Boyalı Yüzeyler Nasıl Temizlenir?

5 (100%) 1 vote

Yaşadığımız mekânlarda çok fazla boyalı yüzey bulunmaktadır. Ev hanımları ya da ofis gibi yerlerdeki temizlik elemanlarının en sıkıntı duyduğu konu boyalı yüzeylerin temizlenmesidir. O halde boyalı yüzeyler nasıl temizlenir konusunda ipuçlarını öğrenmeye hazır mısınız?

Düşündüğünüzden daha kolay yöntemlerle, kısa zamanda, zahmetsizce boyalı yüzeyleri temizlenebilmektedir. Evlerde özelikle mutfaklardaki boyalı yüzeyler, dolap kapakları, duvarlar pişen yemeklerden çıkan buharların yapışmasıyla daha çok kirlenmekte, göze çarpıcı lekeler oluşmaktadır. Banyolar bu konuda, büyük bir bölümünün fayanslarla kaplı olmasından dolayı daha şanslı alanlardır.

Boyalı yüzeydeki boya türüne göre temizliği de farklı yapılmalıdır. Cila, lake, cam gibi boyalı yüzeyler temelde pamuklu bezlerle, sabunlu su veya sadece duru suyla, çok fazla güç uygulamadan silinerek temizlenmelidir. Nemli bir bez ile durulandıktan sonra temizlik tamamlanmalıdır. Toz ya da krem temizleyicilerin boyalı yüzeylerde kullanılmaması, su ile temas ettiği zamanlarda hemen kurulanması gerekmektedir. Eğer yüzeyler yağlıboya ile boyanmışsa ılık su içine ilave edilecek elma sirkesi ile hazırlanan karışımla silinmesi yeterli olacaktır. Kireçle boyalı bir duvar söz konusu ise silerek temizlemek zordur, yeniden boyanmalıdır. Boyarken kirecin içine bir miktar tuz ilave edilirse, boyandıktan sonra dökülme olmayacaktır. Boyalı yüzeyler karbonat eklenmiş suyla da temizlenebilmektedir. Nem ve küf lekeleri olan duvarları ise çamaşır suyu katkılı suyla silinmelidir.