Enayi Altını (Pirit Taşı) Faydaları ve Özellikleri Nelerdir ?

4.6 (92%) 10 votes

Enayi altını güzel ve değişik görünümlü bir taştır. Altın ve gümüş rengi arasında tonlara sahiptir. Sülfür minerallerinin bol olduğu enayi altınının diğer ismi pirit taşıdır. Enayi altınının parlak yapısı dürüstlüğü ifade etmektedir. Maden artığı görünümündedir ve magmatik, tortul kayaçlarla birlikte oluşmaktadır. Demir sülfür minerali olan enayi altını genellikle küp şeklinde kristalleşmiştir.

Altına benzeyen bu taş, aynı zamanda sahte altın olarak da isimlendirilmektedir. Enayi altını olarak isimlendirilmesinin nedeni, eski tarihlerde Anadolu’da yaşayan fakir ve gariban halkın bu taşla dolandırılmasıdır. Anadolu’ya gelen tüccarlar pirit taşı ile köylüleri kandırmıştır. Altından daha ucuz fiyata satılan pirit taşı, altına benzemesinden dolayı köylüler tarafından ayırt edilememiştir.

Enayi Altını Taşının Özellikleri

Enayi altını taşının en büyük özelliği altına benzemesidir. Pirit taşı ismiyle de bilinmektedir. Ateş unsuru ile uyumlu olan enayi altını en fazla 6,5 oranında sertlik derecesine sahiptir. Uyumlu olduğu şakra ise kök, alt karın ve güneş olan enayi altını altın ve gümüş karışımı bir renkten oluşmaktadır. Enayi altını bereketi sembolize etmektedir. Çıkarıldığı ülkelerin başında İtalya bulunmaktadır. Düzgün görünümlü olan enayi altınının kristalleri genel olarak küp biçimindedir.

Altın rengi beneklere sahip olan taş, görünüm itibariyle oldukça hoştur. Bu nedenle ev ve ofis gibi ortamlarda aksesuar olarak da kullanılmaktadır. Değişik görüntüsüyle ilgi odağı olan enayi altını sülfür minerallerinden oluşmaktadır. İletken özelliği sayesinde vücutta sıvı dolaşımını yönlendirmektedir.

Enayi Altını Faydaları

Bereketi simgeleyen enayi altı taşının insan hayatına sunduğu pek çok fayda bulunmaktadır. Bereketi simgelemesi açısından işyerleri ve evler açısından çok önemlidir. Genellikle giriş kapılarının sol tarafından tutulmaktadır. Enayi altınının bu şekilde kullanımının bereketi arttırdığına inanılmaktadır. Bereketi arttırma gücü olan pirit taşının aynı zamanda para getirdiğine inanılmaktadır. Bereket sağlamasının yanında enayi altınının birçok faydası bulunmaktadır:

 • Hazımsızlık çekenlere iyi gelir
 • Sindirim sisteminin çalışmasını düzene sokar
 • Kan dolaşımını dengeler
 • Beyin fonksiyonlarını arttırır
 • Hızlı düşünmeyi sağlar
 • Vücut dengesinin sağlanmasında etkilidir
 • İnsanlara yaşam enerjisi verir
 • Hayata karşı pozitif bakış açısı sağlar
 • İdare etme gücünü arttırır
 • Sağlıklı iletişim kurmayı sağlar
 • Kendini tükenmiş hissedenlere güç verir
 • Psikolojik destek sağlar ve canlılık verir

Enayi Altını Ve Altın Arasındaki Farklar

Enayi altını yapısı ve görünümü itibariyle altına benzemektedir. Altına büyük oranda benzemesi nedeniyle sahte altın denilmektedir. Hatta eski tarihlerde bazı tüccarların, bu taşları altın diye köylülere satması nedeniyle enayi altını olarak da isimlendirilmiştir. Altın ile arasında büyük benzerlik olan enayi altını ile günümüzde dahi dolandırıcılık yapılmaktadır. Büyük oranda altına benzeyen bu taşı, altından ayıran bir takım özellikler de bulunmaktadır.

Enayi altını ile altını birbirine karıştırmamak için öncelikle dış görünüşlerine bakmak gerekmektedir. Enayi altını, altına kıyasla daha sert yapıdadır. Altın ise yumuşak yapılı bir madendir. Enayi altını çizilmezken, altın kolayca darbe almaktadır. Bıçak yardımıyla altın ve enayi altınını ayırt etmek mümkündür. Altın zedelenirken, enayi altınına hiçbir şey olmaz. Yalnızca enayi altınının bazen kristalleri kopabilir. İki taşın birbirinden ayrılmasında kristalli yapı da ayırt edicidir. Enayi altını kristalli yapıdayken, altının yapısında kristal yoktur.

İşlenmesi Esnasında Zehirli Gaz Açığa Çıkar

Enayi altını, güzel ve göz kamaştırıcı olmasının yanında bir takım riskler de barındırmaktadır. Altına benzeyen, pirit taşının işlenmesi çok zordur. Taş işlenme zorluğundan dolayı, bütün olarak aksesuar anlamında kullanılmaktadır. İşlenmesinin zorunlu olduğu hallerde ise bazı tedbirlerin alınması zorunludur. Taş yüksek ısıya maruz kaldığında, kimyasal değişim yaşamaktadır.

Taşın işlenmesi oldukça zor bir süreci kapsamaktadır. Pirit taşı işlenirken zehirli bir gaz açığa çıkar ve insan sağlığı açısından çok tehlikelidir. Bu nedenle taşın işlenmesi mutlaka açık alanlarda yapılmalıdır. Açığa çıkan zehirli gaz insan hayatını tehdit edecek niteliktedir. Taşın kavrulması sonrasından kükürt dioksit gazı açığa çıkmaktadır. Bu gaz endüstri alanında, sülfürik asit üretiminde kullanılmaktadır.

Eski Medeniyetlerde Enayi Altını

Enayi altınının popülaritesi yalnızca altına benzemesinden kaynaklanmaz. Altının değeri çok eski çağlardan beri süregelmiştir. Göz alıcı güzellikte olması, bu taşı tarih boyunca değerli kılmıştır. Eski medeniyetler açısından da ayrı bir öneme sahiptir. Tarih boyunca çeşitli amaçlarla kullanılan enayi taşının faydaları, çoğu medeniyet tarafından bilinmektedir. Tarihe damgasını vurmuş medeniyetler incelendiğinde, taşa doğa üstü nitelikler yüklendiği dikkat çekmektedir.

Mayalar enayi altınını korkularıyla yüzleşmek amacıyla kullanmıştır. Ayrıca pirit taşının, ölüm sonrası ile bağlantısı olduğuna inanılmıştır. Pirit taşının kullanılmasıyla, öbür dünya ile bağlantı kurulacağı düşünülmekteydi. Bunun yanı sıra Çin medeniyetinde de pirit taşının yer aldığı görülmektedir. Çin anlayışına göre, enayi altını dünyayı sembolize etmektedir. Kızılderili halkı da bu taşı insan ruhunun derinliklerini görmek amacıyla kullanmıştır. Ruhun derinliklerine inilerek, enayi altını sayesinde şifa aranmıştır.

Enayi Altınının Kullanım Alanları

Pirit taşı ya da enayi altınının kullanım alanlarına bakıldığında takı sektörü dikkat çekmektedir. İşlenmesinin zor olması bakımından, çok fazla işleme tabii tutulmaması tercih edilmektedir. Bu bakımdan en elverişli olduğu alan takı sektörüdür. Gerek yapısal güzelliği, gerekse altına benzemesi nedeniyle takı sektörünün gözde taşlarından birini oluşturmaktadır. Süsleme ve aksesuar anlamında çok değerli olan enayi altını; yüzük, küpe, kolye, bileklik ve tespih yapımında sıklıkla tercih edilmektedir. Çıkarıldığı hali ile işlenmeden yalnızca bir takım kırma işlemlerinden geçirilerek, ev ve ofis aksesuarı olarak satılmaktadır.

Enayi altını yüksek oranda iletkenlik özelliği göstermesi bakımından farklı alanlarda da kullanılmaktadır. Bazı elektronik araç gereç yapımında, taşın iletken özelliğinden faydalanılmaktadır. Ancak kapalı alanda işlenmesinin zorunlu olması bakımdan, mecbur kalınmadıkça tercih edilmemektedir.