Dekorasyonda Kırmızı İle Uyumlu Renkler

5 (100%) 1 vote

Kırmızı hemen herkes tarafından sevilen, cesur ve sıcak renklerden biridir. Üstelik dekorasyonda kırmışının yeri çok başkadır. Hem ev, hem de ofis dekorasyonunda, doğru renkler ile kullanıldığında muhteşem bir ahenk oluşturan kırmızı, aslında modernliğin de bir ayrıntısıdır. Ancak hatalı dekorasyonların başında aslında renkleri doğru kullanmamak yatıyor. Doğru kullanılmayan renklerden biri de elbette kırmızı. İşte dekorasyonda kırmızı ile uyumlu renkler ve kullanım yoğunlukları.

1- En Yakışanı Siyah

Kırmızı ile siyahın uyumu, güneş ile denizin uyumu ile aynıdır. Bu iki renk doyumsuz bir dekorasyon ortaya koyar. Ancak yoğunlukları kesinlikle ayarlanmalıdır. Yani her iki renk de aynı yoğunlukta kullanılmamalıdır. Genellikle kırmızı ve siyahın aynı anda kullanılacağı dekorasyonlarda yoğunluk siyaha bırakılmalıdır. Kırmızı ise hareket katmak için kullanılmalıdır.

2- Beyazı da Unutmamalı

Kırmızıya en çok yakışan renklerden biri de beyazdır. Daha aydınlık ve daha enerjik dekorasyon fikirlerinde bu iki renk görülmeye alışıldı. Özellikle banyo ve mutfaklarda oldukça hoş ve estetik görünüm oluşturuyorlar. Üstelik bu renkler eşit yoğunlukta kullanılsalar dahi asla ışığı etkilemiyor ve birbirini nötrlüyorlar.

3- Klasiğin Vazgeçilmezi Gümüş

Varaklardan da aşina olduğumuz gümüş renk kırmızı ile öyle bir uyum yakalıyor ki görülmeye değer. Hatta ofis, otel ve plaza dekorasyonunda dahi artık bu iki rengi yan yana görmeye alışıyoruz. Gümüş her ne kadar ayrıntı renk olarak kullanılsa da biraz fazlası dekoru boğabilir düzeye erişebiliyor. Dikkatli kullanılmasında ve işi uzmanına bırakmakta fayda bulunuyor.

4- Zıt Rengi Mavi

Birbirine zıt renklerin bir arada kullanılması harika dekoratif görseller oluşturabiliyor. Örneğin kırmızı bir duvarda kullanılan mavi perdeler İngiliz motiflerini aratmayan bir country ortaya koyuyor. Hatta aynı oranda kullanılsalar dahi asla göze batmıyor, aksine benzersiz bir dekorasyon ortaya koyuyor.

5- Tamamlayıcı Renk Yeşil

Dekorasyonda kırmızı ile birlikte kullanılabilecek renklerden biri de yeşildir. Yeşil koltuk takımına kırmızı perdeler ya da kırmızı yemek masası grubuna yeşil halılar harika bir kombin oluşturacaktır.

6- Yeni Nesil Bir Renk Gri

Ve dekorasyonun yeni nesil renklere geçişinde en çok göze çarpan gri oldu. Ayrıca rastlantı mıdır, yoksa uzmanlık işi midir bilinmez ama kırmızı ile olan uyumu da paha biçilemiyor. Örneğin gri renk duvarların olduğu bir odada kırmızı koltuk takımı adeta büyüleyici bir atmosfer yakalıyor.

7- Hardalın Binbir Tonu

Aslında hardalı daha çok tekstil de görmeye alıştık. Ancak dekorasyonda kullanılan hardal resmen modern dekorasyonun bambaşka bir kapısını araladı bize. Özellikle mutfaklarda ya da oturma odalarında kullanılan hardal renk, kırmızı ile de mükemmel bir hava yakalıyor.

8- Mor Olmazsa Olmaz

Moru sevmeyen var mıdır? Elbette vardır ancak mor renk ile kırmızının uyumu görülmeye değer. Elbette her ikisinin koyu olması ortamın biraz karanlık kalmasına neden olabilir. Anca güçlü aydınlatıcılarınız ve büyük pencereleriniz varsa bu cesaret edilesi dekorasyon önerisi, görülmeye değer.

9- Enerjinin Rengi Turkuaz

Belki çok uçarı bir fikir gibi gelebilir ancak turkuaz kırmızı ile nutkunuzun dahi tutulmasına neden olabilecek bir dekorasyon önerisi ile geliyor. Tabi daha enerjik dekoratif konseptlerde kullanılması uygun bulunuyor.

10- Krem İle Daha Yumuşak Dekorasyonlar

Krem renk her zamanın dekorasyon anlayışında mutlaka kendine bir yer edindi. Ancak hep tamamlayıcı renk olarak kullanıldı. Ancak bu kez başrolde yer alıyor. Kırmızının ayrıntı olarak kullanıldığı krem dekorasyonlarda, oldukça soft ve şık kadrajlar ortaya çıkıyor.

11- Kahvenin En Acı Tonu

Acı kahve tonu yalnızca saçlara uygulanan bir renk olmaktan çıktı, dekorasyonda da yerini aldı. Hem de müthiş bir hızla ve çok beğenilerek. Yine daha koyu renk dekorasyonlardan hoşlananlar için önerilebilecek acı kahve tonu, daha çok koltuk takımı, perde ya da halılarda tercih ediliyor. Kırmızı ise bu tona mükemmel bir ayrıntı oluşturuyor.

12- Turuncu İle Dekoru Bütünleyin

Geldik ara renk olan turuncuya. Hatırlanacağı üzere mavi ile açık mavi, pembe ile açık pembe ve beyaz ile mint tonlar bir arada kullanılıyor ve çok seviliyordu. Şimdi sıra turuncu ile kırmızıda. Genellikle duvarlarda her iki rengi görmeye hazırlanmalıyız. Çünkü birbirine paralel iki duvarın biri kırmızı, diğeri turuncu olduğunda kendinizi bambaşka bir diyarda hissetmeniz içten dahi değil.

13- Altın Gibi Dekorasyona Altın Renk

Şaşalı, görkemli, göreni büyüleyen dekorasyonlar için kullanılacak kırmızının yanında altın renk şart. Üstelik bu rengi kullanmanın sınırı da yok.

14- Az Ama Öz Pudra

Pudra en çok mintle yakışıyor. Ancak kırmızı ile olan uyumu da paha biçilemez. Yalnız bu rengin sadece ayrıntı olarak kullanılması gerekiyor. Örneğin runner ya da raf rengi olarak kullanıldığında hayli şık bir dekorasyon ortaya çıkıyor.

15- Camel İle Zengin Dekorasyon

Zenginliğin rengi olarak bilinen camel da kırmızı ile muhteşem bir büyü yakalayan renklerden. Ancak kullanılacak kırmızının kesinlikle açık tonlarda olmaması gerekiyor.