En İyi 30 Resim

Beğendiysen Oy Ver

Tarihte adından söz ettirmiş ve birçok kişi tarafından büyük beğeni toplamış olan, günümüzde hala popülerliğini koruyan ve çeşitli müzelerde sergilenmeye devam eden 30 resmi inceleyelim.

Bosch – The Garden of Delights

Eser 1504 yılında çizilmiştir ve 3 parçadan oluşmaktadır. Sol tarafta yer alan tablo cenneti, ortada yer alan tablo dünyayı ve buradaki yekleri, sağ tarafta yer alan kısım ise cehennemi simgelemektedir. Bu eseri Holladalı ressam Bosch çizmiştir ve tablo şu anda İspanya’da Madrid’e Prado müzesinde sergilenmektedir.

Michelangelo – Il Giudizio Universale/ Universal Judgement

Michelangello bu eseri çizmek için 30 yıl gibi uzun bir süre Roma’da yaşamıştır. Bu eseri 1541 yılında çizmiştir ve kıyamet gününü tasvir etmektedir. Eser hala Roma’da Sistin Şapeli’de sergilenmektedir.

Klimt – Beethovenfries

Başarılı ressam Klimt bu eseri duvara 1902 yılında çizmiştir. Eserde hafif boyalar kullanmaya özen göstermiştir ve Sezession sergisi için çizilmiştir. Fakat eser çok uzun bir süre sergilenememiş. 1986 yılında sergilenmeye başlanan eser şu anda da Viyana’da Sezession’da sergilenmektedir.

Dali – Persistence of Memory

Eserin Türkçe anlamı ‘Belleğin Azmi’ olarak geçmektedir fakat resim eriyen saatler olarak da bilinmektedir. 1931yılında Salvador Dali tarafından çizilen bu eser onun en ünlü eseridir. Eser Amerika New York’ta sergilenmektedir.

Botticelli – Allegoria della Primavera

1478 yılında çizilen eser İtalya’nın Rönesans döneminin ünlü ressamı Sandro Botticelli tarafından çizilmiştir.

Monet – Nimphee

1926 yılında çizilen bu eserde bir japon bahçesi Fransız bir gözlenimci kaleminden çizilmiştir.

Dali – Metamorphose de Narcisse

Salvador Dali tarafından 1937 yılında yağlı boya çalışması olarak yapılan bir eserdir. Şu an Londra’da Tate galerisinde sergilenmektedir.

Leonardo da Vinci – Il Cenacolo/ The Last Supper

Türkçe olarak Son Akşam Yemeği anlamına gelen eser 1497 yılında çizilmiştir. Bu eser İsa’nın yediği son akşam yemeğini temsil eder.

Rubens – Fall of the Damned/ Der Hollensturz der Verdammten

Rubbens bu eserinde günahkarların ceza alacağını ve şeytanların bir gün düşeceğini resmetmiştir.

Uccello – Battaglia di San Romano/Part I

1456 yılında çizilmiş bir eserdir. Savaş zamanlarında yaşananlardan bahsedilir. Tablo Floransa’da sergilenmektedir.

Raffaello – Sposalizio della Vergine

1504 yılında çizilen eser Hristiyanlık dininde kadınların durumu anlatılır. Eser Milano’da sergilenmektedir.

Dali – Soft Construction with Boiled Beans

Bu eser 1936 yılında İspanya’da olan iç savaş sırasında yapılmıştır. Salvador Dali’nin bilinen en ünlü eserindendir. Şu an Museum of Art’da sergilenmektedir.

Botticelli – Nascita di Venere

Bu eser 1485 yılında Botticelli tarafından tuval üzerine yapılmıştır. Bu eserde Venüs’ün denizden çıkıp genç bi kız olarak kıyıya gidişi resmedilmiştir. Eser şu anda Floransa’da Uffizi galerisinde sergilenmektedir.

Rubens – The Adoration of the Magi

Rubbens bu eserinde Hristiyanların hayatını çizmiştir. Resim Madrid Prado galerisinde sergilenmektedir.

Monet – Cathedrale de Rouen

Bu eser bir Kathedralin farklı zamanlarda, farklı açılardan farklı ışıklarla resmedilmesiyle oluşmuştur. Resim günümüzde Paris’te sergilenmektedir.

Greco – Toledo

1599 yılında Toledo şehrinin iyi bir gözlemci olan ressam tarafından çizilmesiyle oluşmuştur.

Cranach – Flugelaltar mit dem Jungsten Gericht

Bir avluda bulunan insanların ressam gözünden 1524 yılında çizilmesiyle oluşturulmuş bir eserdir.

Ernst – La Ville Entiere (1936)

Ernst bu eserinde 2. Dünya savaşı sonrası Almanya’yı ele geçiren Nazizm’in ruh halini anlatmaya çalışır. Dönemin hakkında bilgi veren önemli eserlerden biridir.

Leonardo da Vinci – Gioconda/ Mona Lisa (1505)

Tabloda bir bayan çizilmiştir ve kim olduğuna dair gizemini hala korumaktadır. Paris’te Louvre müzesinde sergilenmektedir. Tablodaki bayanın yüzündeki belirsizlik dikkat çekmektedir.

Raffaello – Trasfigurazione (1519)

Hıristiyanlığın simgesi olan İsa figürü ve altında birçok kişi ile resmedilmiştir. Bu kişilerle ilahi bir güç oluşturulduğu söylenmektedir. Eser günümüzde Roma’da sergilenmektedir.

Van Gogh – Potato Eaters (1885)

Gogh’un Köylüleri olduğu gibi tasvir ettiği eser Amsterdam’da sergilenmektedir. Bu eseri çizerken gerçek köylü modelleri kullandığı söylenir.

Greco – La Crucifixion (1594)

Bu eserdeYunan bir ressam tarafından çizilmiştir ve İsa’nın çarmıha gerilişi betimlenmiştir. Ve etrafındaki kişilerin melekleri temsil ettiği söylenmektedir. Eser şu anda Madrid’de Prado galerisinde sergilenmektedir.

Monet – The Grainstack (1896)

Bu eserde tarlada hasat olduktan sonra kalan buğdayların gün batımı ile görünümü resmedilmiştir. Eser Fransa’da çizilmiş, Boston’da sergilenmektedir.

Klee – Ad Marginen

Eser 1930 yılında Klee tarafından resmedilmiş. Etraftan gelen tüm bitkilerin tam ortada güneşte birleştiği tasvir edilmiştir.

Altdorfer – The Battle of Alexander the Great

1529 yılında çizilen bu eser Issus savaşını tasvir etmektedir. Eserde Büyük iskenderin 3. Darius’a karşı aldığı zafer çok canlı bir şekilde resmedilmiştir. Tablo şu anda Almanya Münih’te Alte Pinakothek’te sergilenmektedir.

Van Eyck – Giovanni Arnolfini and his Wife

1434 yılında çizilen bu eser İtalya’da tüccarlık yapan Giovanni di Nicolao Arnolfini ve eşini konu almaktadır. Resim çiftin evlerinde çizilmiştir. Bu eser Batı sanatında en orijinal eser olduğu kabul edilir. Eser günümüzde Londra’da National Gallery’de sergilenmektedir.

Renoir – Bal du Moulin de la Galette (1876)

Eserde Pariste bulunan Galette adlı restaurantta bir haftasonuna günü tasvir edilmiştir. Orta sınıf Parislilerin 19. yüzyıldaki durumları da anlaşılmaktadır. Resim Paris’te sergilenmektedir.

Van der Weyden – Deposition (1435)

Bu eser İsa’nın çarmıhtan indirilişini konu etmektedir. Bu nedenle 1443 yılından önce yapıldığı kesin olarak bilinmektedir.

Velasquez – Las Meninas (1656)

Velasquez’in yapmış olduğu boyut olarak en büyük eserdir. Alkazar kalesinde stüdyoda çizilmiş bir eserdir.

Bruegel – Dutch Proverbs (1559)

Bu resim Flemenkçe olan atasözlerine yaptığı atıflarla bilinmektedir. Bu atasözlerinin günümüzde kullanıldığı bilinmektedir. O dönemde de kullanılmıştır.