Dekorasyonda Ceviz İle Uyumlu Renkler

5 (100%) 1 vote

Dekorasyonda cevizin yeri tartışılmaz. Ceviz dendiğinde akla ilk olarak cevizden yapılmış mobilyalar gelebilir. Ancak ceviz bir renk olarak da muhteşem dekor fikirleri ortaya koyar. Hatta düşünülenin aksine tek bir tonu değil, onlarca tonu vardır. Elbette en sık kullanılanı koyu tonlar, ancak açık olanları da denemeye değer muhteşemlikte. İşte dekorasyonda ceviz ile uyumlu renkler ve kullanım alanları.

1- Cevize Kahve

 

Ceviz ile uyumlu olan renklerin başında kahve geliyor. Zaten ceviz koyu, kahve nasıl olur diyebilirsiniz. Ancak cevizin bir tık açık tonu hardala benzer. Bu da muhteşem bir country dekorun başrol olmasını sağlar. Özellikle kahve mobilyalar ceviz duvarlar ile muhteşem bir ambiyans oluşturacaktır.

2- Altın Renk Cevizle Muhteşem

Altın rengin belki de muhteşem uyum sağladığı renklerin başında ceviz geliyor. Üstelik bu iki renk eskitme dekorun vazgeçilmez parçalarını oluşturuyor. Avizeler, şamdanlar, duvar ve tavan dekorları altın renk ile büyülüyor.

3- Geçmişten Gelen Güzellik Dore

Dore rengi aslında çok kullanılmayan, genellikle İtalyan stili dekorlarda görmeye alışık olduğumuz renklerden biri. Sedefli olarak da bilinen bu renk ceviz mobilyaların büyüleyici havasını yansıtmakta usta. Özellikle dore daha çok boya olarak kullanılıyor. Elbette dore varak yok mu? Var!

 

 

4- Bir Efsane Mürdüm

Mürdüm artık sık sık mobilyalarda görmeye alışık olduğumuz renklerden biri. Üstelik retronun da şahı bu renk. Ceviz tonları ile meç edilmiş bir dekorlar yıldız gibi bir ayrıntı istiyorsanız mürdüm tam size göre bir renk.

 

5- Krem İle Yumuşatın

Naifliğin ve sakinliğin rengi olan krem, yine cevizle muhteşem uyum sağlayan renklerden biri. Üstelik bu 2 rengin oluşturduğu geleneksen hava geçmişten günümüze kalan en büyük armağan. Krem renk ayrıntılarda da kullanılabilir ancak günümüzde mobilyalarda tercih edilmesi daha modern bir hava oluşturuyor.

 

 

6- Vanilya İle Nefes Keser

Kontrast renklerden biri olan vanilya da yine harika bir ambiyans için kullanılmayı bekliyor. İste bu renk söz konusu olduğunda mobilyalar gerçek cevizden olabilir. Çünkü kontrast renklerin duvar ve perdelerde ya da aksesuarlarda kullanılması çok daha vurgulu bir dekor oluşturur.

7- Gri İle Büyüleyin

Ve yine gri bu renk uyumu için de sahnede. Ancak bu kez koyudan kaçınılıyor ve açığa doğru yol alınıyor. Çünkü koyu gri ceviz ile kullanıldığında karanlık bir görünüm oluşmasına neden olacaktır. Hâlbuki açık gri ceviz ayrıntılar ile büyülemeye hazır.

 

8- Mavili Tonlara Doğru

Ceviz renk açık renklerle sıkça kullanılıyor. Genellikle koyu renkler ile kullanılmaya cesaret edilemiyor. Hâlbuki cevizin sarışa dönük açık tonları koyu renklerle de muhteşem bir uyum içerisine girebiliyor. İşte bu renklerden biri de mavi. Mavi perde, mavi mobilya ya da mavi aydınlatıcılar ile kullanılan ceviz tonu muhteşem bir dekora kapı aralıyor.

9- Bir Devrin Rengi Hardal

70’lerin sonu 80’lerin başında sık kullanılan hardal rengi mobilyalar yeniden günümüze döndü. Üstelik İtalyan stilinin de en güzel örneklerini yansıtmaya başladı. Bu mobilyaların ceviz tonlarında boyanmış duvar ya da perdeler ile olan uyumu gerçekten muhteşem.

 

10- Turuncu İle Enerjiyi Hissedin

Cevizin her tonu sakinliği çağrıştırıyor. Dolayısıyla biraz hareket katmakta fayda var. Dekorunuzun daha enerjik ve daha kıpır kıpır olması için ceviz tonlarında döşediğiniz eve biraz turuncu serpiştirebilirsiniz. Örneğin turuncu oturma grupları, turuncu aydınlatıcılar ya da turuncu halılar harika bir hava yakalamanıza yardımcı olacaktır.

 

11- Az Ama Öz Siyah

Siyahın cevizin uzağından dahi geçmediğini düşünebilirsiniz. Ancak bu tamamen bir yanılgıdan ibaret. Çünkü bu iki rengi meç etmek yerine tamamlayıcı olarak kullandığınızda ortaya modernlikten öte muhteşem bir dekor çıkarabilirsiniz. Ancak kesinlikle dikkatli olunmalı. Örneğin ceviz ile birlikte siyahı kullanacaksanız bu yalnızca duvarınızın tek bir kanadında olmalı.

 

12- Pembeyi Unutamazdık

Pembe ev modasında bambaşka bir mihenk taşı. Genellikle mint ve sarı gibi tatlı renklerle kullanılıyor. Ancak ceviz gibi ağır ve modern bir renge de muhteşem uyum sağlıyor. Genellikle bu iki renk kullanılacağı zaman mobilyalar ceviz tercih ediliyor. Böylelikle diğer her şeyin pembeye bürünmesi asla göze batmıyor. Bu da pembe severleri oldukça mutlu ediyor.

 

13- Fıstık Yeşilini Deneyin

Fıstık yeşili çoğu zaman mobilyalarda kullanılıyor. Ancak bu kez tam tersi bir ambiyans denemelisiniz. Örneğin mutfak dolapları yeşil olarak kalabilir. Halılar ve perdeler de öyle. Ancak diğer mobilyalarınız muhakkak ceviz olmalı. Işık yansımalarından kurtulmanın ve dekorun keyfini çıkarmanın tek yolu bu.

 

14- Beyaz İle İçinizi Açın

İşte dikkatli kullanılması gereken diğer bir renk beyaz. Eğer beyazı seviyorsanız ceviz ile kullanmanızda hiçbir sakınca yok. Ancak uyum sağlasın istiyorsanız beyaz rengi halılarınızda ya da aydınlatıcılarınızda kullanmalısınız.

 

15- Mora Hayır Denmez

Şöyle cevizden yapılmış ancak mor ile döşenmiş bir oturma grubu düşünün. Aydınlatıcılar hardal ve duvarlarda krem – gri tonlarında. Elbette hayal etmesi güç. Ancak göz alır ve nefes keser.