Bakır Nasıl Temizlenir?

Beğendiysen Oy Ver

Mutfaklarda yemek pişirmek için en çok çelik, teflon ve seramik tabanlı tencereler, tavalar kullanılsa da hala bazı evlerde bakır kaplar, yumurta pişirmek için bakır sahanlar ve cezveler bulunmaktadır. Mutfak dışında da ev dekorasyonunda kullanılan bakır biblo ve benzeri objelere rastlanabilmektedir. Daha eski zamanlarda bakır kullanımı daha çok tercih edilmekteyken şimdilerde çok azalmıştır. Bakır eşyalar zamanla kararmakta ve hem parlaklığını hem de o kendine has kızıl rengini yitirmektedir. Bu sebeple bakır objelerin bakımı düzenli yapılmalı, ya kalaylamalı veya kararmışsa parlatılmalıdır. Bakımını yapalım, parlatalım ama bakır nasıl temizlenir, bilmiyoruz diyorsanız vereceğimiz bilgileri okuyunca düşündüğümüzden daha kolay olduğunu anlayacaksınız.

Bakırların temizlenmesinde kullanılan yöntemler

1)Kararmış bakırlar limon suyu veya sirkeyle ovulur. Sirkeye sofra tuzu da ilave edilebilir. Ovma işleminden sonra temiz suyla durulanır ve silerek kurutulur.

2)İçine bira boşaltılan bir kapta bekletilen bakır eşyalar yumuşak dokulu bir bezle ovulur.

3) Bir beze dökülen ketçapla bakır eşyanın yüzeyi ovulur ve iyice yıkanır. Islak bırakılmamalıdır.

4) Amonyakla ıslatılmış bir bezle kararan kısımlar silinerek temizlenir.

Bu yöntemle ancak bakır süs eşyaları veya mutfak eşyalarının dış kısımları temizlenebilmektedir.

Not: Mutfakta yemek pişirme amacıyla kullanılan kaplar kararmış ve iç yüzeyleri yıpranmışsa kalaycıya götürülüp kalaylama işlemi yaptırılmalıdır. Bakır kapların kalaylı yüzeylerine sirke, tuz, limon suyu gibi maddeler uygulanmamalıdır.