Baharatın Hayatımızda Etkileri Nelerdir?

5 (100%) 2 votes

Her yemeğin ana lezzetti olan baharatların, Dünya mutfaklarında yeri ve önemi oldukça büyüktür. Özellikle Türkiye’nin doğu taraflarında, Şanlıurfa, Gaziantep, Mardin, Midyat, Bitlis, Adıyaman, Batman gibi doğu kökenli şehirlerde, baharata ve acıya olan düşkünlüklerini ifade edemeyiz. Damak açısında mükemmel bir lezzeti sunan, hemen hemen her yemeğe yakışan baharatların, hem faydaları hem de zararları bulunmaktadır. Eğer güçlü bir bünyeye sahip bir vatandaş iseniz, baharatların zararlarına pek uğramazsınız. Bunun nedeni alışılagelmiş bir bedenin baharata karşı duyarlılığının olumlu yönlerde olmasıdır. Eğer hayatınızda ilk defa baharatlı yiyecekler tüketiyorsanız, ilk zamanlar vücut bunu tam olarak algılayamayabilir. İstenmeyen yan etkiler ortaya çıkabilir. Baharat yemeğin herşeyidir. Hani derler ya, tuzu biberi eksik diye, işte baharat olmayınca bu deyim kullanılır. Baharatın hayatımızdaki etkileri nelerdir diye merak ediyorsanız, az sonra size vereceğimiz bilgileri aklınızda bulundurun.

Baharatın İnsan Sağlığına Etkileri:

Yaptığınız yemeklerin olmazsa olmazıdır baharatlar. Mesela cacık nanesiz, çorba pul bibersiz, olmaz. Yemeğin rengini, tadını değiştiren etkili bir güce sahiptir.
Baharat mideyi güçlendirir. Bağışıklığı zayıf olanların baharatlı yiyecekler yemesi faydalı olabilir.
Grip ve soğuk algınlıklarına iyi gelir. Fazlası alındığında karında istenmeyen ağrılara neden olabilir.
İçinde var olan vitaminler sayesinde, kişinin daha sağlıklı olmasına katkıda bulunur.
Her ailenin sofrasında baş tacıdır baharatlar. Özellikle pul biber ve karabiber yemek aralarında çok fazla tüketilir.
Aşırısı ishale neden olabilir.
Alerjisi olan insanların, baharat alımında dikkat etmeleri gerekir. Bazı insanlarda alerjik durumlar söz konusu olabilir.
Sulu yemeklerde en çok tercih edilendir.
Türk mutfaklarının vazgeçilmezidir.
Kısacası, Baharatın insan sağlığına etkileri oldukça fazladır. Dirençli bir insan olmak için kendinizi acı baharatlara şimdiden alıştırın. Vücudun nasıl tatlıya ihtiyacı varsa, aynı şekilde acıya da ihtiyacı vardır.