Evinize Perde Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Beğendiysen Oy Ver

Perdeler ev için hem gerekli bir eşya, hem de dekorasyon ürünüdür. Hatta tek tip beyaz perdelerin devri kapandığından bu yana storlar ve daha renkli fonlar hayatımıza girdi. İşte evinize perde seçerken dikkat etmeniz gerekenler ve nedenleri.

1- Dekora Uygun Olmalı

Perdeyi en son seçerseniz, dekorasyon anlamında doğru bir karar vermiş olursunuz. Örneğin klasik döşenmiş bir ev için stor perde kullanmak hatadır. Klasik evlerde daha çok fonlar tercih edilir.

2- Cesur Davranın

Artık evler eskisinden daha renkli, dana enerjik, daha cıvıl cıvıl. Bu nedenle evlerinize perde seçerken korkak davranmamalı ve dilediğiniz rengi tercih edebilme özgürlüğüne varmalısınız.

3- Kadife Modasına Göz Atın

Kadife bu yıl pek bir moda. Özellikle deri kumaştan tercih ettiğiniz mobilyalarınız için kadife fonlar kullanmanız harika bir ambiyansa imza atmanızı sağlayacak.

4- Mümkün Olduğunca Koyu Renklerden Kaçının

Evet, dilediğiniz rengi seçmekte özgürsünüz ancak evinizde toz almak için yeterli vaktiniz yoksa koyu renklerden uzak durmanızda fayda var. Çünkü koyu renk perdeler tozu hayli gösteren ürünlerdir.

5- Yıkanabilir Kumaşları Tercih Edin

Perde seçerken dikkat etmeniz gereken diğer bir konu da, perdenin yıkanabilir kumaştan elde edilmiş olmasıdır. Aksi halde kuru temizleme hizmetine yüklü tutarlar ödemek durumunda kalabilirsiniz.

6- Ütü İhtiyacı Olmayan Kumaşları Seçin

Perdeler çok çeşitli kumaşlardan elde edilebiliyor. Ancak naylon ve saten kumaşlar ne yazık ki ütülenmeden kullanılamıyor. Bu nedenle ütü istemeyen kalın fonlar ve güneşlikler tercih edilmelidir. Böylelikle perdelerinizi yıkadığınız gibi kullanabilirsiniz.

7- Kısa Perdelerden Uzak Durun

Duvarı yarısına inen ve pencere pervazının hemen altında kalan perdeler artık demode. Pek çok kadın perdelerinin kirleneceği düşüncesi ile kısa perde tercih ediyor. Ancak uzun ve yerde biriken perdeler son yılların modern ayrıntılarından.

8- Renkleri Derleyin

Mobilyalarınız açık renkse daha koyu perdeler, koyu renkse daha açık perdeler tercih edebilir ya da desenli mobilyalarınız için gümüş ve gold tonlarını kullanabilirsiniz. Emin olun doyumsuz bir köşe yaratmış olacaksınız.

9- Dantel Ayrıntılardan Vazgeçin

Elbette dantel işlemeli perdeler bir döneme damga vurdu. Ancak o dönem çok eskide kaldı. Dolayısıyla perdelerinizde dantel ayrıntılar kullanmak evinizi demode bir görünüme bürür.

10- Storlar Sizi Korkutmasın

Pek çok insan stor perdelerin temizleme sıkıntısı olduğunu düşünüyor. Oysa storların ışıkla temizlenenleri, hatta silinenleri dahi var.

11- Mutfaklarda Stor Kullanmayın

Mutfak perdesi olarak stor tercih etmeniz sürekli olarak yağ lekeleri ile uğraşmanıza neden olacaktır. Bunun yerine daha kalın kumaşlar tercih edin ve sürekli yıkanabilir boyutta olmasına dikkat edin.

12- Perdelerinizde Ayrıntı Kullanın

İşlemeli kenarlıklar ya da fiyonklar perdelerinizin çok daha şaşalı görünmesini sağlar. Özellikle sade döşenmiş evlerde bu perdeler mükemmel bir ayrıntı olacaktır.

13- Karışık Renkli Perdelerden Uzak Durun

Pek çok rengi barındıran perdelerin yıkanması hayli zordur. Çünkü renkler birbirine karışabilir ve perdenizin mahvolmasına sebep olabilir.

14- Zebra Perdeleri Yatak Odalarında Tercih Edin

Evin her köşesinde zebra perde kullanmanız boğucu bir görünüm oluşturacaktır. Ancak güneş ışığını sızdırmadığı için yatak odalarında tercih edilebilir.

kitchen