Derin Dondurucuda Domates Nasıl Saklanır

5 (100%) 2 votes

Domates yemeklere verdiği lezzetiyle, sağlığa olan katkısıyla mutfaklarda en çok kullanılan sebzelerdendir. Tüm sebze ve meyveler mevsiminde tüketilmelidir. Kışın da yaz lezzetini yakalamak isteyenler domateslerini derin dondurucuda saklayıp diledikleri zaman çıkarıp kullanılabilir. Yazın bol bulunduğu için, derin dondurucuda domates nasıl saklanır, öğrenin ve değerlendirin.

Domatesleri derin dondurucuya koymak için en uygun ay Ağustos ile Eylüldür. Hem fiyatları uygundur hem domateslerin lezzeti tamdır. Domatesler kış mevsiminde kullanılmak için başka şekillerde saklanabilse de en pratik saklama şekli derin dondurucuya koymaktır..

*Ne kadar domates saklayacaksanız hepsini yıkayıp bir kaba alın.

*Kabuklarını soyarak küçük küpler veya kuşbaşı şeklinde doğrayın. İsterseniz rendeleyin. Rondodan veya mutfak robotundan da geçirebilirsiniz. Rondodan geçenler püre şeklini alacağı için çorbalar için idealdir.

*Hazırlanan domatesleri kullanabileceğiniz miktarda, bir plastik bardağa, buzdolabı poşetlerine, küçük plastik kaplara doldurun. Domates dolu poşet veya kaplarda hava kalmamalıdır, bu sebeple havasını çıkarmaya çalışın ve ağzını sıkıca bağlayın veya örtün.

*Dondurucunuza düzenli olarak dizin. Domatesler dondurucuda 12 ay kadar taptaze kalacaktır.

*Dondurucudan çıkarıp çözdürdükten sonra, artarsa bir daha dondurucuya koymayın.

Not: Dondurucuya cam kap koymayınız.