Bilinmeyen Lekeler Nasıl Çıkarılır?

Beğendiysen Oy Ver

Lekeler başımızın derdidir. Bilinen bir lekenin nasıl temizleneceğini bulup uygulamak ve çıkarmak mümkün olsa da bilinmeyen, sonradan fark edilen lekelerin nasıl temizlenmesi gerektiğine karar veremeyebiliriz. Halı, mobilya veya giysinizin üzerinde ne olduğuna karar veremediğiniz bir leke gördüyseniz ve bilinmeyen lekeler nasıl çıkartılır diyenlerden, bu dertten muzdarip olanlardan iseniz aşağıdaki ipuçları tam size göre.

Ne yapılması öneriliyor?

Beyaz bir kumaş üzerinde olan bilinmeyen bir lekeyle karşı karşıya iseniz en büyük kurtarıcınız çamaşır suyu olacaktır. Yarım kova ılık suyun üzerine 1 çay bardağı çamaşır suyu ilave ederek lekelenmiş kumaş bu suya batırılarak bir gece bekletilmelidir. Bu sürenin ardından çamaşır makinesinde ön yıkama yaptırarak kumaş yıkanmalıdır.

Leke yeniyse bir kâğıt peçeteye emdirilip biraz sirke ile silmek de başka bir yoldur. Bir diğer kurtarıcı amonyaktır. Sulandırılmış amonyakla silinen lekeler büyük ihtimalle çıkacaktır. Ancak, bu iki yöntem pamuklu veya keten bir kumaşa uygulanmamalıdır.

Alkol suyla karıştırılarak bir pamuk yardımıyla lekenin üzerine bastırılıp lekeyi emmesi beklenebilir ve iyice durulanabilir. Renkli bir kumaştaki cinsi bilinmeyen lekeler ise kuru temizleyicilerin kullandığı sıvılarla temizlenebilir.

Unutulmaması gereken nokta, bilinmeyen lekeleri çıkarmak için sıcak suyun kullanılmaması gerektiğidir. Leke çıkarma işlem uygulandıktan sonra makinede yıkarken, ayar kumaşın etiketindeki talimata göre olmalıdır. Eğer buradaki talimatlara uymazsanız o zaman hiç de hesapta olmayan başka sıkıntılar yaşayabilirsiniz.