Ceviz Ağacı Nedir, Faydaları Nelerdir

Beğendiysen Oy Ver

Alanında uzman birçok kişi tarafından da belirtildiği gibi ceviz ağacının çok faydalı bir bitki olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Halk arasında genel bir söyleme gör ceviz ağacının gölgesinde oturanın erken öleceği söylenmektedir. Peki bu söylem doğru mu?

Ceviz ağacı genel yapısı gereği sülfür gazı salgılayan bir ağaç türüdür. Ceviz ağacı tarafından salgılanan bu sülfür gazı da normalde diğer gazlara göre daha ağır olduğu için aşağıya çökmektedir. Sülfür gazının etkisi de insan üzerinde olumsuz durumlar yapabilir. Ancak sanıldığı gibi ceviz ağacının insan üzerinde bilinen bir ölümcül etkisi bulunmamaktadır. Ölümcül olmasının aksine daha da ozon tabakasının düzelmesine yardımcı olduğundan dolayı ceviz ağaçlarının sayısı çoğaltılmalıdır.
Ceviz ağacının kendisi kadar meyvesi de insan sağlığı için oldukça yararlı bir besin kaynağıdır. Cevizin saymakla bitmeyen faylarından en önemlisi kalp ve damar rahatsızlıklarına şifa verici olmasıdır. En son yapılan araştırmalara göre düzenli ceviz tüketmenin kolon kanseri ve unutkanlık gibi rahatsızlıkları önlemede olumlu etkileri olduğu ortaya çıkmıştır. Ceviz beyin sağlığı içinde oldukça faydalı bir besindir. Ayrıca ceviz insanların normal vakitlerin çerez niyetine atıştırdıkları bir şey değil diyet zamanlarında da tükettikleri bir besindir. Cevizin içeriğindeki yer alan kendine has yağ hücreleri, vücudumuzda bulunan yağ hücrelerini parçalayarak azalmasını sağlayan bir yapıdadır. Ayrıca bağırsaklarımız içerisinde yer alan bakterili mikrobiyal ortamın sakinleşmesini ve rahatlamasını sağlayan bir özelliği de bulunmaktadır.