Dalgıçlık İle İlgili 4 Önemli Husus

5 (100%) 3 votes

İnsanlar antik çağlardan beri farklı cihazlar kullanarak daha uzun süre su altında kalmaya çalışmışlardır. M.Ö. 500 yılındaki tablolar, su altındaki suyun üzerinden havanın teneffüs edilmesi ile su altında avlanan eski Yunanlı dalıcıları tasvir etmektedir. Özellikle Amerika’daki kolonilerden değerli malları Avrupa’ya taşıyan gemiler, korsanlar için cazibe merkezi haline gelmiştir, birçok gemi batırıldı ve bu batan gemilerin yükünü kaldırma ihtiyacı yeni canlıların daha da inip orada daha uzun bir süre kalmasına neden oldu.

Yıllarca, televizyon başında oturup sualtı belgesellerini hep birlikte izledik. Her zaman dalgıçlardan biri olmayı, maske camının arkasından derin mavi ve su altında yaşamak için televizyon ekranından bakmayı değil yüzmeyi istediniz. Bu makalenin sonunda, tüplü dalışın ön şartları ve yapmak istediğiniz sporla ilgili bazı bilgiler öğreneceksiniz ve aklınızdaki soru işaretlerinin çoğu silinecektir.

1- Dalgıç Olmak İçin Hususlar

Bir dalış kursuna katılmak isterseniz, bazı yeterliliklerinize sahip olmak yararlı olacaktır. Profesyonel iseniz, temel yüzme tekniklerini bilmelisiniz. Örneğin, 15 dakika boyunca denizin merkezini terk ederseniz, temel el ve ayak hareketleri ile yüzeye çıkabilmelisiniz, önceden bildirimde bulunmaksızın 100 metre uzaklıkta yüzebilmelisiniz.

Dalışı engelleyebilecek bazı sakıncalar vardır. Bunların en önemlileri astım, kalp rahatsızlıkları, akciğer rahatsızlıkları ve normal yaşamınızı zorlayabilecek psikolojik problemlerdir. Ancak bu hastalıklarınız varsa, bu asla dalış yapamayacağınız anlamına gelmez. Bu bakımdan, doktorunuzla konuşmanız ve onayınızı almalısınız.

2- Dalış Merkezinin Seçimi

Sadece dalışa başladıysanız, bu teknik tanımlamayı yapmak sizin için zor olabilir. Bölgenizde uzun süredir oturuyorsanız ve dalış merkezleri ile ticari bir ortaklığınız yoksa hangi dalış merkezine danışabileceğinizi detaylı bir şekilde araştırmanız gerekmektedir. Aksi takdirde kursuna katılmayı planladığınız dalış merkezini ziyaret edin. Giysi, yaklaşım ve güven gibi profesyonel tutumlarla dalış merkezinde çalışan insanlar için dikkat edin. Ne yazık ki, birçok eğitimci ego odaklıdır ve yalnızca para kazanmaya odaklanmıştır. Bu nedenle, işini seven ve ilgilenen birisinden eğitim almayı tercih edin. Bunu ikili diyaloglardan anlamanız mümkün olmaktadır.

3- Dalış İçin Fit mi Olmak Gerekiyor ?

Genellikle dalışın gereğinden fazla fit olanların yaptığı önyargısı vardır. Fit olmak elbette dalış dışında iyi ve sağlıklı bir şey olabilir, ancak dalış için bir zorunluluk değildir. Dünyadaki dalış insanlarının birçoğunun 40 yaşın üstünde olduğunu unutmamak gerekiyor.

4- Dalgıç Olmak Maliyet Gerektirir mi ?

Tüplü dalış, çok fazla spor branşından daha ucuzdur. Alınan eğitim ve ekipmanı yalnızca kurulum maliyeti olarak düşünmek gerekiyor. Bir başka açıdan bakmak gerekirse de ilk başta çok para harcıyorsunuz, ancak bu tesisleri dalışa ait olan ekipmanları yıllardır kullanıyorsunuz. Dolayısıyla dalış kursu bir sürüş rotası olarak düşünülebilir. Eğitiminizle birlikte bir ömür boyu eğitim alacaksınız. Ve satın aldığınız ekipmanlarla birlikte, 10-15 yıl boyunca su altına rahatlıkla girme şansına sahip olabilmektesiniz.