Dekorasyonda Turkuaz ile Uyumlu Renkler

Beğendiysen Oy Ver

İnsan psikolojisinde yarattığı sakinleştirici etki sebebiyle, dekorasyonda sıkça kullanılan renklerden biri haline geliyor turkuaz rengi. Bu özel tonun bir diğer ismi de Türk mavisi. Turkuaz rengi aslında altı farklı alt tona sahip özel bir renk, yeşile ve maviye çalan tonlarıyla da biliniyor.

Dekorasyonda Turkuaz

Dekorasyonda gittikçe popüler olmaya başlayan turkuaz yeşili ve turkuaz mavisinden ve dekorasyonda turkuaz ile uyumlu renkler üzerine birkaç öneri sunacağız. İlham veren, sakinleştirici etkisiyle mutluluk yayan dekorasyon önerileri ve detaylarını paylaşacağız.

 

Turkuaz Rengi Dekorda Nasıl Kullanılmalı?

Turkuaz rengi, bilinen diğer ismiyle Türk mavisi; adını ülkemizde bulunan turkuaz mineralinden almakta. Aslında bu renk tonu, turkuaz rengi; Türklerle anılan bir ton. Ev dekorasyonlarında ve mobilyalara göz attığımız zaman da, modası asla geçmeyen özel bir ton olması dikkat çekiyor. Mavi ve yeşil renklerinin karışımlarından meydana gelen turkuaz rengi, doğal renkler kategorisine girdiği için; dekorasyonda kolaylıkla ve rahatlıkla kullanılabilir. Mavi renginin rahatlatma özelliği olduğu biliniyor. Tıpkı mavi gibi turkuaz renginin de, insan psikolojisini rahatlattığı yapılan araştırmalarla ortaya konmuştur. Sakinleştirici ve rahatlatıcı etkisi sebebiyle özelikle dinlenme ve yatak odalarında sıkça kullanılmaktadır.

 

Salonlar Turkuaz ve Beyaza Boyanıyor

Turkuaz rengi salonlar, günümüzde ciddi olarak artıştadır. Turkuaz gibi beyaz rengi de, hem rahatlatıyor hem de mevcut alanın daha geniş ve büyük gözükmesini sağlıyor. İki renk de, fazla iddialı ve yoğun olmadığı için genellikle dinlenme odalarında yer buluyor. Soğuk renkler grubuna dâhil olan turkuaz rengini beyazla kombin etmek, oldukça temiz bir görünüm ortaya çıkarıyor. Mavi ve yeşilin karışımı olan özel bir ton turkuaz, beyazla beraber mutfaklarda ve banyolarda da bir araya geliyor. Bu iki rengin bir araya gelmesi, hijyenik algısını da beraberinde getirdiği içi sıkça kullanılıyor. Huzurlu ve sakin bir atmosfer yaratan mavi ve turkuaz birlikteliği; her mevsim tazeliğini koruyor. Yine bu iki renk, sakinleştirici etkisi sebebiyle bebek odaları için, uzmanların önerdiği renkler arasında geliyor.

 

Canlılık Katmak İçin Turkuaz ve Turuncu

Mutfaklarda da sıklıkla kullanılmaya başlayan turkuaz rengine canlılık katmak isteyenlerin kurtarıcı rengi turuncu ortaya çıkıyor. Özellikle salon duvarlarında kullanılan turkuaz rengine canlılık katmak isteyen kişiler, odaya dâhil edecekleri turuncu biblolar ve minik dekorasyonlarla evdeki ferahlığı ve sadeliği bozmadan canlılık katabiliyor. Yine aynı şekilde mutfaklarda da bu iki rengin kombini yapılabiliyor. Turkuaz mutfak masasının üzerine yerleştirilecek turuncu eşyalar, odadaki havayı bütünüyle değiştirmeye yetiyor. Turkuaz renginin suyu çağrıştırdığı bilinmektedir. Bu sebeple banyo ve mutfaklarda da ideal bir renk haline gelmiştir. Banyo takımlarınızı turuncu renkte seçmeniz de yine, aynı canlılığı elde edeceğiniz anlamına geliyor.

Akdeniz Esintisi İçin Fildişi ve Turkuaz

Fildişi tüllerle beraber turkuaz perdeler salonda kusursuz bir Akdeniz etkisi yaratır. Salonda sıcak, rahat ve şık bir tarz yaratmak için; belli bölümleri ön plana çıkarmak adına turkuaz rengini kullanabilirsiniz. Bir odadaki havayı bütünüyle değiştiren etkenlerin başında tekstil ürünleri gelir. Turkuaz renginden perdeler tüm atmosferi değiştirirken; fildişi sehpa ya da masa da bu atmosferdeki sıcaklığı devam ettirmeye yardım eder. Tekstil ürünlerinden bahsetmişken; koltuk dekorasyonunda da kullanacağınız turkuaz renkli dekoratif yastıklarla beraber koltuk şallar da yine, en az turkuaz renkli perdeler kadar etkili olacaktır. Turkuazın farklı tonlarını yine, yemek masasında, duvarın bir kanadında fildişi biblolar ve tablolarla kullanabilirsiniz. Ne kadar etkili olacağını göreceksiniz. Fildişi rengiyle dengelenen turkuazın yaydığı ferahlığa hayran kalacaksınız.

Duvarlarda Krem ve Turkuaz Esintisi

Turkuaz rengini duvarlarınızda kullanmayı planlıyorsanız mutlaka beyaz ya da kremle beraber kombin etmelisiniz. Turkuaz renginin yanında beyaz, bir miktar sırıtabilir. Bu sebeple daha yumuşak bir tonu olan krem rengini kullanmanızı öneriyoruz. Turkuaz rengini duvar boyası olarak kullanacaksanız; mümkünse tavan, tekstil ya da zeminde kremle dengelemeniz gerekir.

İddia İçin Turkuaz ve Kırmızı

Turkuaz rengi, canlı renklerle desteklendiği zaman; dinlendirici etkisinin yanında canlı atmosfer bir görünümü de sağlıyor. Kırmızı gibi enerjik ve iddialı bir renk; turkuaz gibi rahatlatan bir rengin yanında daha çok göze çarpıyor. Turkuaz duvarlardan oluşan bir hole eklenen kırmızı dekorasyonlar, hoş bir karşılamaya dönüşerek evinizin havasını tümüyle değiştirecektir.

Ferahlatan Birliktelik, Turkuaz ve Limon Sarısı

Turkuaz pek çok renkle müthiş bir uyum sağlar ve bu renklerin başında sıklıkla kullanılmasa da limon sarısı rengi gelir. Limon sarısı ve turkuaz birlikteliği iddiadan ve canlılıktan uzak bir kombin yaratır. Genellikle dinlenme odalarında ve salonlarda uygun görülse de günümüzde mutfaklarda da bu birlikteliği görmekteyiz. Limon sarısının nahifliği, turkuazla bir araya gelince sevimlilik kazanacaktır.

Mavinin Her Tonu, Turkuaz ve Lacivert

Mavinin en güzel tonlarından olan turkuaz ve lacivertin bir araya gelmesi çok şık bir görünüm kazandırıyor. Özellikle banyolarda kullanılan bu ikili, gelecek yılların dekorasyonunda; ana renkler olacak gibi!

Çocuk Odalarında Turkuaz ve Pembe

Turkuaz ve pembe birlikteliği son yıllarda oldukça görülüyor. Özellikle bu iki renk; çocuk odalarında sıklıkla yan yana gelerek sıcak bir ortam oluşturuyor. İki rengin de insan psikolojisine sağladığı rahatlama hissiyatı göz önüne alındığında; şaşırılmayacak bir birliktelik olduğu bir kez daha gözler önüne seriliyor.

Parıltıdan Vazgeçmeyenler İçin, Turkuaz ve Gümüş

Hem parıltı hem de modernlik arıyorsanız vazgeçilmez ikiliniz geliyor: gümüş ve turkuaz! Gümüş rengi dekorasyonda dengelenecek renklerle bir arada kullanılmadığı zaman oldukça ağır ve modernlikten uzak bir görünüme sebebiyet verebiliyor. Turkuazla yapacağınız kombinler, sizi bu dertlerden kurtarmaya yetecektir. Turkuaz koltuklara yerleştirilmiş gümüş yastık kılıfları; tüm odanın havasını bir anda değiştirmeye yetecektir.

Tüm Zamanların Birlikteliği; Kahve ve Turkuaz

Turkuaz dekorasyon örneklerine şöyle bir göz atarsanız en sık kullanılan renklerden birinin de açık kahve olduğunu görmüşsünüzdür. Bu ikili, tüm zamanlara sağladığı muhteşem uyumla ön plana çıkıyor. Kahve koltuklar, turkuaz yastıklar… Açık kahve mutfak dolapları, turkuaz mutfak eşyaları. Hem canlı, hem modern, hem uyumlu…

Sanatçı Ruhlular İçin, Turkuaz ve Eflatun

Renkliliği seven, genç ve özgür ruhlular için önerilen renklerden biri eflatun. Hem dinlendirici, hem huzur hem de canlılık veren. Tüm bu özellikler; dinlenme odalarında turkuaz ile bir araya geldiğinde dengeli ve sevimli bir birlikteliği ortaya koyuyor.

Uzak Durulacak Renkler

Turkuaz, iddialı bir renk olmamasına rağmen; hemen her renge uyum sağlamıyor. Özellikle turkuaza benzer olan tonlardan uzak durulması gerekiyor. Örneğin petrol yeşili; turkuazla benzerlikler yaşadığı için dekorasyonda bir arada kullanıldığında dengesiz ve estetikten uzak bir görünüm yaratacaktır.

Bonus Falu Kırmızısı

Genellikle tahta klübe ambarların boyanmasında tercih edilen bu renkten oluşan dekorasyon örneklerine göz atmanızı öneriyoruz. Kırmızının tonlarının iştah arttırıcı özelliği olduğunu; turkuazla dengelemek gerektiğini de ekleyelim. Özellikle mutfak dolaplarında ya da küçük ev aletlerinde kullanabilirsiniz. Yatak odaları için de, turkuazla beraber kullanıldığında oldukça şık bir birliktelik yarattığını da ekleyelim.