Dibi Mayalanan Sürahi Nasıl Temizlenir

Beğendiysen Oy Ver

İçine su, ayran, meyve suyu gibi içeceklerin doldurulduğu ve servis edildiği cam sürahiler, şık görünümleriyle kullanışlı mutfak eşyalarındandır. Her zevke hitap eden birbirinden farklı modellere sahip sürahiler ne kadar kaliteli olsa da bir süre sonra dipleri tortulanmakta, kireç tabakasıyla ve kirle kaplanmakta, görüntüsü can sıkmakta ve dibi mayalaşan sürahi nasıl temizlenir gibi bir arayışlara neden olmaktadır. Evlerde genellikle bulundurulan bazı ürünlerle pırıltısını yitiren, görüntüsünü çirkinleştiren bu kirlerden, tortulardan kurtulabilirsiniz.

Sirke ve tuz karışımı

1 kahve fincanı sirke yarım litre suya 2 yemek kaşığı tuzla birlikte koyulur ve bu karışımla sürahinin içine dökülüp güçlü bir şekilde çalkalanırsa tortuların, kireç artıklarının gittiği görülecektir. Karışım sürahinin içindeyken eğer eliniz giriyorsa, ağzı çok dar değilse, bir bezle de silmeye veya ovalamaya çalışabilirsiniz. Eğer kir tabakası fazlaysa birkaç kez üstü üste işlem tekrarlanabilir. Temiz suyla durulandığında pırıl pırıl olmuş bir sürahiye kavuşacak aynı zamanda hijyen de sağlamış olacaksınız.

Limon tuzu kullanımı

Kireçleri gidermenin en etkili yollarından biridir. Sürahiye koyulan bir miktar limon tuzunun üzerine kaynar su dökülüp bekletilmesi kireçlerin çözülmesini sağlayacaktır. Gerek duyulursa bu yöntem de arka arkaya tekrarlanabilir.

Gazete kâğıdı kullanımı

Sürahiye biraz sıcak su ve biraz da gazete parçaları koyarak çalkaladığınızda da sürahiler tertemiz olacak, ışıltı kazanacaktır.