Dekorasyonda Bej ile Uyumlu Renkler

5 (100%) 1 vote

Eski zamanlardan beri yaşam alanları insanlar için huzurun adresi olmuştur. İçinde bulunduğumuz yüzyıl içerisinde bu daha da bir anlam kazanmışken, insanlar yaşam alanlarını kendi zevklerine göre ve yaşam tarzlarına göre döşemeyi önemsemektedir. Dekorasyon aşamasında dikkat edilmesi gereken, en önemli unsurlardan biri renk uyumudur diyebiliriz. Göz karışıklığı yaratmayacak, insana huzur, dinginlik ve enerji verebilecek renklerin tercih edilmesi, yaşam alanlarında daha modern ve kişinin stilini yansıtan bir hava katacaktır. Yaşam alanlarında dekorasyonda bej ile uyumlu renkler konusunda, fikir sahibi olmanızı sağlayacak önerilere aşağıdaki yazımızda bir göz atabilirsiniz…

  1. Bej ile Kahverengi Uyumu

Dekorasyon konusunda renk tercihi yaparken, farklı alternatifler denemekten yana değilseniz, bej ve kahverengi uyumu tam size göre diyebiliriz. Bu iki rengin uyumu doğallık rengini sevenlere hitap edebilecek tonlardır ve iki farklı alternatifle yaşam alanlarınıza dokunuşlar yapabilirsiniz. Bunlardan birincisi; Mobilya, halı, perde ve yer döşemelerini bej rengi seçip, aksesuarları kahverengi yapabilirsiniz. İkincisi de; bunun tam tersi mobilya, halı, perde ve yer döşemelerini kahverengi seçip, aksesuarları bej rengi tercih edebilirsiniz.

  1. Bej ile Kırmızım Uyumu

Yaşam alanınızda kullanacağınız bej ve kırmızı uyumu, biraz daha dikkat etmeniz gereken kontrastır. Çünkü kırmızı rengi dekorasyonda her alanda kullanamazsınız. Örneğin; Koltuklar bej rengi ise yastıklarını kırmızı seçebilirsiniz, ya da koltuk bej berjerler kırmızı olabilir. Kırmızı rengi hafif dokunuşlar şeklinde dekorasyona adapte etmeniz modern şıklığı yaratacaktır.

  1. Bej ile Siyah Uyumu

Dekorasyonda son yıllarda siyah renk trend olmuş durumda. Bej ve siyah uyumunu da hayal ettiğinizde ortaya çıkana olacak kontras sizi heyecanlandıracak diyebiliriz. Banyo dekorasyonunda ve mutfak dekorasyonunda bej ile siyah uyumu daha çok tercih edilirken, nadir de olsa oturma alanı için de kullanılmaktadır.

Mutfak dekorasyonu için; dolapları ve tezgahı bej rengi seçip, mutfak eşyalarını ve beyaz eşyaları siyah renk seçebilirsiniz. Hem çok güzel bir ahenk yakalayıp hem de ferah bir ortama sahip olabilirsiniz.

Banyo dekorasyonu için; Banyoda özellikle duşa kabin ve lavabo kısmını siyah renkte seçerek, yer ve duvar döşemesi, aksesuarları da bej renkte tercih ederseniz güzel bir ahenk yakalamış olursunuz.

Oturma alanı dekorasyonu için; Yaşam alanlarında en çok vakit geçirilen oturma alanında televizyon ile uyumlu olsun diye koltukları da siyah seçebilirsiniz. Yer döşemeleri, aksesuar ve diğer mobilya aksesuarlarını bej rengi tercih ederek dekorasyonunuzu tamamlayabilirsiniz.

  1. Bej ile Mavi Uyumu

Bu iki renk uyumu deniz havasını yaşam alanlarına taşıyoruz diyebiliriz. Özellikle aksesuar olarak kullanılan deniz kabuğu gibi tasarımlarla da tam bir uyum yakalanmaktadır. Yaşam alanlarınızda bej rengi ile turkuaz, açık mavi, koyu mavi, lacivert gibi mavinin her tonunu çok güzel bir şekilde kontras yapabilirsiniz. Mobilya, perde ve yer döşemelerinde bej rengi kullanıp, yastık ve vazo gibi aksesuarları mavi tonlarında seçebilirsiniz. Bir diğer alternatif de koltuğun rengi bej rengi seçerek, berjeri mavi tonlarında tercih edebilirsiniz. Oturma odasında veya yatak odalarınızda bej ve mavi ahengini yaşayabilirsiniz. Yatak odalarında perde ve nevresim örtülerini ya da yatak başlığını mavi tonların seçebilirsiniz.

  1. Bej ile Yeşil Uyumu

Doğayı simgeleyen, insanı dinginleştirici bir etkiye sahip olan yeşil tonlarını yaşam alanlarınızda kullanabilirsiniz. Yeşilin her tonu farklı bir ahenk ve konsept yaratmaya elverişli bir renktir. Yaşam alanlarınızı dekore ederken bütün mobilyaları, yer döşemelerini, perde ve aksesuarları bej renginde seçerek, uzun yapraklı büyük veya küçük saksılarda çiçeklerle kontras yapabilirsiniz. Bir diğer alternatif arasında, koltukları yeşilin herhangi bir tonunda tercih edip, yaşam alanında yer alan diğer tamamlayıcı unsurları bej rengi seçebilirsiniz. Son yıllarda çok moda olan ve her alanda rastlayabileceğiniz, haki yeşil dikkat çekmektedir.

  1. Bej ile Mor Uyumu

Yaşam alanlarında en çok mutfak ve yatak odalarında kullanılan renk uyumudur. Bej ile mor tonunun ahengini dekorasyonda kullanarak, yüksek enerjinin yaşam alanlarınıza yansımasını sağlayabilirsiniz.

Yatak odası dekorasyonu için; Mobilyalar, yer döşemesi ve perdenin rengini bej rengi seçip, yatak örtüsünü ve abajur gibi aksesuarları mor tonlarında seçebilirsiniz.

Mutfak dekorasyonu için; Kadınların en çok vakit geçirdikleri alanlardan biri olan mutfak dekorasyonunda mor tonlarını kullanmak, ortama enerji yansıtacaktır. Mutfak dolapları, masa ve sandalyeleri bej tonlarında seçerek dekorasyon yapabilirsiniz. Günümüzde artık mor renkte ve başka renklerde küçük ev aletleri ve mutfak eşyaları bulmak kolay olmaktadır. Bu bakımdan mutfak eşyalarını, küçük ev aletlerini mor tonlarında tercih ederek, dekorasyonunuzu tamamlayabilirsiniz.

  1. Bej ile Pudra Pembe Uyumu

Yaşam alanınızda soft renklerden yanaysanız pudra pembesi tam size göre bir seçenek diyebiliriz. İnsanın ruhunda yumuşaklık ve uyum hissi yaratan pudra pembesi ile bej rengini, yaşam alanınızın her alanında kullanabilirsiniz. Yatak odasında ve oturma alanınızda kullanacağınız pudra pembesi, ruhunuzu dinlendirecek demek doğru olacaktır.