Dekorasyonda Gri ile Uyumlu Renkler

5 (100%) 1 vote

Son yıllarda dekorasyonda gri rengin kullanımı çokça yaygınlaşmakta ve en çok tercih edilen renklerden biri gri renk olmaktadır. Grinin soğuk ve kasvetli bir atmosfer yaratacağı düşüncesi grinin buluştuğu uyumlu renklerle artık geride kaldı diyebiliriz. Evlerinizde, iş yerlerinizde ya da yaşam sürdüğünüz diğer ortamlarda dekorasyonda gri ile uyumlu renkler bir araya getirilerek ferah, canlı ve hoş bir atmosfer yaratılabilir.

Dekorasyonda Gri ile Kombinlenebilen Renkler Neler?

Yaşam alanlarınızda gri rengin ve kombinasyonlarının hakim olduğu bir atmosfer yaratmak istiyorsanız, öncelikle yapmanız gereken mekanı nasıl dekore edeceğinize karar vermeniz ve ortamın aldığı ışık miktarını tespit etmenizdir. Tüm bu hususlara dikkat ettiğinizde istediğiniz ferah ve sakin ortamı yakalamanız daha kolay ve zevkli bir iş olacaktır. Çünkü ortamın aldığı ışığa ve dekorasyon modeline göre kullanacağınız gri rengin tonunu belirlemeniz önemli bir noktadır. Bundan sonra işiniz çok kolay, çünkü gri renk sevilen tüm popüler renklerle uyum sağlayan bir renk ve nötr bir renk olması yönü ile neredeyse tüm renklerle kombinlenebilir. Gri renk ile kullanacağınız uyumlu renkler sayesinde dengeli, sofistike, ferah ve sıcak bir görüntüyü elde etmeniz mümkün. Peki dekorasyonda hangi renkler gri ile uyumludur?

1- Siyah Renkle Gri Rengin Uyumu

Eğer hem klasik hem de tarz bir mekan tasarlamak gibi bir düşünceniz varsa gri ile siyah uyumunu birlikte konuşturarak modern bir ortam yaratabilirsiniz. Oldukça maskülen bir görüntüye sahip olacak ortamınızda sakinlik veren bir atmosfer oluşacaktır. Yalnızca dikkat etmeniz gereken nokta, siyahı çok fazla kullanmamak, sadece odak noktası olarak kullanmak olacaktır.

2- Kırmızı ile Gri Renk Kombini

Enerji dolu renklerden bir tanesi olan kırmızı renk ortamı harekete geçiren, parlak ve şık bir renktir. Özellikle dekorasyonlarda gri ile kırmızı kombini vazgeçilmez seçeneklerin başında geliyor. Mutfakta yapacağınız dekore çalışmalarında gri ve kırmızı renk kombinini rahatlıkla kullanbilirsiniz. Uzunca vakit geçirdiğiniz oturma salonu ve yatak odasında bu iki rengi sık kullanmamanız tavsiye edillir. Ancak bu iki renk doğru oranda kullanıldığında ortaya muhteşem görüntüler çıkarılabilir ve gri rengin soğukluğu kırmızı rengin enerjisi ile bütünleştirilebilir.

3- Mor ve Tonları ile Gri Renk Uyumu

Mor ve tonlarının gri renk ile uyumu ortamların cazibesini arttırmakla kalmaz, cazibesini asla yitirmeyecek hoş bir atmosferin olduğu mekanlara sahip olmanızı sağlar. Bu iki renk bir araya geldiğinde hem şık hem dengeli bir görüntüyü yakalamanız mümkün.

4- Sarı Renk ile Grinin Uyumu

Gri renge en çok uyan ve yakışan gözde renklerin başında sarı renk gelmekte.Sarı ile gri rengin uyumu birçok mekan düzenlemesinde ve dekorasyon modelinde tercih edilmekte. İki uyumlu rengin kombinasyonu ile sıcak ve enerji dolu bir mekan yaratmanız çok kolay.

5- Gri ile Turuncu Renk Uyumu

Eşyalarınızın çoğunun gri renkte olduğu bir odada var olan sönük havanın canlanmasını ve dikkat çekici olmasını istiyorsanız gri renge çok yakışan turuncu rengi tercih edebilir ve birkaç küçük dokunuşla ortamı hemen canlandırabilirsiniz. Turuncu renk bu noktada en iyi kurtarıcınız olacaktır.

6- Gri ve Mavi Rengin Uyumu

Griye en çok yakışan ve tereddütsüz kullanabileceğiniz renklerden bir tanesi mavi renktir. Dekorasyonlarınızda mavi ile gri renk uyumunu sağlayarak ferah ve rahatlatıcı bir mekan oluşturabilirsiniz.

7- Turkuaz Rengi ile Gri Renk Uyumu

Hem modern hem şık bir ortam dizayn etmeniz açısından gri renk ile uyum sağlayan en popüler renklerden bir tanesi turkuaz rengidir. Turkuaz ile gri rengin kombinlenmesi konusunda hangi rengin yoğun kullanılacağı mühim değildir, çünkü bu iki renk ile şık ve göz alıcı bir görüntü yakalamanız mümkün. Yalnızca renklerin aynı oranda kullanılmamasına dikkat edilmeli.

8- Mercan Rengi ile Gri Renk Kombini

Hem yumuşak hem canlı renklerden bir tanesi olan mercan rengi gri ile muhteşem bir uyum içerisinde. Grinin softluğu ile mercan renginin canlılığı birleşerek enerjik ve sade bir ortam dekore etmeniz açısından tercih edilebilecek ikililerden.

9- Gül Rengi ve Gri Renk Kombinasyonu

Hem sofistike hem de kadınsı bir ambiyans yaratmak istiyorsanız gri ve gül rengi tam bir kombin seçeneği. Yumuşak ve zarif ortamı yakalamanız konusunda size yardımcı olacak gri ile uyumlu en güzel renk gül rengidir. Özellikle yatak odaları, banyo ve oturma odalarının hoş atmosferi için bu ikiliyi seçebilir ve dengeli, zarif bir stil yaratabilirsiniz.

10- Yeşil ve Gri Renk Uyumu

Evinizde gri ve tonlarını tercih etmek istiyorsanız çimen yeşili griye çok güzel eşlik edecektir. Çimen yeşili ve tonları ortamın taze ve ferah görünüme kavuşmasında rol oynayacaktır. Bunun yanında gri yeşil rengin arkasında fon görevi görerek yeşil rengi bütünleyecektir.

11- Beyaz Rengi ile Gri Uyumu

Saf ve asil bir renk olarak tanımlanan beyaz renk ile grinin uyumu hoş ve zarif bir atmosferin keyfini sürmeniz için kullanılabilecek en güzel ikililerden. Sadelik ve ferahlığı önemsiyorsanız beyaz ve gri kombini tam size göre. Grinin nötrlüğü ile beyazın saflığı birleşerek sade ve yumuşak görünümlü bir mekan yakalamanız için bu iki rengi birlikte kullanabilirsiniz.

12- Mürdüm Rengi ile Gri Renk Kombini

Dikkat çeken ve cesur bir renk olan mürdüm rengi gri ile kombinlendiğinde şık ve gösterişli dekorasyonlar yapılabilir. Mürdüm renginin çarpıcılığını gri rengin dengelemesi ile modern ve dikkat çekici ortamlar oluşturabilirsiniz. Bu iki rengi kombinlerken dikkat etmeniz gereken gri rengin yanında mürdüm renginin serpiştirilerek kullanılması ya da gri rengin ağırlıklı kullanılmasıdır.

13- Gri ve Pembe Uyumu

Huzurlu ve samimi bir oturma odası ya da yatak odası dizayn etmek gibi bir fikriniz varsa gri ile pembe uyumunu konuşturarak sıcak bir atmosfer elde edebilirsiniz. Pembenin ve grinin bir arada kullanılması görsel açıdan müthiş bir şölen oluşturmanız için en iyi seçeneklerden.

14- Altın Rengi ile Grinin Uyumu

Altın rengini kullanarak dekorasyonlarınızda güçlü bier etki yaratabilmeniz mümkün. Özellikle dikkat çekici ve zengin bir görüntü sağlayan altın rengi ile gri uyumu mekanların gösterişli bir yapıya sahip olmasında etkilidir. Gri rengine ışık katan altın rengi ile fon işlevi gören gri rengi kombinleyerek odalarınızı dizayn edebilirsiniz.

15- Kahverengi ile Gri Rengin Birleşimi

Gri ile kahverengi birbirine zıt renkler olarak düşünülse de doğru şekilde ve doğru oranlarda kullanıldıklarında zengin bir görüntü sunabilmeniz konusunda tercih edilebilecek ikililerden. Yalnızca dikkat etmeniz gereken nokta, bu iki rengi kullanırken doğru oranda kullanmanız ve kahverengi rengi kullanırken desenli olmasına özenmeniz kahverenginin sıkıcı oluşunu tersine çevirerek görsel açıdan zenginlik katacaktır.