Aşk Taşı (Zümrüt) Faydaları ve Özellikleri Nelerdir ?

4 (80%) 4 votes

İnsanlar tarafından kabul görmüş ve değerli olan çok sayıda özel taş bulunmaktadır. Değerli taşlardan bazıları nadir bulunması ve eşsiz görüntüsüyle kıymetliyken, bazıları da insan sağlığına sunduğu gerek psikolojik gerekse fizyolojik faydalarla kıymetlidir. Değerli taşlar arasında aşk taşının ayrı bir önemi bulunmaktadır. Zümrüt olarak da bilinen aşk taşının önemi kuşkusuz ki taşıdığı isimden kaynaklanmaktadır. Aşkı ve sevgiyi sembolize eden nadir taşlardan olan zümrüt, kadınların en sevdiği taşların başında gelmektedir.

Dünyadaki en değerli duyguların başında gelen aşk, zümrüt taşına ayrı anlamlar yüklenmesine sebep olmuştur. Aşk taşı, ilişkilerde özel bir konuma sahiptir. Anlamlı günlerde çiftler arasında bağın güçlendirilmesi amacıyla hediye olarak tercih edilmektedir. Erkekler sevdikleri kadınları mutlu etmek için onlara en değerli taşı, aşk taşını armağan etmektedir. Adını aşktan alan taş, özel günlerin vazgeçilmezleri arasında yerini almıştır. Birbirini seven insanlar üzerinde bağlayıcı etkisi olan aşk taşı, sevgi ve aşk duygularını güçlendirmektedir.

Aşk Taşının Özellikleri

Halk arasında genellikle zümrüt ismiyle bilinen aşk taşı, 7-8 arasında sertliğe sahiptir. Kimyasal grubu oxides ve görünümü saydam ya da yarısaydamdır. Camsı parlaklığa sahip olan aşk taşının uyumlu olduğu unsur havadır. Zümrüt taşının rengi yeşil veya koyu yeşildir. Sevgi, ölümsüzlük, bereket, aşk ve bilgeliğin sembolü olan aşk taşı, boğa, başak, ikizler ve yengeç burçlarının uğuru taşıdır. Aşk taşının çıkarıldığı ülkelerin başında; Rusya, Amerika, Kolombiya, Avustralya, Brezilya, Hindistan, Afrika ve Pakistan gelmektedir. Ancak en değerli zümrüt Zambiya’dan çıkarılmaktadır.

Zümrüt beril mineralinin alt türüdür ve en değerli taşlardan bir tanesidir. Estetik ve güzel görünümü, taşın değerini arttıran faktörlerin başında gelmektedir. İslam dininde ayrı bir öneme sahip olan aşk taşı, eski çağlardan beri kullanılmaktadır. Aşk taşı denilince iki taş akla gelmektedir: ametist ve zümrüt. Ancak zümrüt taşı asıl aşk taşıdır.

Aşk Taşının Faydaları

İnsan vücuduna hem psikolojik hem de fiziksel faydaları bulunan taşlardan biri de aşk taşıdır. Güzel görünümü ve aşkı simgelemesinin yanında, insan sağlığına sunduğu faydalar taşın değerini arttıran başlıca unsurdur. Aşk taşı, ayrıca uykusuzluk sorunu çekenlere iyi gelmektedir. Rahatlamayı sağlayan zümrüt, derin ve sağlıklı uykuya geçişi sağlamaktadır. Uyku problemleri çeken kişiler, zümrüt taşından faydalanmaktadır. Bilimsel çalışmalar da zümrüt taşının rahatlatıcı etkisini gözler önüne sermiştir. Taşın insan sağlığına sunduğu diğer faydalar ise şu şekildedir;

  • Bağışıklık sistemini güçlendirir
  • Vücut sistemleri arasında koordinasyonu güçlendirir ve daha sağlıklı çalışma imkanı sunar
  • Sinir sistemini kuvvetlendirir, sinirsel hastalıklara iyi gelir ve sinirlerin yatışmasını sağlar
  • Kalbi, ciğeri ve böbreği güçlendirir, korur
  • Zihni açarak, hafızayı kuvvetlendirir
  • Karaciğer fonksiyonlarını düzenler
  • İnsanlar arası ilişkileri güçlendirir
  • Tam anlamıyla ruhsal dengeleyicidir
  • Sabrı arttırır, sevgiyi güçlendirir
  • İnsan kalbine iyilik ve sevgi aşılama özelliği vardır

Osmanlı Döneminde Aşk Taşı

Eski çağlardan beri kullanılan aşk taşı, Osmanlı döneminde de değerli taş olarak kabul görmekteydi. Sert yapısı ve ısıya dayanıklı olması bakımından özellikle kılıç yapımında kullanıldığı bilinmektedir. En değerli araç gereçlerin başında gelen kılıç, başlıca hediyelerden biriydi. Hediye kılıçlara çok özenilirdi ve keskinliğinin yanında görünümüne de özen gösterilirdi. Bu nedenle kılıç süsleme sanatı yapılmaktaydı.

Kılıçların süslenmesinde aşk taşından faydalanılmıştır. Büyüleyici güzellikte olan yeşil rengi, dekoratif şekillerde kullanılmasına neden olmuştur. Devlet erkanından önde gelen kişilerin kılıçlarında, özellikle padişahların kılıçlarında zümrüt işlemelerden yararlanılmıştır. Bu dönemde en kıymetli hediyelerin başında zümrüt ile süslenmiş kılıçlar gelmiştir.

Gerçek Aşk Taşı Nasıl Anlaşılır?

Ametist ve zümrüt taşı aşk taşı olarak bilinmektedir. Ancak asıl aşk taşı olarak kabul edilen zümrüt taşıdır. Çok değerli olması bakımından aşk taşının sahteleri piyasaya sürülmüştür. Ancak gerçek aşk taşını anlamak çok zor değildir. Öncelikle yapılması gereken, bu pahalı taşı tanınmış firmalardan satın almaktır. Dolandırıcılar düşük değerli olan çatlak taşları onararak, yüksek fiyatlardan satmaya çalışmaktadır. Alıcılar, çatlak ve değersiz zümrütlere yüksek fiyattan ödeme yaparak dolandırılabilir. Bu nedenle, taş satın alınırken üzerinde inceleme yapılmalıdır.

Aşk taşının en değerli olanı pürüzsüz ve çatlaksız yapıda bulunanlarıdır. Çatlak barındırmayan aşk taşlar, diğer çeşitlerine kıyasla yüksek fiyatlardan satılmaktadır. Taş üzerinde bulunan çatlaklar, taşın değer kaybetmesine neden olmaktadır. Satın alınırken, taşın yüzeyi incelenmeli ve çatlak olup olmadığına dikkat edilmelidir. Çatlak olan zümrütlerin fiyatı, daha ucuz olmalıdır. Bunun yanı sıra rengi hafif soluk olan zümrüt, canlı renge sahip olan zümrüte göre daha değerlidir.

Gerçek ve değerli olan zümrüt taşı ele alındığında dahi fark edilebilmektedir. İmitasyon taşlar yeşile boyanarak piyasaya sürülmektedir. Bu taşların iç kısımları farklı renktedir. Bu nedenle taşın içi ile dışının aynı renkte olması gerekmektedir. TSaşın sahte olup olmadığının anlaşılması için çakmakla ısıtılması da yeterli olmaktadır. Isıtılan taş, eğer sahteyse boyası akmaya başlayacaktır.

İslam Dininde Zümrüt Taşı

Aşk taşı, diğer ismiyle zümrüt İslam dininde değerli kabul edilen taşlardan biridir. Taşın Osmanlı döneminde de değerli kabul edilmesinin başlıca nedeni budur. Rahman Suresi’nde inci, mercan taşıyla birlikte zümrüt taşının mucizelerine de değinilmiştir. Allah’ın nimetlerinden olduğu belirtilen zümrüt taşı bu nedenlerden dolayı oldukça önemlidir. Çeşitli ayetlerde, cennetin bu taşlarla süslendiğinden bahsedilmektedir. Taşın faydaları, ne kadar değerli olduğunu da gözler önüne sermektedir.

Manevi bakımdan değerlendirildiğinde de en güçlü taşlardan biri olan aşk taşı, bilimsel olarak incelenmiştir. Yapılan araştırmalar taşın faydalarının kanıtlanmasını sağlamıştır. İslam dini açısından değerli olması; hem Kuran’da adının geçmesi, hem de bilimsel olarak faydalarının kanıtlanmasına bağlıdır. İnsan üzerinde negatif enerjiyi toplarken, huzur ve dinginlik hissi vermektedir. Bu özellik taşın insan ruhuna iyi gelmesini sağlamaktadır.