Asma Yaprağı Nedir, Faydaları Nelerdir

5 (100%) 2 votes

Asma yaprağı, sofralarımızın vazgeçilmezdir. Ülke genelinde sıklıkla yapılan sarma, yemeğinin yapılmasında kullanılan lezzetli bir bağ yaprağıdır. Sağlığa oldukça faydalı olan, tek başına iken asla kolesterol içermeyen yaprak, yemeklerde, içi hazırlandığında, içine eklenen bulgur pirinç salça, yağ tuz ve baharatlar ile kolesterolü oldukça yüksek seviyeye taşıyabilir.

Bu yüzden çok lezzetli olsun diye aşırı yağlı tuzlu bir iç, insan bedenine zarar verir. Fakat asma yaprağının faydasından yararlanabilmeniz için, zeytinyağı kullanımı, dolmanın içini hazırladığınızda yağ oranını hafifletecek kadar olmalıdır. Hem lezzetli bir yemek yemiş olacak, hem de yerken hiçbir sağlık sorunu ile karşılaşmayacaksınız. Bu yüzden yemeğin yapım şekli, mutlaka sağlığa zarar vermeyecek yönde olmalıdır.

Asma Yaprağının Faydaları Nelerdir?

İçinde bulunan A ve C vitaminleri sayesinde, bağışıklık sistemi güçlenir, vücut gelecek enfeksiyonlara karşı, daha koruyucu ve dirençli olur.
İçindeki bileşenler sayesinde, sağlık problemleri yaşamayacaksınız. Bu bileşenler, yüksek miktarda kalsiyum, magnezyum, bakır, demir, içermektedir. Bu yüzden diş sağlığınız daha güçlü olacak, diş eti hastalıklarına karşı daha koruyucu bir etkiye sahip olacaktır. Asma yaprağı, salamura olarak bilinir.

Hatta salamura olması, yaprağın daha çok alıcıya sahip olması kadar değerlidir. Çünkü salamura yaprakları büyük ve dikkat çekici bir güzelliktedir. Tuza basılıp uzun zaman muhafaza edilir.
Böbrek rahatsızlıklarına, mide ağrılarına iyi gelir. Böbrek taşını dışa atmaya yardımcı olur. Asma yaprağı çok sağlıklı ve sevilen bir yapraktır. Özellikle sarması, çok fazla sevilmektedir.