aynı zamanda bu sayede ortaya çıkan huzur da bambaşka olacaktır. Ancak bunun için elbette odanın belirli bir büyüklüğe sahip olması da lazımdır.

Bright Living Room With Chimney

El İşleri Pek Çok Zaman İyi Bir Fikirdir

Bazı insanlar çini ya da çeşitli materyalleri boyama gibi işler ile meşgul olurlar. Bu aslında son derece şık koleksiyonlar meydana getirebilir. Aynı zamanda bu koleksiyonların çerçevelenmesi ya da bir masanın üzerinin bu koleksiyonlar ile süslenmesi dahi mümkün olabilir.

Odaların Boş Kalan Kısımları Olmalı

Yine odanın büyüklüğüne göre değişkenlik arz edebilecek bir husus olmak ile birlikte odanın her yerinin doldurulması gerekmiyor. Şayet belirli bir boş alan bırakılır ise çok daha ferah ortamlar yaratılabilir.