Coral Taşı (Beyaz Mercan) Faydaları ve Özellikleri

Beğendiysen Oy Ver

Koral taşı, mercan taşının bir türüdür. Denizlerin kalbi olarak bilinen mercanların değişik türleri bulunmaktadır. Bu türlerden en bilinenleri ise beyaz mercanlar yani koraldir. Mercanların ölmesi sonucu iskeletlerinin kireçlenmesi ise mercan kayalıkları meydana gelmektedir. Mercan taşları da bu şekilde oluşmaktadır. Rahman Suresi’nde adı geçen mercan taşı, mercan poliplerinin kireçleşmiş iskeletlerinden ortaya çıkmaktadır. Değişik renkleri bulunan mercan taşının en çok tercih edileni kırmızı ve beyaz renkli olanlarıdır. Beyaz renkli mercanlar koral olarak isimlendirilmektedir.

Kullanım alanları çeşitlilik gösteren beyaz mercan taşları, şifa özelliğinin yanı sıra aksesuar ve süs eşyası olarak kullanılmaktadır. Takı sektörü içinse ayrı bir öneme sahiptir. Bulunmasının zor oluşu ve sahip olduğu ayrıcalıklı özellikler nedeniyle bu taşa talep oldukça fazladır. Birçok insanın dert yandığı sedef hastalığına iyi gelmesiyle bilinmektedir. Hoş görümü sayesinde ise kadınlar için eşsiz bir hediyedir. Beyaz mercanların ölmesi sonucunda da koral taşları elde edilmektedir. Camsı ve mat görünümde olan koral taşı, organik bileşenlerden oluşmaktadır. Kimyasal bileşimi ise kalsiyum karbonat, magnezyum karbonat ve organik bileşenler içermektedir. Özellikle Büyük Okyanus ve Japonya kıyılarından çıkarılmaktadır.

Korel Taşının Özellikleri

Derin aşk ve sevginin simgesi olarak kabul edilmesi taşın değerini arttırmaktadır. Kuran’da adı geçen mercan taşlarından övgüyle bahsedilmektedir. Rahman Suresi’nde koral taşının cenneti süslediği bilgisine yer verilmektedir. Korel taşının en temel özelliği deniz canlılarına yuva olmasıdır. Bu nedenle denizlerin akciğerleri olarak isimlendirilmektedirler. Beyaz mercan taşı yani koral ise büyüleyici görüntüsüyle okyanusun karanlık diplerini aydınlatmaktadır. Saf kalsiyumdan oluşan koral taşı, beyaz rengi ile dikkat çekmektedir.

Korel taşlarının etkisinin arttırılması için düzenli olarak akan suyun altında temizlenmesi gerekmektedir. Bu taş ayrıca tuzlu suda bir gün boyunca bekletildiğinde de yenilenmektedir. Kova ve balık burçlarının uğurlu taşı kabul edilen koral taşının bir diğer özelliği ise üzerinde bilimsel araştırmalar yapılmış olmasıdır. Kırmızı renkli olan mercan taşı ise akrep burcunu temsil etmektedir. Sertlik derecesi 3-4 aralığındadır ve insan için arındırma özelliği taşımaktadır.

Korel Taşının Faydaları

Taşıdığı fayda bakımından çok değerli olan koral taşının şifa özelliği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Cennet taşı olarak isimlendirilen koral taşının fayları:

İnsanların uç duygular yaşamasını engeller.
Korku, stres ve heyecanlanmayı önler.
Kalbi koruması bakımından sağlıklı yaşam kaynağı olarak kabul edilir.
İnsan vücudunun hormonal dengesini korur.
Cilt hastalıkları üzerinde iyileştirici tesiri vardır.
Nazara karşı koruma sağlar.
Aile ortamında yaşanan gerginliklerin frenlenmesine yardımcı olur.
Girilen ortamdaki olumsuz enerjiyi ortadan kaldırır.
Kan dolaşımını güçlendirerek, kan hastalıkları ile mücadele eder.
Akli kuvvet vererek zekayı arttırır.
Konsantre olmaya yardımcı olur.
Saflığın korunmasını sağlar.
Etkin karar verme gücü sağlayarak, düş kırıklıklarını önler.
Çekingen insanları, söyleyeceklerini daha cesur dile getirebilmeleri açısından yüreklendirir.
Bilinçaltının temizlenmesine yardımcı olur.

Mücevherat Sektöründe Beyaz Mercanlar Çok Değerli

Parlatıldığında cama benzeyen mercan taşlarının bir türü olan koral taşı, mücevherat sektöründe en değerli mercan grubunu oluşturmaktadır. Su dibinin taranması ile çıkarılan mercanlara ulaşmak hayli zordur. Beyaz mercan taşı ise diğer türlere kıyasla çok daha hoş bir görünüme sahip olmasından dolayı mercan türleri arasında en gözde olanlarıdır. Beyaz mercan taşı tene uzun süre temas ettiğinde renginde solmalar oluşur. Bu nedenle belirli aralıklarla parlatılması gerekmektedir.

Doğal olan taşların üzerinde pütürler bulunmaktadır. Doğallığın bozulmaması adına mercan taşlarının dış yüzeylerine çok fazla işlem yapılmamaktadır. Takı sektöründe doğal mercan taşı bulmak hayli zordur. Bu nedenle güvenilir firmalardan alışveriş yapılması gerekmektedir. Korel taşından yapılan takılar, kişilere enerji vermesinden dolayı tercih edilmektedir. Sahtesini anlamak için de koral taşının dış yüzeyi incelenebilir. Çok belirgin renkler ve pürüzsüz yüzey taşın sahte olduğunun işaretidir.

Gerçek Koral Taşı Nasıl Anlaşılır?

Gerçek koral taşını bulmak hayli zordur. Deniz dibinin taranması ile çıkarıldığı için deniz canlılarının zarar görme riski bulunmaktadır. Öte yandan faydaları bilimsel olarak test edilmesinden dolayı koral taşına talep oldukça fazladır. Ancak piyasada çok fazla sahte koral taşı bulunmaktadır. Taşın gerek şifalı olması, gerekse az bulunmasından dolayı fiyatının yüksek olması dolandırıcıları harekete geçirmiştir. Kandırılmamak ve orijinal koral taşına ulaşmak için taş hakkında bilgi sahibi olmak gerekmektedir. Taşın gerçek olup olmadığının anlaşılması için bazı ipuçları bulunmaktadır. Öncelikle yapılması gereken güvenilir firmalardan alışveriş yapmaktır.

Korel taşı ele alındığında görünümünden gerçek olup olmadığı anlaşılmaktadır. İmitasyon ürünler her zaman boyanmış olarak satılmaktadır. Çok canlı renk, taşın sahte olduğunun göstergesidir. Korel taşının pürüzlü bir yüzeye sahip olduğu da unutulmamalıdır. Dış yüzeyleri pürüzsüz olan taşlar sahtedir. Ayrıca hakiki koral taşları ahşabı andıran bir doku ve ağırlığa sahiptir. Koral taşının içi de dışı da aynı renktedir. Sahte taşların dış yüzeyleri boyandığından iç kısımları ile renk farklılıkları bulunmaktadır. Isıya maruz kalan sahte taşların dış yüzeyindeki boyalar erimeye başlayarak ya da koku çıkararak kendisini belli etmektedir. Taşın sahte olup olmadığını anlamayan kişiler son çare olarak üniversitelerin biyoenerji bölümlerinden test yaptırabilirler.

Yaşayan Organik Bir Taştır

Koral taşı, deniz ve okyanuslarda gösterdiği yaşamsal faaliyetlerden dolayı hayvan olarak kabul edilmektedir. Mercanların öldükten sonra iskeletlerinin kireçlenmesiyle elde edilen koral taşı da organik taş sayılmaktadır. Diğer taşlardan ayrılan en büyük farkı göstermiş olduğu yaşamsal fonksiyonlardır. Koral taşı üzerinde bilimsel araştırmalar yapılmasının temel nedeni de deniz hayvanı kabul edilmesinden kaynaklanmaktadır. Değerli taşlar arasında en bilinen tür olan koral taşı, insanlara sunmuş olduğu sayısız fayda sayesinde ayrıcalık kazanmayı başarmıştır. Bunun yanı sıra deniz ve okyanusların derinliklerinden çıkarılması taşa ayrı bir manevi değer yüklemektedir.