Demir İlacı Lekesini Nasıl Çıkarabilirim?

Beğendiysen Oy Ver

Birçok bebek için kullanılan ilaçlardan biri demir ilacıdır. Kan yapıcı etkisi ile sağlık açısından oldukça önemlidir. Özellikle bebeklerde kullanılması, ilacın verilmesi esnasında leke oluşumuna neden olmaktadır. Sıvı halde bulunan ilaç, damlalar halinde kullanıldığında sağa sola damlaması muhtemeldir. Tadının güzel olmaması dolayısıyla bebeklere ilacı vermek oldukça zordur. Bu da lekelere davetiye demektir.

En Zor Lekelerin Başında Gelir

Demir ilacının lekesini çıkarmak oldukça zordur. Lekeyle mücadele etme konusunda en bilindik yöntem limondur. Asit içeriği bulunan limon, ilacın üzerinde etkili olmaktadır. Demir ilacının damladığı yere limon sıkıp bekletilmelidir. Daha sonra yıkama aşamasına geçildiğinde lekenin çıktığı gözlenmektedir. Demir ilacı lekesinde farklı yöntemlerin denenmesi kaçınılmazdır. Çünkü deterjan ve leke çıkarıcı temizleyiciler pek etkili olamaz. Leke üzerinde daha verimli bir temizlik için limonla birlikte tuz da kullanılabilir.

Demir ilacı zorlu lekelere neden olduğundan dolayı en pratik yöntem bebek önlüğü kullanmaktır. Lekelere çamaşır suyu ile müdahale edilebilir. Ancak bebeklerin teni hassas olduğundan anneler, kıyafetlere keskin temizleyici ürünler temas ettirmek istemezler.