Bilinmesi Gereken 21 Tablo ve Hikayesi

5 (100%) 1 vote

İnsanlık tarihi boyunca birçok ünlü ressam kendi dönemlerine ait veya geleceğe yönelik birçok eşsiz eser yapmış bulunmaktadır. Yapılan her resmin anlamı olduğu gibi her bir remin kendisine özgü hikayesi de bulunmaktadır. Geçmişten günümüze kadar gelen bilinmesi gereken 21 tablo ve hikayesi bulunmaktadır.

 1. MONA LISA – Leonardo Da Vinci 1452-1519 İtalya

Ünlü ressam Leonardo Da Vinci tarafından 1503-1506 yılları ara sın da yapılan Mona Lısa tablosu geçmişten bugüne kadar süre gelen bir sırra sahiptir. Mona Lısa’nın yüzünde bulunan hem mutluluk ifadesi hem de hüzünlü ifadesinin sırrı günümüzde bile anlaşılamayıp çözülmemektedir. Mona Lısa tabloda oturur vaziyette duran Lısa Gherardini sfumoto yöntemi ile renk ve tonlar arasın da hafif geçişler sağlayan gölgeleme tekniği ile çizilmiştir. Aynı zamanda bu yöntemi kullanan ilk ressam ise Leonardo Da Vinci’dir.

 1. Arnolfini’nin Evlenmesi – 1389-1441 Hollanda

Evlenme anını resmeden sanatçı tarihi açıdan da bir ilke imza atmış olmaktadır. Tabloda evlenme anı resmedildiğin den dolayı resim aynı zamanda tarihteki ilk evlilik cüzdanı yerine de geçmektedir. Tabloyu bu kadar önemli ve değerli kılan unsur ise resimde bulunan aynanın yan sımasında ressam kendi resmini de çizmiştir. Bu sayede resme ayrı bir boyut ve bakış açısı getirmiştir.

 1. Tuın Der Lusten Zevkler Bahçesi – Hieronymus Bosh 1450-1516 Hollanda

Ressamın çizmiş olduğu bu resimde bütün kurallara aykırı bir şekilde insanların çıplak bir şekilde rahat ve keyifli anlarını resmetmektedir. Resimde tamamen fantastik bir hikaye ile çizilen resimde insanlar bir tarafta dünyanın çeşitli nimetlerinden mutluluk içerisin de faydalanırken diğer yanda ise acı ve ıstırap için de ceza çeken insanlar bulunmaktadır. Bunların yanı sıra resimde o döneme ait olan karabasan ve ölüm düşüncesini de net bir şekilde yansıtmaktadır.

4. Bırth Of Venüs – Venüs’ün Doğuşu – Sandro Botticelli 1445-1510 İtalya

1485 yılında yapılan Venüs’ün doğuşu adlı resimde sanatçı deniz kabuğundan doğduğu anı ve çıplak güzelliği ile etrafında bulunan kişileri güzelliği ile büyülediğini resmetmektedir. Ünlü sanatçı Botticelli çimiş olduğu Venüs tasviri ise diğer ressamlardan biraz farklılık göstermektedir. Sanatçının çizmiş olduğu resimde Venüs diğer ressamların çizimlerine kıyasla daha erotik bir şekilde resmedilmiş olup göğüsleri ve genital bölgesi tam olarak kapatılmamıştır. Ayrıcı sanatçının kullanmış olduğu bu kapatma şekli ise daha sonraları birçok heykel tıraş yapan kişiler tarafından kullanılmıştır. Ayrıca Botticelli nin birçok eseri de yakılmış olup açıkça pagan etkisi bulunan bu resmine ise dokunulmamıştır.

 1. SCHOOL OF ATHENS – Atina Okulu – Raffaello Sanzio 1483-1520 İtalya

Ünlü sanatçı Raffaello ressamlık hayatı boyunca en önemli eseri ”Atina Okulu” freskinde eski Yunan felsefecilerini tasvir etmektedir. Sanatçının resmettiği eserde ileri görüşlülük ve mutlak düşünce kadar uzanan felsefenin en büyük kanıtlarını içerisinde barındıran tabloda rüştünü kanıtlamış bulunmaktadır.

 1. CREATION OF ADAM – Ademin yaratılışı – Michelangelo Buonarroti 1475-1564 İtalya

Mihelangelo nun en önemli eserlerin den bir tanesi olan Ademin yaratılışını resmeden ünlü sanatçı bu eserinde yaratılış anında yaşanan adem ve tanrının ayrılma anını resmetmektedir. Hıristiyanlık inanışına göre tanırının ademe hayat vermesinin resmettiği bu tabloda Tanrı ve Ademin bir birine değmekte olan işaret parmakları Tanrının Ademi kendi görünüşünden yarattığını anlatmaktadır.

 1. THE NIGHT WATCH – Gece Bekçileri – Harmensz Van Rijn Remprant 1606-1669 Hollanda

Sanatçının çizmiş olduğu resimde en önemli unsur Barok yönteminin en önemli özelliklerin den bir tanesi olan ışık ve gölge karşıtlığının sanatçı tarafından ustaca kullanılmasın dan dolayı tabloda bulunan bütün figürler canlı gibi görülmektedir.

 1. GIRL WIHT A PEARL EARING – İnci Küpeli kız – Johannes Vermeer 1632-1675

Sanatçını büyük bir ustalıkla çizmiş olduğu inci küpeli kız resmi aynı zaman da kuzeyin Mona Lısa’sı olarakta adlandırılmaktadır. Resmin ana detayı olan inci küpelerin ön plana çıktığı ve resimdeki kızın masum ve etkileyici bakışları ile oldukça ilgi gören bir eser haline gelmiştir.

 1. THE SWING – Salıncak – Jean Honore Fragonard – Fıransa

Sanatçının o dönem ki erotizmi ve tolum içerisin de gerçekleşen olumsuzlukları resmetmektedir. En önemli eserlerinden bir tanesi olan salıncak tablosu yerde uzanan halinden memnun olan adamın salıncakta sallanan kadının eteğinin altından genital bölgesine baktığı anı resmetmektedir.

 1. THE THIRD OF MAY – 1808

Sanatçı eserinde Fransızların 1808 tarihinde Madrid’i işgal eden Napolyon askerleri karşısın da direnen İspanyolların hatırlamak amacı ile resmetmiştir.

 1. LE BAIN TURC – Türk hamamı – Jen Auguste Domininque Ingres Fransa

Sanatçı resmetmiş olduğu Türk hamamı tablosu ile yoğun bir ilgi görmektedir. Ünlü yazar 25 tane çıplak kadını hamamda eğlenirken ki hallerini resmetmiştir.

 1. VASE WITH TWO SUNFLOWERS – Vazoda 12 Ay Çiçeği – Vincent Van Gogh 1853-1890 Hollanda

Vazoda 12 Ay Çiçeği eseri sanatçının en önemli eserlerinden bir tanesidir. Sanatçının çizmiş olduğu tabloda bulunan 12 ay çiçeği resmi kullanılan parlak sarı rengi le son derece gerçekçi durmasından dolayı oldukça beğenilmektedir.

 1. THE SCREAM – Çığlık – Edvard Munch 1863-1944 Norveç

Sanatçının çizmiş olduğu tabloda gün batımı sırasında trabzanlara yaslanan kişinin doğanın sesini duymasının ardından yüzünde oluşan tepkiyi remetmektedir.

 1. LES DEMOISELLES D’AVIGNON – Avignonlu Kadınlar – Paplo Picasso 1881-1973 İspanya

20’inci yüz yılın en iyi ressamları arasına giren Pablo Picasso’nun en dikkat çekici resimlerinden bir tanesi olan Avignonlu kadınlar aynı zamanda modern sanatında temelini oluşturmaktadır.

 1. THE KISS- Öpücük – Gustav Klimt 1862-1918 Avusturya

Sanatçı bu tablosunda iki çiftin öpüşme esnasında kendilerinden geçmelerini tasvir etmiştir. Tablo kadının ve erkeğin dünyalarında ki farklılığı ele almaktadır.

 1. BLACK SQUARE – Siyah Kare – Kasimir Malevich – 1879-1935 – RUSYA

Sanatçının siyah kare olarak adlandırdığı bu resim en tuhaf özelliği bir şeyin değil hiçbir şeyin remi olmadığını söylemektedir.

 1. LA PERSISTENCIA DE LA MEMORIA – Belleğin Azmi – Salvador Dali – 1904-1989 – İSPANYA

Sürrealizminin en önemli temsilcilerin den bir tanesi olan Salvador Dali yaşamı süresi boyunca 1.500 den fazla resim yapıp onlarca heykeli bulunmaktadır. Dali nin en önemli eserlerinden bir tanesi ise Belleğin Azmi eriyen saat resimleri ile oldukça dikkat çekmektedir.

 1. THE TWO FRIDAS – İki Frida Frida Kahlo – 1907-1954 – MEKSİKA

Frida Kahlo geçirdiği bir kaza sonucu büyük oranda sakat kalan Frida Kahlo yaşamı boyunca yaptığı bütün resimlerini yaşamış olduğu acılardan esinlenerek yapmıştır.

 1. NIGHTHAWKS – Gece Kuşları – Edward Hopper – 1882-1967 – ABD 1942

Sanatçı çizmiş olduğu resimlerde genel olarak Amerikan yaşamının ne kadar yalnız olduğu ile ilgili tablolar yapmaktadır. Hopper gece kuşları adlı tablosu ise Amerika’nın en önemli tablolarından bir tanesidir.

 1. NAVE NAVE MOE – Paul Gauguin – 1848-1903 – FRANSA

Yaşamının büyük çoğunluğunu Tahiti’de geçiren Paul 1894’te çizmiş olduğu resim de Tahiti’li iki genç kızın saf ev masum halini resmetmiştir.

 1. GUERNICA

Guernica, Pablo Picasso tarafından 1937 yılında yapılan, İspanya İç Savaşı sırasında Nazi alman yasının İspanya Guernica şehrinin bombalanmasını anlatan bir tablo çizmiştir. O dönemde yaşanan vahşeti ve korkuyu resmeden Pablo Picasso oldukça beğenilen eserlerinden