Cep Telefonu Kullanımlarının İnsanlar Açısından 7 Zararı

Beğendiysen Oy Ver

Kişide Türlü Ağrılara Neden Olur

Cep telefonlarının gençlerin sosyal hayatı üzerindeki etkisi oldukça fazladır. Gençler tamamen telefona bağımlıdırlar. Fazla mesajlaşma parmakların yorulmasına ve bu sebeple de kireçlenmelere yol açabilir. Zayıf duruş nedeniyle ellerde, sırtta ve boğazda görülen ağrılara neden olabilmektedir. Ayrıca görme bozukluğuna da neden olabilmektedir.

Aşırı Stres Yaşamaya Neden Olur

Bir cep telefonuna sahip olmak çocuğunuzu, verimli bir şey yapmak yerine bütün gününü konuşarak veya mesajlaşarak geçirmeye özendirir. Yapılan çalışmaların sonucuna göre, zamanlarını cep telefonları ile harcayan gençlerin stres ve yorgunluğa davetiye çıkarttıkları ortaya çıkmıştır. Bazı durumlarda psikolojik rahatsızlıklara da yol açabilmektedir.

Uyku Kaybına Sebep Olur

Gençlerin çoğu, mesajları cevaplamak için ve aramaları yanıtlamak için uyurken cep telefonlarını yakında tutuyorlar. Kendilerine 24 saat erişilebilir olunması için üzerlerinde baskı hissediyorlar. Sonuç böyle olunca da uyku kesintilere ve bozulmalara uğramak zorunda kalıyor. Gençler aynı zamanda uykudan mahrum olduklarında sinir bozucu bir sisteme de sahip olmak zorunda kalmaktadırlar.

Kaygı Artışa Neden Olur

Birincil iletişim biçimi olarak telefona güvenmek, gençlerin kaygısını artırabilir. Telefon kullanmak yerine göre sevindirici, fakat aynı zamanda da endişe verici olmaktadır. Telefon ile aranan bir arkadaşın anında cevabı sevinç ile karşılanmaktadır. Ancak gecikmeli yanıt gelmesi halinde veya yanıtın hiç gelmemesi durumunda, aynı zevkin hayal kırıklığına dönüşmesine neden olmaktadır.

Kansere Yakalanma Riskini Artırmaktadır

Yapılan araştırmalara göre, cep telefonları tarafından yayılan elektromanyetik radyasyonun daha uzun süre telefon tuttuğumuzda dokulara emildiğini gösteriyor. Gençlerin sinir sistemi hala gelişmekte olmasının yanı sıra cep telefonlarından yetişkinlerden daha fazla beyin kanserine yakalanma riski daha yüksektir.

Benlik Saygınızın Küçümsenmesine Yol Açar

Telefonlar insanlara günlük hayatın her parçasını filtreleme ve avuç içine en iyi parçaları yerleştirme imkanı vermektedir. Bütün bunlar ulaşılamayan bir gerçeklik akışı anlamına gelir ve bu da filtre edilmemiş hayatınızı yaşamak konusunda kendinizi kötü hissettirir. Durum böyle olunca da özel hayatın gizliliği ilkelerine uymamış olmaktayız. Hal böyle olunca da yaşantımızın gizliliği ortadan kalkmış olmaktadır.

Hastalıkları Taşıma Görevleri Vardır

Dürüst olalım, cep telefonumuzu ne sıklıkla temizliyoruz? Gerçekten cep telefonlarımızı temizleme işlemi düşündüğümüz bir şey değildir, fakat son zamanlarda yapılan bir araştırmaya göre cep telefonları tuvalet oturağı kadar kirli olabilmektedir. Isı telefonlarının ürettiği bakteriler için mükemmel bir üreme alanı oluşturuyor. Cep telefonlarını sürekli olarak dezenfekte etmek sağlığımız açısından oldukça faydalı olan bir davranış sergilememize yardımcı olmaktadır.