Dekorasyonda Mavi ile Uyumlu Renkler

Beğendiysen Oy Ver

Her ev, kendine has dekorasyon fikirlerine ihtiyaç duyar. Tüm bu dekorasyon örnekleri arasında doğru olanı bulabilmek ve uygulayabilmek bazen zorlaşabilir. Günümüzde hemen her odanın dekorasyonunda kullanılmaya başlayan mavi renginin dekorasyonda uyumlu renklerini sizler için bir araya getirdik. Dekorasyonda mavi ile uyumlu renkler nelerdir?

Akdeniz Esintisi: Mavi ve Beyaz Birlikteliği

Saflığın temsilcisi olan beyazı, maviyle beraber kombin ederek kullanmak odalarınıza Akdeniz esintisini taşıyacaktır. Beyazın da mavinin de mevcut odaya ferahlık ve huzur yaydığı bir gerçektir. Mavi rengi, temizliği ve hijyeni çağrıştırırken; beyaz da saflığı simgeliyor. Günümüzde özellikle mutfak ve banyo gibi alanlarda bu ikiliye sıkça rastlamaktayız. Beyaz rengi, bulunduğu odaya ferahlık yayar ve çok daha geniş gösterir. Mavi ise, sıcaklık yatarak bu sadeliği dengeler.

Biraz Koyuluk: Mavi ve Siyah Birlikteliği

Mavi ve siyah birbirini tamamlayan iki iş arkadaşı edasıyla yer alıyor. İki rengin doğru kullanımı evi şahane bir hale getiriyor. Mavi koltuklara alacağınız siyah renkli yastık kılıfları oldukça modern bir izlenim uyandıracaktır. Mavi ile döşenen bir odanın atmosferini siyah rengiyle tamamlayabilirsiniz. Siyah dolap kapaklarını maviyle tamamlamak dengeli bir görünüm yaratacaktır.

Mavi Tonlarından Vazgeçemeyenler: Mavi ve Turkuaz Birlikteliği

Mavinin tonlarından vazgeçemeyenler için müthiş bir birliktelik sunuyor turkuaz ve mavi. Turkuaz rengi, Türkiye’yi yurt dışında temsil ediyor. Bunun sebebi turkuazın, Türk mavisi olarak bilinmesi. Özellikle girişte ve banyoda bu iki rengi kullanmak oldukça popülerleşmiş durumda. Mavinin koyu tonlarıyla turkuazı kullanmak, odalarınızda ton sür ton etkisi yaratacaktır.

Biraz İddia: Mavi ve Kırmızı Birlikteliği

Mavi oldukça ferahlık ve saflık katarken, biraz iddia isteyenler için kırmızı renk dekorasyonlar ön plana çıkıyor. Minik kırmızı detaylar, odanızın tüm havasını değiştirmeye yetecektir. Mutfaklarda kullanılan küçük ev aletlerinde özellikle kırmızı renginin kullanımının arttığını görmüşsünüzdür. Mutfak fayanslarında ya da dolap kapaklarında kullanacağınız mavi rengi, kırmızıyla müthiş bir denge yaratacaktır.

Canlılık İçin: Mavi ve Turuncu Birlikteliği

Maviye biraz renk ve canlılık katmak istiyorsunuz ama kırmızı kadar iddialı olmasın diyorsanız; turuncu rengi de bir alternatif olarak beliriyor. Turuncunun sıcaklığı ve mavinin rahatlatma etkisi bir araya geldiği zaman dengeli ve sempatik bir birliktelik yaratıyor.

Yüksek Enerji: Mavi ve Sarı Birlikteliği

Mavi rengi, civciv sarısı ile capcanlı bir uyum gösteriyor. Bu iki renk de, evi enerji dolu bir biçime dönüştürüyor. Mavi rengi ile uyumlu olmanın yanında sarı renk, son zamanlarda ev dekorasyonunun en gözde seçeneği haline geliyor.

Biraz Ferahlık: Kum Beji ve Mavi Birlikteliği

Kum beji, Türkiye’deki evlerde en çok kullanılan renkler başında yer alır. Renklerin uyum içinde olduğu özellikler göz önüne alındığı zaman ise; mavinin açık tonlarının kum beji rengiyle arasındaki mutheşemlik gözler önüne seriliyor.

Sadeliğin Uyumu: Mavi ve Fildişi Birlikteliği

Fildişi rengi, özellikle son yıllarda evlerde görmeye başladığımız sade renkler arasında yer alıyor. Duvar boyalarında sadeliği temsil eden fildişi, maviyle uyumlu ve abartıdan uzak bir görünüm yaratıyor.

Kardeş Renkler: Mavi ve Mor Birlikteliği

Mor ile mavi, kardeş renkler olarak biliniyor. İkisinin arasında ortaya çıkma sebebinden dolayı oluşan dostluk, uyumu da beraberinde getiriyor. Özellikle mutfakta bu iki rengi kullanmak enerjiyi arttıracaktır.

Tabiat Renkleri: Mavi ve Yeşil Birlikteliği

Yeşil tabiatın rengi olarak biliniyor. Mavi ve yeşilin birlikte kullanımı ferahlatıcı bir atmosfer sağlıyor. Mutfakta ya da yemek odasında bu iki rengi kombin edebilirsiniz. Maviye boyanmış duvarları yeşil bitkiler ya da dekorasyon ürünleriyle süsleyebilirsiniz.

Şık ve Modern: Mavi ve Gri Birlikteliği

Gri rengin, insan psikolojisinde sakinleştirici etkisi olduğu biliniyor. Aynı zamanda ciddiyetin de rengi olduğu için; mavi rengi ile birleştiği zaman rahatlatıcı bir etki sunuyor. Açık gri koltukları mavi tekstil ürünleriyle kombin edebilirsiniz.

Bir Başka Şıklık: Mavi ve Gümüş Birlikteliği

Gümüş rengi, odalarda modern bir görünüm sağlar. Evinizde ve dekorasyonda gümüş rengi kullanmak istiyorsanız mavi duvarlarınızın ardına ekleyeceğiniz küçük detaylarla kullanmanızı öneriyoruz. Özellikle açık mavi tonuyla beraber gümüş, oldukça şık bir görünüm yaratıyor.

Genç Dekorasyon: Mavi ve Hardal Birlikteliği

Hardal rengi günümüz dekorasyonlarında en çok kullanılan renklerdendir. Mavi duvarlara hardal koltuklar oldukça genç bir izlenim sunacaktır.

Yaz Esintisi: Mavi ve Hardal Birlikteliği

Mercan rengini ev dekorasyonunda kullanmak, evinizi ya da odanızı yazdan kalma bir hissiyatla kaplar. Mercan rengiyle maviyi kombine eden kişilerin; bu iki rengin olduğu odalarda çok daha keyifli ve mutlu oldukları tespit edilmiştir.

Asillik İçin: Mavi ve Bronz Birlikteliği

Bronz rengi hem oldukça şık, hem de oldukça asil duran bir renktir. Tek başına ağır olan bir renk olması sebebiyle mavi ile kullanımda dengelenerek modern bir havaya bürünür.

Bir Parça Huzur: Mavi ve Deniz Kabuğu Birlikteliği

Deniz kabuğu rengi çok bilinmemekle beraber, oldukça ferahlık ve rahatlama yaratan bir renktir. Özellikle çalışma ve dinlenme odalarında rahatlatması için sıkça başvurulur.