Beyaz Dutun Sayısız Faydaları Nelerdir?

Beğendiysen Oy Ver

İlkbahar ve yaz meyvesi olarak bilinen beyaz dut, birden çok fazla faydası olduğu söylenmektedir. Dut kışın bulunmaz. Bulunsa bile fazla pahallıya satılır mevsimi olmadığında dolayı. Bu yüzden kışın kurutulmuşunu alıp, misafirlere ikram ederiz. Oldukça sağlıklı ve birçok hastalığa şifa olan, beyaz dut, aynı zamanda bir antibiyotik görevini üstlenmektedir.

Saatlerce çektiğimiz baş, karın ağrısı, bir avuç kurutulmuş ve ya taze dut yenilmesi ile son bulabilir. Dut hem ağzı tatlandırır. Hem de lezzeti ile damaklarda unutulmaz bir tat bırakır.

Çocukluğumuzun en güzel anılarıdır dut ağaçları. Saatlerce o güzel lezzetlerden tatmak, için ağaçlardan inmez ve o heyecanı hiçbir şeye değişmezdik. Dut siyah ve beyaz olmak üzere ikiye ayrılır. İkisinin de faydaları oldukça çoktur. Fakat ben size birazdan beyaz dutun sağladığı ve içinde olan vitaminlerden bahsedeceğim. Bakalım bir beyaz dut, bir insan hayatında ne kadar önem taşımaktadır!

Beyaz Dutun İnsana Sağladığı Faydaları Nelerdir?

Beyaz dut, dalından koparılıp, toplandığı an, taze bir şekilde tüketilmelidir. Çünkü yapısı yumuşak ve fazla sulu olduğundan, bozulmaya elverişlidir.
İltihaplı yaralara çok iyi geldiği söylenir. Beyaz dut, kapanmayan yaralara iğleştirir.
Antibiyotik kadar etkili bir ilaçtır. Ağrıları anında keser, dindirir. Mikropları öldürür.
Dutu ezerek kürünü yaptığınızda, egzamaya iyi gelir. Yarayı kurutur.
Anemi rahatsızlığı için, kan yapıcı bir meyvedir.
Beyaz dut,bir çok rahatsızlığa iyi gelir.