Boya Nasıl İmal Edilir?

Beğendiysen Oy Ver

Boya, cisimleri renklendirmek için imal edilmiş olan kimyasal maddelerdir. Renklendirmenin yanında koruyucu özellik taşıyan boya, görsellik aracıdır. Nesneleri, cisimleri değiştirmeye, güzelleştirmeye, baştan oluşturmaya yarar. Boyaların içeriğine bakıldığında, 3 ana bileşenden oluştuğu görülmektedir; tutkal, çözücü (solvent), pigment. Bunlara ek olarak boyanın kullanım yeri ve özelliklerini göre, içeriğindeki kimyasallar farklılık gösterebilmektedir.

Boyalara Renk Veren Madde: Pigment

Boyaya rengini veren kimyasal pigmenttir. Hayal edilen tüm renkler, pigmentler yardımı ile oluşturulabilir. Boya temas ettiği bölgenin üzerini kapatarak, rengini değiştirmektedir. Bunun gerçekleşmesi için, boyanın temas ettiği bölgeye yapışması gerekmektedir. Bu işlevi gerçekleştiren madde ise tutkaldır. Pigment ve tutkal arasında çözücü işlevi görecek bir maddeye ihtiyaç vardır. Solvent, tutkal ve pigmentin karışmasını sağlamaktadır.

Yapım şekline bakılacak olursa, en sık kullanılan ve temizliği daha kolay olan yağlı boya örnek alınabilir. Boyanın asıl ana maddesi pigmentlerdir. Pigmentler ise laboratuvarlarda periyodik cetveldeki bilgiler ışığında üretilmektedir. Yağlı boya üretiminde ilk adım olarak yağ ve pigmentler boya harç makinelerinde karıştırılmaktadır. Ardından karışım, kıvamını tam anlamıyla bulabilmesi için sıcak ve nemli ortamda bekletilmektedir.

Son olarak elde edilen karışım, öğütücülerde silindirlerden geçirilerek pigmentlerin tam olarak ezilip, karışması sağlanmaktadır.