Dekorasyonda Pembe İle Uyumlu Renkler

5 (100%) 1 vote

Dekorasyonda pembe ile uyumlu renkler çoğunlukla kapalı renkteki renklerdir. Çoğu insan pembe rengi dekorasyonda kullanmaz. Bunun sebebi açık renkte bir renk olduğunu düşünmeleridir. Fakat pembe renk bile doğru renklerle kullanıldığı zaman harika bir kombin yakalanabilir. Çünkü pembe renk oldukça açık bir renktir. Her renk ile uyum sağlayamaz.

1-Pembenin Kombin Yapılabildiği Renkler Hangileridir?

Pembe ile kombin yapılan renklerin başında sarı geliyor. Çoğu iki açık renk birbirine uymamasına rağmen aynı tonlarda kullanıldığı zaman küçük bir ihtimal kullanılabilir. Pembe ile kombin yapılacak bir diğer renk ise siyah olacaktır. Siyah renk görüntüye bir ağırlık veya da ferahlık katabilir.

2-Pembe İle Uyumlu Kapalı Renkler Nelerdir?

Pembe ile uyumlu kapalı renklerin başında kahverengi ve siyah gelir. Fakat kahverengi diğer renklere nazaran oldukça farklıdır. Açıkçası insanların göz rengine göre kahverengi bir başka renk ile uyum gösterir veya da gösteremeyebilir.

3-Pembe İle Uyumlu Açık Renkler Nelerdir?

Pembe ile uyumlu açık renklerin başında çoğunlukla krem rengi ve ten rengi gelir. Küçük bir ihtimal de bebek mavisi de tabi ki de açık renkte olmak kaydıyla pembe ile uyum gösterebilirler.

4-Pembe İle Uyumlu Renkler Nerelerde Kullanılabilir?

Özellikle baz pembe ile uyumlu renkler dekoratif ürünlerde kullanılabilir. Mesela çoğunlukla pembe ile uyumlu krem rengi ahşap eşyalarda ve ahşap kapılarda kullanılıyor. Özellikle bazı kombin yapılan elbiselerde bu tür renkler kullanılabilir. Bu günlerde bile bu tür renkler moda tasarımında adından sıkça bahsettiriyor.

5-Pembe İle Kaç Renk Uyumludur?

Pembe ile hem açık hem de kapalı yedi veya da sekiz tane renk uyumludur. Bu renkler, günlük hayatta birçok yerde çıkabilir. Bu yüzden bu renklerle uyumlu renkleri bilmek gerekir. Pembe ile uyumlu renklerin başında tabi ki de krem rengi ve sarı renk vardır. Çünkü bu renkler açık ve pembe ile uyumludur. Bunun yanı sıra pudra rengi de ve deniz yeşili de açık olmak kaydı ile dekorasyonda kullanılabilir.

6- Dünyada Kaç Adet Renk Vardır?

Tüm dünyada toplam on altı milyondan fazla renk vardır. Bu renklerden başka renk yoktur. Bu renkler ise sadece bilgisayar ortamında gözükebilir. Çünkü birbirine oldukça benzer renklerdir.

7- Pembe İle Bütün Renkler Nasıl Dekore Edilir?

Bütün renklerin tek bir çıkış kaynağı bulunur. Doğada sadece üç renk bulunur. Bu renklerin karıştırılması ile on altı milyon tonda renk çıkar. Bu renkler ise sadece bilgisayar ortamında yani sanal ortamda gözlemlenebilir. Pembenin yanına yakışacak en güzel rengi sizin zevkiniz belirler. Oturma odalarında, salonda ve mutfakta açık renkler ile pembe bir araya gelebilir. Yatak odalarında koyu renkler ile bir araya getirebilirsiniz.

8- Tüm Renklerin Yanına Pembe Yakışır mı?

Pembenin tonlarına göre yanına renk belirlenir. Koyu pembenin yanına yakışacak bir renk, açık pembenin yanına yakışmayabilir. Bunun için pembenin yanına yakışan renkleri araştırmanız gerekiyor.

9- Işık Pembe Rengini Gerçekten Etkiliyor Mu?

Işık rengi gerçekten bazı koşullarda etkileyebiliyor. Bunun sebebi aşırı ışıktan veya da aşırı ışıksızlık, yani karanlıktan kaynaklanıyor. Çünkü doğadaki en etkili dördüncü renk, beyazdır. Bir renge ne kadar beyaz etki ederse o renk o kadar açık olur. Yine o renge ne kadar karanlık etki ederse renk o kadar koyulaşır. Bu yüzden doğanın renkler üzerinde büyük rolleri vardır.

10- Pembe Rengi İnsan Sağlığını Olumsuz Etkiler mi?

Renkler insan sağlığını tabi ki de etkiler. Mesela ömrü boyunca hapishanede durup, hiç ışığı görmeyen insanlar karamsar olur. Fakat ömrü boyunca dışarıda yaşayan insanların daha ferah olduğu gözlemlenir. Işık çoğu insan üzerinde psikolojik veya da davranış olarak etki bırakır. Bu yüzden çoğu insan renk seçiminde dikkatli davranıyor. Mesela Türkiye’de ki araçların çoğu gri beyaz ve siyahtan oluşur. Renkli araç yok denecek kadar azdır. Bu bir toplumun kararlı, emin ve karamsar olduğunu gösterir. Bazı yapılan araştırmalarda bu tezi destekler.

11-Dar Bir Oda Doğru Renkler İle Nasıl Daha Büyük Gösterilebilir?

Dar bir odayı doğru renkler ile daha büyük ve ferah göstermek mümkündür. Fakat bunu yaparken göz zevki ve kişinin zihni de çok çok önemlidir. Bu yüzden çoğunlukla renkleri kişi tercih eder. Mesela lila renginin açık tonları oldukça geniştir. Büyük ihtimalle ortamı ferah ve büyük gösterecektir.

12- Özellikle Banyo Veya Odalarda Hangi Renkler Kullanılmalıdır?

Bu tür seçimler çoğunlukla kişinin isteklerine göre seçilir. Fakat daha açık renkler ortamın hem büyük hemde canlı gösterecektir. Bu açık renkler siyah gibi katı renklerle kombin yapılır ise mat bir görüntü elde edilir.

13- Pembe Dekore Edilmiş Çocuk Odaları Hangi Renge Boyanmalıdır?

Çocuk odaları çocukları için korkutmayacak bir renk seçimi yapılabilir. Özellikle bebek mavisi bu renklerin başında gelir.

14- Pembe Eşyalarla Dekore Edilmiş Yatak Odaları Hangi Renge Boyanmalıdır?

Yatak odaları çoğunlukla çok fazla açık renklerde olmalıdır. Çünkü oradaki mahremiyet desteklenmeli ve huzura kavuşturulmalıdır.

15- Pembe Dekore Edilmiş Bir Evin Tavanı Hangi Renkte Olmalıdır?

Bir evin tavanı için beyaz gibi ferah renkler seçilmelidir. Bu tür renkler tavanı yüksek gösterecektir. Buda evde daha ferah ve geniş bir ortamın olmasını sağlayacaktır.