Dekorasyonda Siyah ile Uyumlu Renkler

3 (60%) 2 votes

Eğer dekore edeceğimiz mekân (ev, oda, salon, iş yeri) geniş ve yeteri kadar ışıklandırmaya sahip ya da aydınlıksa dekorasyonda siyah renk tercih edebilirsiniz. Ancak küçük ve aydınlatması iyi olmayan mekânlarda kesinlikle siyah renkleri kullanmamalısınız. Elbette dekorasyonda siyah renk tercih ettiğinizde yanına dinamik katacak ve uyum sağlayacak renkler de seçmeniz gerekir. Sizler için dekorasyonda siyah ile uyumlu renkler bazı için öneriler hazırladık.

 1. Sade Şıklık Siyah

Dekorasyonunuz için siyah rengin şıklığından ve sadeliğinden yararlanıyorsanız, yanına canlı renkler seçerek hem siyah renge hareket katarsınız hem de canlı renkleri siyah ile sakinleştirmiş olursunuz.

 1. Gri ve Tonları

Siyah renk ile uyum içinde kullanacağınız gri ve grinin tonları dekorasyonunuza hem sadelik, hem de asalet katacaktır. Özellikle yer ya da tavan rengi olarak seçebileceğiniz gri ya da grinin tonları daha hareketli bir hava katacaktır.

 1. Siyah ve Beyazın Vazgeçilmez Beraberliği

Siyah ve beyaz birbiri ile tamamen zıt renkler olarak görülse de, dekorasyon alanında kullanıldığında tam bir uyum ve birlik sağlayarak birbirlerini dengeleyip tamamlayacaklardır. Yin yang felsefesinde olduğu gibi tam bir uyum ve karşılıklı zıtlığın dengesi olarak değerlendirebileceğimiz siyah ve beyaz dekora edeceğiniz mekanda siyahın ağırlığını ve beyazın ferahlığını aynı potada eriterek eşsiz bir denge sağlayacaktır.

4. Ton Uyumu

Eğer dekore edeceğiniz mekan geniş ve iyi aydınlatılmış ise hakim renkler olarak iddialı bir şekilde sadece siyah ve siyahın tonlarını kullanabilirsiniz. Tabi aralara beyaz ve biraz canlı renkler eklemek dekorasyonunuza hareket katıcı çözümlerden biri olacaktır.

5. Duvar ünitesi, Kitaplık ve Raflarda Siyah Renk Tercih Edin

Duvar ünitesinde kullanacağınız siyah renk özellikle televizyonunuz için daha canlı ve derinlik katacak bir seçim olacaktır. Aynı şekilde büfe ya da raflarda kullanacağınız siyah renk içerisine yerleştireceğiniz kitap ya da dekorasyon ürünlerinizi, rengine bakmaksızın göz önüne çıkaracaktır. Siyah ile uyumlu olmayan hiçbir renk yoktur aslında ve siyah renk bütün renklerin daha belirgin olmasını sağlar.

 1. Siyah ve Cam Uyumu

Siyah ile uyumu tartışılmaz olan cam da siyah dekorasyonunuza dinamik katacak ve aydınlatma açısından çok daha başarılı olacaktır. Örnek olarak, siyah bir masa ya da sehpada kullanılacak normal ya da koyu renk bir cam bütünlük sağlayacaktır. Yine duvar ünitesi ya da raflarınızda kullanacağınız cam gerekli ışıklandırma yapıldığı takdirde dekorasyonunuza hem derinlik, hem asalet hem de şıklık katacaktır.

 1. Siyah ve Dorenin Dansı

Siyah ile en uyumlu renklerden bir tanesi de altın rengi yani doredir. Altın rengi siyah ile kullanıldığında ışıltısı ile siyaha hareket ve daha fazla cazibe katarak dekorasyonunuz için güzel bir seçim olacaktır.

 1. Siyah ve Lame

Deri veya kumaşa verilen metal parlaklığı ile elde edilen lame siyah ile belki de en uyumlu olacak dekorasyon malzemesi rengi olacaktır. Örnek olarak siyah renk bir oturma takımında kullanacağınız lame yastıklar ya da lame düğme veya dikişler oturma takımınızı dekorasyonunuz en güzide parçalarından biri haline getirecektir.

 1. Kırmızı Siyah Aşkı

Siyah ve kırmızı aşkın ve tutkunun rengi olarak bilinir ve bu iki renk de kelimenin tam anlamıyla birbirine tutku ile bağlıdır. Aynı zamanda gücün simgesi olan siyah ve kırmızı ile dekore edilen mekanlar karakteristik bir yapıya sahip olarak, insana hem sıcaklık, hem güç hem de tutkuyu bir arada yaşatacaktır.

 1. Siyah Tüm Renkler Üzerinde Hakimiyet Kurabilir

Siyah tüm renkler üzerinde etkilidir, siyah ışığı emme özelliğine sahip bir renktir ve diğer renkleri de kendine benzetir. Sadece tek bir renk hariç o da kırmızıdır. Siyah ile bütün renkler uyum içinde dans ederken kırmızı siyaha kendi dansını yaptırır.

 1. Sarının Enerjisi

Siyah ile sarı renk gerçekten birbiri ile hoş bir uyum içerisindedir. Sarının enerjisi siyaha daha fazla güç katacak ve siyah renge dinanizm katacaktır. Dekorasyon uzmanlarının ortak görüşü ise sarı ve siyahın dekorasyonlarda ölçülü olarak kullanılması ve araya başka renk sokulmaması yönünde.

 1. Zarif Bir Uyum Siyah ve Mavi

Mavi renk siyahın sert karakteristiği üzerinde yumuşatıcı bir etki göstererek, dekorasyonunuza şık ve zarif bir uyum katacaktır. Siyah renk ile kullanılan mavi daha da ön plana çıkarak mavinin güzelliği gözler önüne serilecektir.

 1. Yeşilin Dinginliği

Doğanın en güzel renklerinden biri olan yeşil dekorasyonda siyah ile kullanıldığı zaman huzur verici bir ortam yaratarak ağır başlı bir dekorasyon çözümü olarak kullanılabilir.

 1. Koyu Renklerin Efendileri

Kahverengi ve siyah ciddiyet, sağlamlık, dayanıklılık ve resmiyetin simgesi olarak bilinen bu iki koyu renk birbiri adete birbiri için yaratılmış. Eviniz için olmasa da iş yeri ya da ofisinizin dekorasyonunda kullanabileceğiniz siyah ile uyumlu renklerden biri de elbette kahverengi ve tonlarıdır.

 1. Her Renk İçin Siyah

Siyah her renk ile uyumlu bir renktir, dekorasyon fikirlerinizde, siyah ile uyumlu olarak ölçülü bir şekilde bütün renkleri kullanabilirsiniz. Yanına geldiği renge kendi karakterini veren siyah renk bütün renkler ile bir armoni yakalayarak dekorasyon çözümlerinizin vazgeçilmez rengi olmuştur ve olacaktır.