Dünyanın En Ünlü Tabloları Hakkında Bilmediğiniz 15 İlginç Gerçek

Beğendiysen Oy Ver

Dünyaca ünlü ressamların yaptığı ve dünyanın en ünlü tabloları arasına giren eserlerle ilgili bilinmeyen bir çok gerçek bulunmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkan ve dünyanın en ünlü tabloları hakkında bilmediğiniz 15 ilginç gerçek şöyle sıralanmaktadır:

1.Adem’in Yaratılışı – Michelangelo

Michelangelo tarafından tavana boya ve alçılarla yaptığı tablonun ana teması, eski lahitte geçen Tanrının Adem’e ruhundan üflemesini tasvir etmektedir. Tanrının insan olarak resmedildiği bu tabloda, ellerinin birbirine değmemesi, Adem’in Tanrıdan yaşam enerjisini aldığını, elini kaldıracak gücü olmaması ise henüz yeterince gücü olmadığını anlatıyor. Tanrı ise tabloda enerjik ve çok güçlü olarak tasvir ediliyor. resimde Tanrının dirseğinde bulunan kadının ise daha sonra yaratacağı Havva’yı resmettiği rivayet edilmektedir. Tanrının beyne benzer bir şeyin içinde gösterilmesi ise, Tanrının Adem’in beyninde olduğu rivayetini temsil etmektedir.

2.La Persistencia De La Memoria – Salvador Dali

Ünlü ressam Salvador Dali’nin ağustos ayında güneşin altında erimeye başlayan bir Fransız peynirinden ilham alarak yaptığını söylediği bu tablo, değişmez ve katı olarak kabul edilen zamana karşı bir protesto olarak yapılmış. Ortada bulunan figürün ünlü ressamın uyku halini ve saatlerin ise uyurken akıp gittiğini ve o esnada anlamı olmadığını tasvir ettiği rivayet edilmektedir. Ayrıca tablo bittikten sonra kırmızı şarap dökülerek ıslatıldığı da söylenmektedir.

3.The Scream – Edvard Munch

Edvard Munch’un çığlık adı verilen bu tablosunun aslında; 11883 yılında patlayan ve külleri bir yıla yakın bir zaman gökyüzünde kalan Krakatoa yanardağının külleri ile güneşin ışıklarının birleşmesinden oluşan kırmızı gökyüzünü tasvir etmektedir. Tabloda görünen iki kişi ünlü ressam ve arkadaşını, ön planda çığlık atar gibi görünen kişinin ise doğanın çığlığını duymamak için kulaklarını kapatan birini temsil etmektedir.

4.Venüs’ün Doğuşu – Sandro Botticelli

Ünlü ressam bu tablosunda mitolojide aşk Tanrıçası olarak kabul edilen ve deniz köpüğünden meydana geldiği rivayet edilen Venüs bir midye kabuğunun içinde tasvir edilmiş. Resimde, yanında bahar tanrıçası Flora ile birlikte olan batı rüzgarı Tanrısı Zefirus, nefesi ile Venüs’ü baf kıyılarına taşımaktadır. tabloda Venüs’ün etrafı uçuşan güllerle doludur ve bu da resmin ana temasının baharın gelişi olduğunu ortaya koymaktadır.

5.Portrait De Simonetta Vespucci – Piero Di Cosimo

Amerigo Vespucci’nin kuzeni ile evlenen ve 23 yaşında öldükten sonra bile bir çok ünlü tabloda kendisinden esinlenen muhteşem güzelliğe sahip olan Simonetta Vespucci, bu tabloda boynuna engerek yılanı dolanarak kleopatra olarak tasvir edilmiştir.

6.Guernica – Pablo Picasso

Ünlü ressam Pablo Picasso’nun savaş karşıtlığını yansıtan ve çok beğenilen bir tablosu olan Guernica, adını aldığı saldırıdan esinlenerek çizilmiş ve savaşın insanlar üzerinde yarattığı korkunç etkiler garip yaratıklarla tasvir edilmiştir.

7.Goya Dog – Francisco Goya

Ünlü İspanyol ressam Francisco Goya savaşlardan dolayı oluşan nefretinden doğan korku ve panik duygularının sonucu bu tabloyu çizmiştir. ünlü ressam ölümcül hastalığının tekrar etmesinden korkarak da tablosunda daha koyu renkler kullanmıştır. Tabloda koyu renklerin arasında sadece bir köpeğin kafası duruyor ve köpek burada anlamsız ve ne tarafa baktığı belli olmayan bakışlarla korku içinde saklanıyor. Tabloda korku, terk edilmişlik ve yalnızlık tam anlamı ile resmedilmiştir.

8.Stutzen Der Gesellschaft – George Grosz

Tabloda ünlü ressam özellikle savaşa karar veren saygın olarak kabul edilen insanların aslında ne halde olduklarını resmetmiş. Bunlardan birinin kafasında lazımlık, birinin beyni boş ve bunları kutsayan bir din adamı. Siyasilerden biri tabloda elinde kılıç ve silahla, beyninin yerinde dışkı bulunan diğer bir politikacı ise elinde ülkesinin bayrağı ile Nazinin arkasında duruyor ve hepsi kırmızı yanaklı ve koca kafalı. George Grosz yaptığı tabloda özellikle savaşın planlamasının kimler tarafından ve nasıl yapıldığını tüm açıklıkla resmetmiş.

9.Starry Night – Vincent Van Gogh

Vincent Van Gogh’un bu tablosu daha çok deli olarak görülmesi ile ilişkilendirilmiştir. İşin aslı ise ünlü ressam yaptığı astronomik çalışmaların neticesi olarak bu tabloyu yapmıştır. Tabloda fantastik ve gerçek ögeler birlikte tasvir edilmiştir. Resimde venüs, ay ve bazı yıldızlar bulunurken, gözle görülemeyen astronomik görüntüler spirallerle resmedilmiştir.

10.Girl Before a Mirror – Pablo Picasso

Ünlü ressam bir çok tablosunda olduğu gibi bu tabloda da metresi olan Marie Therese Walter’i çizmiştir. Picasso metresini oldukça sakin ve huzurlu olarak çizmiş, hatta aynadaki yansıması bile gerçeğinden daha kaba olarak tasvir edilmiştir. Metresini aynada makyajlı olarak çizmesi ise onun hem gece hemde gündüz olma halini anlatmaktadır. Aynada yüzünü karanlık ve bedenini şekilsiz çizmesi ile duvar kağıdı metresinin fiziksel ve psişik değişimlerini tasvir etmektedir. Esas olarak anlatılmak istenen ise değişik benliklere sahip olunmasıdır.

11.Le Bonheur De Vivre – Henri Matisse

Tablo yapıldığı dönemde en radikal resim olarak tarihe geçmiştir ve Fovizm bu tabloda çok fazla hissedilmektedir. Çıplak bedenler ve sarı ile kırmızı renklerin çoğunlukta olmasının yanı sıra resmin iki yanındaki ağaçlar, kır görüntüsünün sahneye taşınmasını sağlamıştır.

12.Grande Jatte Adası’nda Bir Pazar Öğleden Sonrası – Georges Seurat

Georges Seurat’ın bu tablosu hakkında çok fazla yorum yapılmıştır. kadının maymun gezdirmesini evrim teorisine, kalçasının büyüklüğü erotizme, ortada dolaşan delinin ise sağlık sorunlarına işaret ettiği gibi resimde çok fazla ayrıntının gizlendiği rivayet edilmektedir.

13.Lucrezia Borgia – Bartolomeo Veneto

Rönesans dönemine ait olan bu tabloda ayrıntılar ve gerçeklik ön planda tutulmuştur. Yarı çıplak olan kadının elindeki anemon, düğün çiçekleri ve papatyalar Flora’nın üç simgesini temsil etmekte. Ayrıca saçlarının üstündeki bant ve örtüden evli olduğu anlaşılan kadının ressamla göz teması da gözden kaçmamakta.

14.Bedroom in Arles – Vincent Van Gogh

Ünlü ressam tablosunda renk ve perspektif çizimlerin ahengi ile boşluk, huzur ve sükunet duygularını tasvir etmiştir.

15.The Last Supper – Leonardo Da Vinci​​​​​​​

Rahiplerin yemekhanesi için yaptırılan ve Hz.İsa’nın havarileri ile son yemeğini tasvir eden bu resimde, İncil’de geçen ve Hz. İsa’nın sözü olarak kabul edilen bana ihanet edecek ile elim aynı masada sözüne göre, eli masada olan tek kişi çirkin olarak resmedilen Yehuda’dır.